Impingement syndrom – bolest ramene
Máte bolesti ramene? Nemůžete zvednout paži nad hlavu? Bylo Vám řečeno, že máte tzv. impingement syndrom, ale nevíte, co to přesně znamená? V následujícím článku se Vám pokusíme tuto problematiku přiblížit a doporučit Vám i možnosti účinné terapie.
Jde o bolestivé přetěžování měkkých tkání (šlachy, vazy) v oblasti ramenního kloubu. Dlouhodobé přetěžování může postupně způsobit vznik funkčního problému (přetížení svalů, šlach, tíhových váčků), strukturální problém (trhliny ve svalech, ztráta elasticity vazů…), až vážné omezení hybnosti ramene nebo tzv. zmrzlé rameno.
Příčiny impingement syndromu
Obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Jde o dráždění vazu mezi klíční kostí a lopatkou (lig. coracoacromiale), který je při abdukci (rozpažení) drážděný hlavicí pažní kosti a měkkými strukturami.
Nadměrná fyzická zátěž ramenního kloubu
Dlouhodobé přetěžování svalstva ramenního pletence způsobuje zejména špatné držení těla a nevhodné provádění základních pohybových stereotypů v ramenním pletenci. K tomu dnes velmi často dochází při práci (sezení u počítače, dlouhé řízení auta, manuální zaměstnání…). Svalstvo přetěžují také sporty, při kterých jsou paže často nad hlavou (volejbal, tenis, basketbal, házená, posilovna, atd.).
Úrazový mechanismus
Nejčastějším úrazem způsobujícím impingement syndrom je pád na rameno – pád na lyžích, z kola, náraz o mantinel při florbalu či hokeji apod. Při úrazu se pohmoždí měkké tkáně ramenního pletence. Pohmoždění způsobí otok a zvýšení napětí ve svalstvu, jehož cílem má být znehybnění pro ochranu před dalším poškozením. Následkem znehybnění oslabuje svalstvo ramene, rameno ztrácí stabilitu a vzniká chronická bolest.
Úraz často způsobí také pohmoždění či poškození rotátorové manžety, jejíž součástí je mnohdy bolestivý nadhřebenový sval lopatky (m. supraspinatus). Citlivý na dotyk a bolestivý při pohybech bývá také úpon dlouhé hlavy bicepsu (caput longum m. biceps brachii). Velmi často je také poškozena a na bolest citlivá subacromiální burza (tíhový váček).
Projevy impingement syndromu
Spolu s nepříjemnou bolestí přichází omezení pohyblivosti ramene. Nejčastěji je, vzhledem k postiženým svalům, omezeno vzpažování, kdy s mírnou bolestí člověk vzpaží do 60°, ale s každým stupněm navíc do rozsahu 120° bolest výrazně narůstá. Výrazně bolestivá je i vnitřní rotace v ramenním kloubu (položení ruky mezi lopatky), na rozdíl od zevní rotace. Při chronických či vážnějších stádiích silná bolest ramene znemožňuje klidný spánek.
I když akutní bolest po úrazu či přetížení pozvolna mizí a omezený rozsah pohybu se lepší, je zde nebezpečí, že tento stav přejde do chronicity. Jde v principu o ochranný mechanismus organismu, kdy svaly a měkké tkáně reflexně zvýší své napětí (lidově „zatuhnou“) a stabilizují poškozený ramenní kloub. Tato neuromuskulární reakce brání případnému dalšímu poškozování tkání.
Proto je důležité začít s terapií při potvrzení diagnozy a rameno plně doléčit. Není vhodné vyčkávat, zda bolest povolí sama. Ve většině případů se z akutní bolesti stane chronická a léčba je pak delší a složitější. Dlouhodobá bolest navíc omezuje člověka při práci, sportu, běžných denních činnostech apod.
