Spánek na břiše. Škodí?
Je spánek na břiše zdravý nebo ne? Bolí Vás bedra, hrudní nebo krční páteř? Jakou polohu pro spánek nejlépe zvolit, aby si páteř, svaly a klouby odpočinuly?
Bolí vás hrudní páteř?
Při bolestech hrudní páteře je typicky nejlepší polohou napřímení vleže na zádech. Po celém dni stráveném ve shrbeném předklonu dojde při lehu na zádech k vyrovnání ohýbané křivky hrudní páteře. Je třeba ale podotknout, že při použití příliš vysokého polštáře dochází opět k zakulacení horní části zad. Dochází i k předsunutí hlavy a ohnutí krční páteře do předklonu. Nejlepší je zvolit polštář velmi nízký, popřípadě (zde ale záleží na míře zakřivení v hrudní páteři) spát zcela bez podložení hlavy. V takto otevřené pozici dáváme i plicím lepší možnost dýchat, čímž si lépe odpočineme.
Bolí vás bederní páteř?
Při bolestech bederní páteře bývá velmi prospěšný spánek na břiše. Páteř je v této pozici nejlépe napřímená a dochází tak k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách. Při velmi výrazných bolestech, které Vás budí v noci je vhodný i spánek s bederním pásem (stočenou mikinou či dekou kolem pasu tak, aby bylo zachované napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech. Obzvlášť pozice na zádech bez podložení je pro bolestivou bederní páteř nevhodná. Dochází v ní k otevírání prostoru mezi obratli na zadní straně zad, zatímco na břišní straně se obratle přibližují. Je vhodné vyhnout se příliš měkké matraci, která může bolesti beder v noci podporovat.
Bolí vás krční páteř?
Zbystřit pozornost musíme, pokud volíme spánek na břiše z důvodu odlehčení bederní páteře a zároveň Vás bolí krční oblast páteře. V poloze na břiše s podložením hlavy polštářem dostáváme krční páteř do nepřirozeného vytočení (maximální rotace krčních obratlů) za současného záklonu hlavy. Šíjové svaly se tak dostávají do velkého napětí na jedné či druhé straně. Tímto může až dojít ke zúžení průchodu cévy, které prochází skrz příčné výběžky krčních obratlů do mozku. Nejen že tak člověk snižuje kvalitu spánku, ale ráno se může probudit s bolestí hlavy. Mnohem vhodnější variantou je vzít polštář z pod hlavy a vložit si jej pod ½ hrudníku a rameno strany, ke které máte otočený obličej. Tímto dojde k odlehčení bederní páteře, ale zároveň i většímu uvolnění krční páteře. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje, někdo tuto pozici nazývá „žabákem, jiní jako pozici střelce (pozice biatlonisty který zalehá před střelbou).
Nejméně vhodnou polohou pro spánek je pozice v klubíčku. Po celém dni stráveném ve shrbení - u stolu v kanceláři, za volantem, večer v sedě ohnutí v gauči.. ve spánku v klubíčku uvádíme páteř znova do ohnutí. Páteř a celý pohybový aparát tak nemůže dojít ke kompenzaci celodenního držení, k protažení vazů a svalů na přední straně trupu a páteře.
Na závěr je třeba říct, že zdravým zádům nevadí jakákoliv pozice. Ba naopak, střídání pozic (ať na zádech, boku či na břiše) je velmi prospěšné. Při změnách poloh dochází zároveň i k odlehčení ramen, kyčlí a pánve.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Životospráva a důležitost stravy
Jaké zásady je důležité dodržovat při stravování? Více v našem článku.
Psychosomatika svalových křečí - důvod vzniku
Svalové křeče, víte, že jde o časté onemocnění, které postihuje až 95 % lidí? Výskyt je vyšší u žen a zvyšuje se s věkem...
Priessnitzův odkaz se dočkal významného ocenění
Víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz a jaké léčebné metody vyznával? Principy jeho léčby jsou uznávány dodnes.
Hipoterapie
Metoda, která při léčbě ortopedických, kardiologických a psychiatrických diagnóz využívá kontakt s koněm.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…