Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Víte, že až polovina dopravních nehod způsobí cestujícím poranění hlavy a krku? Slyšeli jste už o tzv. opěrkovém syndromu nebo whiplash traumatu? Tento syndrom se nemusí spojovat pouze s autonehodami, může být následkem i běžných sportovních úrazů. V tomto článku se o těchto zvláštních problémech dozvíte více.

Šlehnutí bičem

Opěrkovému syndromu se z angličtiny dostalo pojmenování „bičové trauma“, protože celá řada obtíží je způsobená rychlým pohybem připomínajícím šlehnutí bičem. Představte si autonehodu a pohyb krku při prudkém nárazu. Silou setrvačnosti hlava nadále pokračuje v pohybu dopředu. Při prudkém zpomalení a zastavení pohybu nastává trhnutí dopředu a následné odražení dozadu. Náraz přitom vůbec nemusí nastat ve vysoké rychlosti, moment síly vyvinutý na krční páteř je devastující již při rychlosti 30–40 km/h. Nejde přitom jen o úrazy v autě, stejné zranění může nastat při úrazu na kole, při pádu z koně nebo na lyžích.

Zrádnost „whiplash traumatu“ spočívá v tom, že bezprostředně po nehodě žádné zranění evidentní není. Žádná krev neteče, neobjeví se ani modřiny a zlomeniny. Máte pocit, že se nic nestalo a více tomu nevěnujete pozornost.

Opěrkový syndrom můžeme charakterizovat jako distorzi páteře (podvrtnutí) s možným poškozením vazů v okolí obratlů, mikrotrhlinami ve svalech, posunem obratlů a plotének, otokem okolních měkkých struktur, vytvořením reflexních změn v záhlaví, náhlým oddálením obratlů a ostatních struktur od sebe. To vše může způsobovat narušení rovnováhy.

Variabilita projevů je vysoká, jelikož intenzita a mechanika úrazu je u každého jiná. Pokud jste však překonali úraz a sledujete u sebe některý z těchto projevů, pravděpodobně i Vy trpíte opěrkovým syndromem:

  • bolesti hlavy, krku, ramen a zad,
  • nevolnost, pocit na zvracení, slabost – zejména při činnostech s předklonem hlavy,
  • tinnitus (pískání v uších), jiné problémy se sluchem,
  • závratě, nestabilita a poruchy rovnováhy,
  • trvalá únava bez zjevného důvodu,
  • poruchy zraku, zdvojené vidění, rozmazané vidění, omezení zorného pole,
  • slabost rukou, ztížená koordinace, narušená jemná motorika,
  • psychické problémy, deprese, úzkosti, náladovost, frustrace…

Velkou nevýhodou tohoto problému je, že je těžko diagnostikovatelný. Pokud úraz nezpůsobí výhřez a posun obratlů, CT a MRI žádný funkční problém neodhalí. Lidé s opěrkovým syndromem tak absolvují maraton od lékaře k lékaři a konečný verdikt je často problém z psychických příčin.

Další možnosti v diagnostice nabízí přístroj Tetrax. Je to diagnostický přístroj na snímání funkčního stavu pacienta a zaměřuje se na zachytávání nejjemnějších odchylek stability. Jeho cílem je určit původ a zdroj těchto odchylek. Vyšetření trvá 6 minut a je bezbolestné. Poskytuje tak možnost odhalit i funkční poruchu krční páteře způsobenou úrazem.

Dalšími funkčními vyšetřovacími testy je možné zjistit rozsah poškození. Ty může provést rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, chiropraktik a specializovaný fyzioterapeut.

Možnosti léčby

Manipulační léčba a mobilizace pomůže napravit posunuté obratle, zablokovaná skloubení a podvrtnutou krční páteř. Mechanickou metodou podle McKenzieho je možné ovlivňovat posuny meziobratlových plotének a bolesti vystřelující až do rukou. K dispozici je celá řada manuálních relaxačních technik na uvolnění měkkých struktur ztuhlých následkem traumatu. Patří k nim techniky měkkých tkání, postizometrická relaxace, masáže a různé další metody.

Podívejte se na naši nabídku terapeutických metod.

Regeneraci je možné napomoci kinesiotapingem, konkrétně lymfatickou technikou na podporu metabolismu látek a přirozeného procesu hojení. Svalovou technikou je možné ovlivnit také napětí svalů a dosáhnout tak uspokojivých účinků v terapii bolesti. Narušenou statiku krční páteře je možné podpořit stabilizačním tapingem.

Pozitivní účinky v léčbě chronických i akutních bolestí krku a hlavy ve spojitosti s opěrkovým syndromem má i použití rázové vlny.

Trénink rovnováhy a stability je možné provádět formou senzomotorické stimulace na labilních plošinách a ovlivňovat tak postavení hlavy, krku a rovnovážných ústrojí.

Prevence

Zmírnit závažnost whiplash syndromu při autonehodě dokáže správné nastavení opěrky v autě. Její horní okraj by měl být v úrovni temene hlavy nebo trochu výše. Nastavení opěrky by mělo být možné tak, aby byla od Vaší hlavy vzdálená nejvýše 5 cm. Fenomén „šlehnutí bičem“ se tak minimalizuje, jelikož se zmenší rozsah zpětného pohybu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie;  http://whiplash.cz/cs/tetrax/

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů okolo hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu hlavy a krční páteře - retrakce vleže

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

Co vše nám způsobuje bolesti hlavy a jak těmto obtížím předcházet? Více se dozvíte v našem článku.

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.

Bolesti krční páteře - svalové dysbalance

Bolesti krční páteře - svalové dysbalance

Krční páteř je nejvíce namáhaným úsekem páteře. Jak předcházet přetížení a bolestem se dozvíte v našem článku.

Ménièrova choroba

Ménièrova choroba

Slyšeli jste už o Ménièrově chorobě? V tomto článku se dozvíte vše potřebné nejen o léčbě.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Hyoidní svaly

Dobrý den,zdvořile Vás prosím o radu.Od dubna loňského roku mě bolí levá strana krku. Dne 18.4. 2016 mi praktická lékařka udělala výtěr z krku s výsledkem běžná flóra. Z téhož důvodu mi zubní lékař nasadil antibiotika Doxybene v p…

Závrať

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě krční pát…

Problém s krční páteří

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda můj problém může souviset s krční páteří. Již sedm let pociťuji silné škrcení a tlačení v oblasti ohryzku a krční jamky, a lékaři nejsou schopni určit příčinu. Tento stav se zhoršuje při fyzické…

Napište nám