Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

V dnešní době se jen těžko hledá člověk, kterého by ani jednou v životě nebolela hlava. Bohužel jsou často bolesti hlavy a migrény řešeny léky pro co nejrychlejší utlumení příznaků. Avšak samotná podstata bolesti hlavy, která často vychází z poruchy funkce horní krční páteře, již řešena není.

Tento článek se zaměřuje na problematiku bolestí hlavy z důvodu dysfunkce krční páteře a jeho cílem je ukázat, že i těchto problémů se lze dlouhodobě zbavit díky kvalitní fyzioterapii, kterou Vám můžeme poskytnout, a to úplně bez užívání léků, které vedou jen k otupení příznaků, ale nikdy nevyřeší podstatu problému.

Krční páteř a co vše je s ní spojené

Krční páteř je jednou z nejvíce namáhaných částí našeho těla. Nejen, že krční páteř dovoluje velké množství směrů a rozsahů pohybu oproti zbytku páteře, ale zároveň na ni nasedá hlava, což je zejména pro první a druhý krční obratel velká zátěž.

Vzhledem k velké mobilitě, která se zde schází s poměrně velkou hmotností lebky a mozku, je kloubní spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou (atlanto-occipitální skloubení – dále AO skloubení) velmi zranitelným a často problematickým místem. Proto právě zde často vznikají blokády. Blokáda AO skloubení je jedním z častých problémů, které mohou způsobovat nepříjemné bolesti hlavy nebo migrény, hučení v uších (tinnitus), nebo pohybující se světélka v zorném poli (skotom).

Povrchové vzpřimovače hlavy a horní krční páteře (extenzory šíje)

Jednou z příčin blokády AO skloubení bývá nepřirozené držení hlavy a horní krční páteře. Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nás nutí držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu.

Povrchové vzpřimovače hlavy a horní krční páteře (extenzory šíje)

Jednou z příčin blokády AO skloubení bývá nepřirozené držení hlavy a horní krční páteře. Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nás nutí držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu.

Naší hlavu, vedle mnoha jiných svalů, drží takzvané „subokcipitální“ svaly. Tyto svaly jsou velmi povrchové a proto dobře hmatatelné na spodním okraji naší lebky, často jsou na dotyk citlivé, což je známkou jejich přetěžování. Například při dlouhodobém sezení u počítače je nutné hlavu držet zpříma, a proto jsou tyto svaly ve stálém napětí.

Do každého svalu vede tepna, která daný sval vyživuje a přivádí kyslík. Sval funguje na principu pumpy. Pro optimální zajištění výživy je nutné stálé střídání kontrakce (zatětí svalu) a dekontrakce (uvolnění svalu). Při dlouhodobé kontrakci svalu je tepna stlačena a omezuje průtok krve, sval tedy není dostatečně okysličen a živen. „Nociceptory“ (receptory oznamující poruchu) začnou vysílat do mozkové kůry informaci o nedostatečném okysličení svalu a mozková kůra vyšle zpět bolestivý impuls, který má vést k uvolnění svalu a tím k obnově průtoku krve (tedy i živin a kyslíku).

Proto nás při delší kontrakci začne sval bolet nebo se dostane do křeče. Stejně je tomu i u krátkých svalů, které drží hlavu. Pokud jsou tyto svaly každodenně vystavovány této velké dlouhodobé zátěži, vede to k jejich výraznému přetížení, což způsobuje bolesti hlavy a migrény.

Pokud jsou tyto, ale i jiné, povrchové vzpřimovače krční páteře ve zvýšeném napětí, vzniká svalová dysbalance mezi povrchovými a hlubokými svaly krční páteře. Je nutné svalovou rovnováhu obnovit a pomocí funkčního cvičení aktivovat hluboké svaly krční páteře a dna ústního pro obnovení svalové harmonie.

Pokud se problém dlouhodobě neřeší, velké napětí ve svalech se přenese i na samotný skalp (povrch lebky). Napětí ve skalpu vede k silným bolestem celé hlavy. K jeho uvolnění je zapotřebí jemných technik měkkých tkání. Již samotné promasírování skalpu či krátkých svalů pod hlavou přináší první úlevu od bolesti.

Žvýkací svaly a čelistní kloub

Další z častých příčin bolestí hlavy a migrén je přetížení žvýkacích svalů a blokáda čelistního kloubu (articulatio temporomandibularis).

Ke zvýšenému napětí ve žvýkacích svalech či blokádě čelistního kloubu může dojít z několika různých příčin:

  • skřípání a cvakání zuby (bruxismus) – opotřebuje se také čelistní kloub
  • stres – ne nadarmo se říká, že člověk ve stresu zatne zuby
  • problémy s osmičkami ("moudráky") či jejich nedávné odstranění – bolesti zubů způsobují zvýšené napětí ve žvýkacích svalech
  • časté záněty středního ucha – může souviset s blokádami čelistního kloubu
  • nesprávný skus – pokud je při žvýkání jedna strana čelisti zatěžována více než druhá
     

Zvýšené napětí žvýkacích svalů a blokáda čelistního kloubu spolu velmi úzce souvisí a často se doprovázejí. Obě funkční poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, které nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.

Fyzioterapie

Jemnými technikami měkkých tkání se zmírní napětí v obličeji, uvolní žvýkací svaly a provede jemná mobilizace čelistního kloubu. Následně je však nutné odstranit i příčinu vzniku problému. Tedy zaměřit se na optimalizaci stereotypu žvýkání a řešit problém komplexně, aby se obtíže nevracely. Na našem pracovišti užíváme velice účinnou radiální rázovou vlnu, která dokáže snížit svalové napětí a tím umožní větší rozsah pohybu v kloubu a nepřímo tím uvolní blokádu krční páteře a čelistního kloubu.

Jelikož naše tělo reaguje velice komplexně přes svalové smyčky, často nacházíme společně s blokádou čelistního kloubu také blokádu v AO skloubení. Samotné AO blokády jsou skoro vždy spojeny s přetěžováním povrchových zdvihačů (extenzorů) hlavy. Vedle samotného napětí žvýkacích svalů nacházíme také napětí povrchových svalů krční páteře atd. Tím se jen dokazuje, jak velice je náš pohybový aparát propojen a že pro úspěšnou terapii je vždy nutné vedle samotného epicentra (ohniska) bolesti, řešit i na první pohled vzdálené poruchy, protože i ty mohou být spouštěčem bolestí.

Videoukázka fyzioterapeutických metod a technik

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů pod lebkou

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i u migrén apod.

Pro zobrazení klikněte na

Zásuvka vsedě

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Články, které by vás mohly zajímat

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.

Ménièrova choroba

Slyšeli jste už o Ménièrově chorobě? V tomto článku se dozvíte vše potřebné nejen o léčbě.

Cervikokraniální syndrom

Trápí Vás bolest za krkem, která postupuje do hlavy až k čelu? Možná máte CC syndrom. Informace i metody léčby v tomto článku

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…

Cviky na BPPV

Dobrý den,30 let mívám stavy, kdy se mi z ničeho nic začne točit hlava, spíše se tedy všechno točí kolem mě, většinou když se ráno probudím, není to ale pravidlem, stává se mi to i v práci, či při jízdě autem, při sledování tv. Vž…

Bolesti hlavy spojené se závratěmi a obtížemi při dýchání

Dobrý den,mám takový dotaz, přijde mi, že bych mohla mít poruchu žvýkacího traktu, mám všechny příznaky a v noci skřípu zuby, mám ale taky jiné příznaky. Jsem unavená, každý den mě bolí hlava, mám závratě, zadýchám se teď dokonce…