Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Mikroruptury svalů

Na úvod je důležité připomenout, že svalová poranění si můžete přivodit poměrně snadno a to především v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat. Proto, prosím, dbejte, abyste ve snaze dostat se co nejrychleji do kondice, svému tělu spíše neublížili…

Příčiny vzniku

K poranění svalů dochází nejčastěji nepřímo dysbalancí svalových skupin či náhlým nekoordinovaným pohybem, kdy sval není na zátěž přizpůsoben a připraven. Ve většině případů tomu bývá při nedostatečném prohřátí před výkonem, u nedokonale trénovaných jedinců či při unavených nebo podchlazených svalech. A zejména nedoléčená předcházející zranění a různá nedoléčená či špatně diagnostikovaná mikrotraumata mohou způsobit zvýšené riziko návratu takovýchto poškození.

Druhy svalových obtíží

Svalové obtíže mohou mít hned několik podob. Dělíme je do 4 základních druhů podle závažnosti. Prvním a zároveň nejčastějším z nich je namožení svalu. Jedná se o stav, kdy při napnutí svalových vláken není porušena jejich anatomická kontinuita. Ve většině případů k namožení svalu dochází při jediném nadměrném působení síly nebo jej způsobuje dlouhodobější nadměrné přetěžování.

Dalším typem problému týkajícím se svalů je jejich natažení. Jde o prodloužení svalových vláken na hranice svých možností. Svalové napnutí zde vzniká zpravidla nepřímým mechanismem. Dochází k němu během tzv. excentrické kontrakce.

Nejzávažnější z této skupiny obtíží postihujících svaly je jejich natržení neboli svalová ruptura, jež může být buď částečná nebo úplná. Vzniká zpravidla nepřímým mechanismem a projevuje se ostrou bolestí ve svalu. Používá se zde čtyř stupňová klasifikace:

  • trhlina jednotlivých vláken
  • ruptura několika svalových vláken
  • přetržení četných svalových vláken
  • kompletní ruptura svalu i fascie (jeho ochranného obalu)

Další nepříjemnou obtíží, diskvalifikující ze sportovního výkonu, je svalová křeč. Ve většině případů bývá vyvolána nepřiměřenou ztrátou tekutin a iontů během fyzické zátěže. Nejčastěji jde o poškození svalů stehna a lýtka.

Hojení

Hojení u měkkých tkání probíhá ve 3 fázích. Nejprve probíhá na postiženém místě zánět. Ve druhé fázi se tkáň začíná postupně opravovat a následně obnovovat své funkce.

Prevence

Pro prevenci všech těchto nepříjemných a mnohdy bolestivých obtíží je nezbytné důkladné protahování v kombinaci s dynamickým strečinkem pro rozehřátí a prokrvení svalů před výkonem. Dbát byste měli také na dostatečnou regeneraci, kterou můžete ještě podpořit například masáží.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Myotonická dystrofie

Forma svalové dystrofie, která postihuje svaly a další orgány v těle. Co ji způsobuje, jaké má příznaky a jak se léčí?

Kongenitální (vrozené) myopatie

Existuje sedm různých typů vrozené myopatie s určitými odchylkami v symptomech, komplikacích, možnostech léčby a výhledu.

Beckerova svalová dystrofie (BSD)

Základní informace o Beckerově nemoci i metody, jak zkvalitnit život jedincům postiženým touto genetickou vadou.

Natažení, natržení, přetržení svalu

Jaký je rozdíl mezi natržením svalu a svalovou křečí? Jaké jsou příčiny, příznaky a jak vypadá léčba ruptury svalu?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Léčba entezopatie

Dobrý den,lékař mi napsal na doporučení "entezopatie" - léčí se i u vás? Hradí to pojišťovna MV? Jak postupovat, abych se dostala to péče na Fyziokliniku?Děkuji za odpověď. 

Natržení dlouhé hlavy bicepsu

Dobrý den,je mi 21 let a jsem po operaci ramene, jednalo se o artroskopii na základě úrazu. Po operaci jsem přes rok a nyní mne dost bolí rameno (křupání, nepříjemné zvuky, vcelku bolestivé) a biceps. Doktor mi řekl, že je to natr…

Zkrácené svaly

Dobrý den,jak člověk pozná, že má zkrácené svaly? Vím, že je špatně, když se člověk v předklonu nedotkne země, máte ještě další tipy, jak to poznat? Děkuji.