Vznik skoliózy, jak ji rozpoznat a jak je možné ji léčit
Skolióza je onemocnění páteře, které se nejčastěji objevuje u dětí a dospívajících. Jde o patologické vychýlení páteře do strany, které je fixované (tzn. pevné). Lidská páteř není rovná jako tyč. Naopak, podíváme-li se na lidskou páteř z boku, vidíme, že v oblasti krku je vyhloubení, v oblasti hrudníku je vyhrbení a v bedrech opět vyhloubení. To je zdravé (fyziologické) zakřivení páteře, které má za úkol jako pružina tlumit nárazy při chůzi a běhu. Zakřivení může být ale i při pohledu zezadu. Skolióza může vzniknout v jakémkoli věku, je však otázkou, jak rychle dokáže být rozpoznána a jak dalece můžeme progresi skoliózy ovlivnit cílenou fyzioterapií.
Páteř, respektive obratle, si můžeme představit jako věž z naskládaných kostek. V případě, že tato věž není rovná, ale nějaká z kostek (obratlů) uhýbá do strany, mluvíme o skolióze (pokud je již tvar obratlů změněn) nebo o skoliotickém držení (pokud je tvar obratlů zatím správný, ale svaly táhnou či rotují obratle nesprávným směrem). Rozdíl je v tom, že skoliotické držení není pevné a dá se snadněji léčit než skolióza.
Dělení onemocnění podle věku
Pokud je skolióza diagnostikována u dětí do 3 let, mluvíme o skolióze infantilní, do 10 let juvenilní a do 20 let adolescentní.
Výskyt skoliózy
Skolióza se vyskytuje asi u 6 % populace. Skoliotické držení je častější. Vadné držení, ke kterému mají obě onemocnění blízko, se vyskytuje u předškolních dětí až v 30%. Skolióza postihuje častěji dívky než chlapce. Důvodem je vyšší podíl vody v těle a vyšší elasticita vazivových vláken. K progresi skoliózy dochází nejvíce v době akcelerace růstu dětí, neboť kosti rostou rychleji než svaly a ty nestíhají udržet kostěný aparát napřímený.
Příčina skoliózy
Důvod vzniku skoliózy je neznámý až v 80 % případů. Předpokládá se vliv více faktorů (genetická predispozice, svalové dysbalance, vliv centrální nervové soustavy, porucha růstových apofýz obratlů, poruchy kolagenu a další). U velmi malých dětí bývá příčinou vzniku nesprávný psychomotorický vývoj již v prvních měsících života. Přetáčení, lezení nebo plazení s upřednostňováním jedné strany je u skolióz častý jev, obzvlášť, pokud již byla skolióza diagnostikována u příbuzného.
S rozvojem molekulární medicíny se začaly objevovat i teorie o vlivu poruchy metabolismu. S rozvojem genetického inženýrství se začalo mluvit o vlivu autosomálně dominantního genu s nedokončenou penetrací (Ťupa, 1998). Jiné teorie hovoří o chybách formace v embryonálním vývoji, či o chybné poloze plodu v uteru. Další autoři hovoří o hypovaskularizaci daných segmentů páteře.
Diagnostika
Zhodnocení stavu probíhá na základě RTG vyšetření, kde je změřen úhel křivky páteře. Změřena by měla být délka dolních končetin. V případě odlišné délky je doporučováno podložení kratší nohy tak, aby se vyrovnal sklon pánve, který má vliv na zakřivení páteře. Kineziologickým rozborem u fyzioterapeuta je odhalena rotace a posun obratlů, případně rotace žeber, dysbalance svalů v oblasti trupu, pánve, dolních a horních končetin a na základě kvalitně provedené diagnostiky může fyzioterapeut navrhnout pohybový režim a doporučit kompenzační cvičení, která je potřeba kontrolovat a případně upravovat vzhledem k vývoji stavu skoliózy, růstu dítěte apod.
Z biomechanického hlediska dochází při anteverzi pánve (náklon pánve vpřed) k snížení rozsahu lordózy bederní páteře, ale zároveň k rotaci bederních obratlů (Otáhal, 2000). Úklon páteře je vždy spojen s rotací a naopak, je-li nalezena rotace obratlových těl, vždy je přítomen i úklon páteře (Lewit, 2000).
