Aktivační systém reflexní lokomoce (Vojtova metoda)
Aktivační systém reflexní lokomoce, tzv. Vojtova metoda, je čistě manuální technika, kterou vypracoval prof. MUDr. Václav Vojta, DrSc. Metoda se začala užívat k léčbě dětí s mozkovou obrnou. Dnes má ale své místo i ve fyzioterapii, např. u ortopedických, interních a posttraumatických diagnóz v dětském ale i dospělém věku. Nejčastěji se však využívá u dětí s poruchou psychomotorického vývoje.
(prof. MUDr. Václav Vojta, DrSc. 1917–2000)
Vojtova metoda
Metoda využívá reflexní vzory, typické pro časný dětský věk. Používají se výchozí pozice, ve kterých se aplikují přesně definované manuální stimuly na přesně definované zóny na těle, hlavě a končetinách. V terapii se využívá dvou základních vzorů: reflexní otáčení a reflexní plazení.
Kdy používáme
- Vhodná pro dospělé i pro děti.
- Nejčastěji využíváme u dětí, které mají poruchu psychomotorického vývoje.
- U dospělých např. u neurologických diagnóz, při bolestech hlavy, vadném držení těla, při léčbě skolióz a dalších obtíží.
Kdy není doporučena
U dospělých, kteří nevýrazně reagují na podněty metody. Při některých akutních stavech (záněty, horečnaté stavy, onemocnění apod.).
Kontrola psychomotorického vývoje kojenců
Kdy přijít s děťátkem?
- Pokud byl porod předčasný nebo komplikovaný, děťátko se narodilo se zlomeninou klíční kosti, stočenou nožičkou, parézou (poruchou hybnosti) horní končetiny či jiným poraněním.
- Pokud máte podezření, že se Vaše miminko pohybově nevyvíjí tak, jak by mělo.
- Pokud jste si všimli, že má děťátko častěji otočenou hlavičku na jednu stranu nebo že používá pouze jednu ručičku, otáčí se na bříško s prohnutými zády, „nepase koníky“, neleze apod.
- Pokud kojenec trpí nadměrnými zažívacími potížemi – často zvrací, má nafouklé bříško.
- Pokud Vám lékař doporučil s miminkem rehabilitovat nebo už jste rehabilitaci absolvovali a máte pocit, že Vám nebylo vše srozumitelně vysvětleno a dostatečně ukázáno.
- Pokud chcete preventivně působit proti vzniku pohybových potíží, které má některý z rodičů dítěte.
Co u nás můžete očekávat?
- Rozbor psychomotorického vývoje miminka.
- Návrh terapie a vysvětlení jejího principu.
- Terapie s fyzioterapeutkou a následně pečlivý a trpělivý zácvik rodiče.
- Sledujeme stav a vývoj, konzultujeme.
- Naučíme Vás, jak správně s miminkem manipulovat, abychom nepodporovali nežádoucí pohyby, a jak si s ním hrát, abychom mu pomohli „trénovat“ svaly, které potřebuje zapojovat.
Četnost terapie
Závisí na velikosti odchylky a zvolené metodě terapie. Zpočátku léčby je vhodné navštěvovat fyzioterapeutku jednou týdně, abychom měli jistotu, že naučené cviky maminka (příp. jiný ošetřující člen rodiny) cvičí s děťátkem správně a že na ně reaguje ideálním způsobem.
Máme zkušenost
Setkali jsme se s mnoha pediatrickými diagnózami a s terapií Vojtovou metodou reflexní lokomoce dosahujeme výborných výsledků. I když u tohoto typu fyzioterapie děti často pláčou, neznamená to, že je to bolí. Děťátku se pouze nelíbí, že ho držíme v určité poloze a provokujeme svaly, které není zvyklé používat.
Výsledky stojí za to.
Ilustrační fotografie
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Články, které by vás mohly zajímat
Hnízdečka pro miminka
Prostor, který poskytuje miminku po porodu ve spánku pocit bezpečí a pohodlí a simuluje pocit, který mělo v děloze matky.
Predilekce hlavičky značí špatný vývoj miminka, je třeba ji brát vážně
Věděli jste, že zploštění hlavičky u novorozenců je potřeba řešit včas u dětského fyzioterapeuta?
Polohování novorozenců a raných kojenců na bříško ANO, či NE?
Máme miminko od narození pokládat na bříško? Měli bychom dítě posazovat nebo podporovat ve stání a chození?
Proč s miminky plavat?
Při plavání si miminko osvojí mnoho motorických i sociálních dovedností. Více se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Ublížení Vojtovou metodou
Dobrý den,byla jsem na rehabilitaci se svou tříměsíční dcerou. Máme s ní cvičit Vojtovu metodu, protože otáčí hlavičku více na jednu stranu. Prvním cvikem bylo stlačení reflexního bodu mezi žebry. U druhého cviku rehabilitační ses…
Miminko nezvedá hlavičku
Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…