Konzervativní léčba
Při první návštěvě ortopeda je často předepisovaná léčba nesteroidními antirevmatiky (protizánětlivými léky) v podobě tablet, mastí či gelů. Farmaceutické preparáty pouze pomáhají léčit důsledky problému: zmírňují bolest, snižují napětí svalů a zmírňují otok. Většina lékařů doporučí v rámci rehabilitační léčby magnetoterapii, léčbu laserem či ultrazvuk. Tyto metody však nemají valného účinku. Léčba bývá dlouhodobá, bolestivá a unavující. Pokud se situace příliš nelepší, většinou lékař klientovi doporučí operaci.
Fyzioterapie
Úplné vyřešení příčin problému, které zabrání přechodu syndromu do chronického stavu, může poskytnout pouze komplexní moderní fyzioterapie v kombinaci s rázovou vlnou.
Pro snížení svalového napětí, uvolnění tužšího kloubního pouzdra, vazů a šlach volíme techniky měkkých tkání a mobilizace. V případě, že příčinou bolesti není zánět, lze použít i horkou roli. Pro optimalizaci svalového napětí v tzv. funkčních řetězcích a pro zvýšení rozsahu pohybu v kloubu doporučujeme volit techniky na neurofyziologickém podkladě (Vojtova metoda, proprioceptivní nervosvalová facilitace, dynamická neuromuskulární stabilizace, apod.).
V rámci komplexního pohledu si všímáme dalších funkčních změn v oblasti šíje, lokte, předloktí či ruky, hrudní páteře, žeber ale i pánve. Každá funkční vada má důsledky na vzdálenějších částech těla kvůli propojeným svalovým řetězcům či smyčkám.
Návody na cvičení – zmrzlé rameno
Terapie impingement syndromu rázovou vlnou
Součástí efektivní moderní fyzioterapie, která vede k rychlému vysazení farmakologické léčby a znovunabytí pohyblivosti v ramenním kloubu, je terapie vysokoenergetickou fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s radiální rázovou vlnou.
Rázová vlna se aplikuje 2–4× v rozmezí 7–14 dnů a často již po první aplikaci poleví bolesti, nejen v nočních hodinách. Zároveň se postupně začne zvyšovat rozsah bezbolestného pohybu ramenního kloubu.
Pokud je terapie rázovou vlnou vedena společně s fyzioterapií je možné syndrom velmi rychle trvale vyléčit.
Velmi dobrým doplňkem terapie je také aplikace kinesiotapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži). Funkční tape i po odchodu z ordinace „pracuje“ na postupné optimalizaci svalového napětí a zároveň stabilizuje ramenní kloub v optimálním postavení. Je tak vhodným pomocníkem v komplexní léčbě impingement syndromu.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Napřímení páteře vleže na boku a stabilizace lopatek
Cvičení s Propriomedem - základní kmit oběma rukama
Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny
Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí
Články, které by vás mohly zajímat
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec
Trápí Vás bolest či ztuhlost v oblasti ramene? Přečtěte si více o tomto problému a vyzkoušejte následující cvičení.
Habituální luxace ramenního kloubu neboli multidirekcionální instabilita ramene
Jak vzniká habituální luxace ramenního kloubu a jak lze tento problém řešit? Více v našem článku.
Prochladnutí a problémy s ním spojené
Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.
Artróza ramenního kloubu – omartróza
Trápí Vás bolest, přestože máte po úrazu ramene vše zhojené? Možná trpíte omartrózou. Více v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Pichlavá bolest vystřelující do ramene
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příli…
Léčba zmrzlého ramene jinde než u nás
Jsem po rehab. cvičení a jelikož nebylo účinné i následné artroskopii pr. rameno z důvodu dlouhodobé bolesti a omezené pohyblivosti. Nyní týden po výkonu mě ortoped zase poslal na rehabilitační cvičení a řekl mi, abych hned po ope…
Vykloubené rameno a tejpování
Dobrý den,ráda bych se zeptala za svého přítele. V lednu si na běžkách vyhodil rameno. Několik týdnu to nosil v ortéze. Sotva se mu rameno uzdravilo, vyhodil si ho znovu. Nyní opět nosí ortézu. Můj dotaz zní, zda se během léčby a…