Píchání v boku při běhu
Obtěžuje Vás neustálé píchání v boku při zvýšené zátěži, rychle se zadýcháte a bolí Vás k tomu všemu i krk a trapézy? To vše má svou souvislost a má to dokonce jednoduché řešení. V tomto článku Vám vysvětlíme, co se děje v těle při zvýšené zátěži a co dělat, aby jste se vyhnuli nepříjemným pocitům.
Píchání v boku
Pocit píchání v boku při rychlé chůzi a běhu je způsobený křečí bránice při její nedostatečné funkci. Za ideálních okolností by se měla bránice jako hlavní nádechový sval pohybovat nahoru a dolů (brániční dýchání), aby umožnila rozvíjení plic. Chybné dýchací návyky ovšem omezí její rozsah pohybu i funkci. Aby se i nadále zachovala ventilace plic, musí trapézové svaly táhnout hrudník směrem nahoru, což je pro ně energeticky náročné. Zvýšenou aktivitou se přetěžují a způsobují bolesti na plecích, krku i bolesti hlavy.
Na bránici je fixovaný závěsný aparát vnitřních orgánů (slezina, střeva, játra, žaludek), které svojí vahou zatěžují bránici. Při zvýšené zátěži každým krokem v běhu kladou vyšší nároky na bránici a tahají ji směrem dolů. Celou situaci ještě ztěžuje nestrávená potrava v žaludku a mělké, nedostatečné brániční dýchání. Všechny tyto faktory způsobují křeč bránice, nejčastěji v pravém boku pod žebry. Při zvýšených nárocích na energii (např. při běhu) bránice potřebuje větší množství kyslíku než v klidu. Pokud není trénovaná a nedokáže se dostatečně prokrvit, schází jí kyslík a vápník, což způsobuje přetrvávající stah a tedy křeč.
Prevence píchání v boku
- Naučte se brániční dýchání a snažte se ho požívat i při běhu.
- Před tréninkovým tempem v běhu se dostatečně zahřejte chůzí.
- Alespoň 2 hodiny před tréninkem nejezte.
- Naučte se udržet nitrobřišní tlak.
- Naučte se uvolňovat břišní stěnu a bránici.
Osvojte si správný způsob vykonávání sportovní aktivity a správné držení těla při běhu, abyste se vyhnuli komplikacím. V žádném případě se nenechte odradit nepříjemným pícháním v boku. Se zlepšováním kondice píchání v boku úplně vymizí.
Pomoc při píchání v boku
- Zpomalte tempo běhu, případně pokračujte krokem a zaměřte se na prohloubení bráničního dýchání.
- Zastavte po krátkém vydýchání a protáhněte si bok. Vzpažte ruku na té straně, kde Vás píchá, a protahujte ji do dálky.
Zatlačení na místo bolesti krátkodobě pomůže a uleví, avšak prokrvení bránice nepomůže, dokonce průtok krve ještě více omezí. Přetrvávající stah bránice musí odeznít a uvolnit se, proto technika spočívá spíše v relaxaci, prokrvení a protažení. Po uvolnění křeče je možné dále pokračovat v běhu mírnějším tempem s větším důrazem na preventivní opatření.
Další články:
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení zevní strany stehna vleže na boku
Běžecká abeceda - Zakopávání
Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu
Protažení zadní strany stehen
Články, které by vás mohly zajímat
Běžecká obuv
Vysoce odpružená a nárazy tlumící obuv, barefoot obuv, či běh na boso? Jaké jsou pozitiva a negativa různých druhů bot?
Stresové zlomeniny u běžců – vše, co potřebujete vědět
Jak je ale možné mít zlomeninu bez pádu? Co v takovém případě můžeme dělat a lze tomuto onemocnění zabránit?
Proč si obout přírodu
Objevte sílu chůze naboso! Přirozený způsob, jak posílit tělo, zlepšit vnímání a najít klid v přírodě.
Když běžce bolí koleno: jaké cviky mohou pomoci
Bolest je varovným signálem, že v těle něco není v pořádku, a upozorňuje na riziko, že se při dalším zatěžování zraníte.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Běh po operaci kotníku
Dobrý den,jsem po komplikované zlomenině kotníku a nyní se nabízí pouze operativní řešení. Chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné s umělým kloubem například běhat?Děkuji za odpověď.
Natažené úpony po běhu
Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…