Terapie
Léčba se liší podle stupně závažnosti skoliózy. Při skolióze do 20 % dle Cobba se volí konzervativní léčba – fyzioterapie. Ta se zaměřuje na redukci skoliotické křivky. Vhodné jsou metody, u kterých se posílí (zaktivují) svaly podél páteře, které jsou oslabené, a zároveň se protáhnou svaly zkrácené či ve zvýšeném napětí. Nabídka terapeutických metod je široká a uměním fyzioterapeuta je zvolit tu nejúčinnější a pro pacienta/klienta nejzábavnější. Spolupráce dětí i dospělých je stěžejní, protože dobrých výsledků lze dosáhnout jen při pravidelném každodenním cvičení. Účinek cvičení lze zesílit kinesiotapingem.
V rozmezí 20–40 % dle Cobba lékaři často doporučují podpořit cvičení nošením korzetu. Pro správný účinek je důležité, aby děti nosily korzet celý den nebo celou noc. Korzet na noc je jiný než na den, proto je důležité se s lékařem domluvit, kdy ho dítě bude nosit. Bohužel u dětí nebývá v období dospívání korzet přijat s nadšením. Mívají psychologickou bariéru kvůli posměškům ze strany spolužáků. Páteř se v době dospívání více bortí i z důvodu výše zmíněného zrychlení růstu.
Když je skolióza větší než 40 %, doporučuje se operativní řešení. Při takto velké skolióze hrozí utlačování a následné poškození vnitřních orgánů. Mějme na paměti, že jde o poměrně složitý úkon, při kterém se operuje páteř. Napravení skoliotické křivky se provádí pomocí titanových tyčí. Dokončený růst páteře je základní předpoklad pro operaci, jinak by bylo nutné zákrok opakovat. Dále není vhodné podstupovat operativní řešení v době růstu a u dívek/žen se doporučuje až po těhotenství a plánovaných porodech. Tyto všechny důvody ukazují, jak důležité je nenechat skoliózu zajít tak daleko.
Nutný je pohybový režim vedený pod dohledem fyzioterapeuta kombinovaný s technikami, které stimulují správnou koordinaci svalů a snižují svalové napětí hypertonních svalů. Vhodná je i mobilizace či manipulace páteře a měkkých tkání v oblasti páteře, pánve ale i dolních a horních končetin. Kvalitně vzdělaný fyzioterapeut se zájmem o obor zná širokou škálu efektivních metodik.
V navazujícím článku Fyzioterapie skolióz v dětském věku se dočtete, zda je dobré volit korzetoterapii, jak by měla probíhat kvalitně vedená fyzioterapie, jak upravit denní pohybový režim dítěte se skoliózou a jaké sporty a zájmové kroužky jsou vhodné v kombinaci s fyzioterapií.
Čelit výzvám spojeným s tímto onemocněním, ať už osobně nebo v rámci rodiny, vyžaduje nejen odborné vědomosti, ale i porozumění a vzájemnou podporu. V této souvislosti, Scheuermann’s Disease Fund v České a Slovenské republice uskutečňuje osvětovou kampaň na podporu včasné diagnostiky a léčby Scheuermannovy choroby a jiných vad páteře, především skoliózy. Usiluje také o účinnější tlumení bolesti u dospělých pacientů, např. vývojem rehabilitačního cvičení. Provozuje pacientskou skupinu, která slouží pro vzájemnou podporu a předávání zkušeností. Více informací naleznete na scheuermannova-choroba.cz nebo scheuermannova-choroba.sk.
Návody na cvičení:
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Zásuvka vsedě
Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s větším rozsahem pohybu
Články, které by vás mohly zajímat
Výhřez krční ploténky
Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.
MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení
Slyšeli jste už pojem Klappovo lezení? Více o této terapii léčby nejen skoliózy se dozvíte v našem článku.
Denní cvičební program dětí se skoliózou
Jak ideálně sestavit harmonogram dne a jaké zásady dodržovat pokud má Vaše dítko skoliózu? Více v tomto článku.
Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho
Tento článek obsahuje informace o diagnostice a terapii dle Robina Anthonyho McKenzieho.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Skolióza a bolest páteře
Dobrý den,chtěl bych nechat na vaší klinice vyšetřit svou matku (ročník 1932). Celý život trpí skoliózou páteře a posledního téměř půldruhého roku úpornými bolestmi zad. Lékaři, včetně neurologů, ji na tyto problémy předepisují po…
Skolióza páteře a těhotenství
Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…
Blokáda obratlů
Dobrý den,usnula jsem ve vlaku v dost strnulé poloze a od té doby mám bolesti zad střílející na na levé straně "po lampasu", chodit mohu, sedím na podložce, na balonu a na klekačce (střídavě). Na RTG mi bylo oznámeno že "nejsou zm…