Canisterapie
Canisterapie je druh terapie, při které se využívá kontaktu se psem pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka. Canisterapeutický tým tvoří psovod a pes. Lze tuto metodu využít ke zklidnění, soustředění a také k aktivizaci klientů při léčení situací, kdy jiné metody nejsou účinné. Pes uspokojuje potřebu tělesného kontaktu klienta a jeho citové potřeby. Canisterapie se uplatňuje u široké věkové kategorie (děti, dospělí, senioři i osoby s postižením). Terapie se psem může aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, ale i motoriku.
Co je to canisterapie a k čemu slouží?
Pojem Canisterapie je složen ze slov „Canis – pes a terapie – léčení”. Canisterapií je myšlena podpůrná terapie pomocí psů, která se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka a uplatňuje se také při výchově a vzdělávání a ne nadarmo je nazývána jako léčba psí láskou. Ve světě se canisterapie rozvinula převážně v 50. letech 20. století. U nás se začala pořádně rozvíjet po roce 1990. Canisterapeutický tým tvoří psovod a pes, který absolvovali canisterapeutické zkoušky, na jejímž základě získá pes oprávnění pracovat.
Jedná se o pozitivní až léčebný kontakt psa a člověka a lze ji využít jak ke zklidnění a soustředění, tak i k aktivizaci klientů při léčení situací, kdy jiné metody nejsou účinné, jako například při obtížném navazování kontaktu s pacientem, při práci s apatickými pacienty, autistickými, nebo postiženími. Jejím prostřednictvím lze působit přímo na fyzický stav klienta díky vyšší tělesné teplotě psa, než je teplota člověka a také pravidelných pohybů psího těla při dýchání. Canisterapie působí příznivě v mnoha oblastech a to zejména v citových (hlazení, mazlení, komunikace se psem), rozumových (cílená hra, rozšiřování slovní zásoby), pohybových (házení míčků, jemná a hrubá motorika) a při relaxaci (duševní rovnováha, vliv na psychiku).
Má podíl na zlepšení psychické pohody a pomáhá zvýšit koncentraci. Pes uspokojuje potřebu tělesného kontaktu klienta a jeho citové potřeby. Kontakt se psem přispívá také k ochotnějšímu přístupu k rehabilitaci, k obnovení hmatových vjemů a uvolnění křečí. Nenahradí však léčebnou část terapie, nemůže zastavit postup demence, postavit vozíčkáře na nohy, může ale podstatně zlepšit kvalitu života.
Nezáleží na tom, zda je pes čistokrevný, nebo kříženec, zda je to pes, nebo fena, podstatná je povaha psa a jeho aktivní zájem o kontakt s člověkem, jeho kladný vztah k lidem, ovladatelnost a přizpůsobivost. Hrou se psem se rozvíjí u dětí motorická činnost a podporuje se a rozvíjí fantazie. Pes napomáhá sbližování se s okolím a podporuje komunikativnost, zajišťuje pocit ochrany a jistoty a je to důvěrník, kamarád a věrný společník.
Pro koho je canisterapie vhodná?
Cílová skupina je velmi široká. Pro svou komplexnost je canisterapie využívána u dětí, dospělých i seniorů, u osob s postižením a u osob sociálně vyloučených. Canisterapeutické týmy často působí ve školských, sociálních a zdravotnických zařízeních. Například v dětských domovech jsou děti, které se špatně vyrovnávají s životem bez rodičů. Psa berou jako kamaráda, který je má rád takové jaké jsou, můžou si s ním hrát a mazlit se s ním. Pomáhají s péčí o pejska a to vede k vytváření pocitu odpovědnosti, ale také zvýšení sebevědomí, protože jejich osobnost je v této činnosti důležitá.
Canisterapeuti připravují různé hry, aby tyto děti co nejvíce poznaly psy a věděly, jak se o ně starat a jak se k nim chovat. V dnešním světě plném počítačových her a Internetu je důležitý vztah ke zvířatům a přírodě vůbec nejen u dětí z dětského domova, ale u všech dětí pro jejich zdravý vývoj.
V domovech důchodců návštěvy psů působí jako příjemné zpestření stereotypního dne, staří lidé vzpomínají na své psy a i ti, kteří nechtějí obyčejně komunikovat, vyprávějí příběhy ze svého života, když ještě měli svého čtyřnohého přítele. Tito lidé se potřebují na něco těšit a návštěvy psů jsou pro ně příjemným rozptýlením. Majitel psa musí zajistit, aby z něj vyrostl klidný a vyrovnaný pes, který bude trpělivý, společenský a unese velkou psychickou zátěž. Bude totiž vystaven neustálému halasu, prudkým pohybům, nečekaným dotekům a objetím, nekonečnému drbání a hlazení či občasnému vláčení na vodítku. Pes musí brát jako naprosto normální pohyb těžce postiženého člověka či manipulaci s vozíkem a nesmí ho vyvést z míry ani případný pád dítěte s holemi před jeho tlamu. Důležité také je, aby ho kontakt s cizími lidmi těšil.
V našem centru fyzioterapeutické péče máme canisterapeutickou fenku Ňafinku, která nám pomáhá. Terapie se psem může aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (mluvenou řeč, neverbální projevy atd.), ale i motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou a prstů atd.). Pro školy a školky organizujeme vzdělávací exkurze na různá témata. Vzdělávání zajišťuje proškolený canisterapeut ve spolupráci s pedagogem. Cílem může být motivace žáků (například u dětí s poruchami chování, vadami řeči, ADHD a u dětí s mentálním, tělesným, nebo kombinovaným postižením) a obohacení klasické denní výuky. Další canisterapeutické služby nabízíme například mateřským školkám, domovům s pečovatelskou službou a domovům důchodců.
Jaké služby nabízíme?
- Individuální canisterapie u klienta v domácím prostředí
- Nabídka exkurzí pro školy a školky
- Beseda se žáky MŠ a ZŠ o canisterapii
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Nebezpečí nadváhy
Nadváha a obezita není pouze estetický problém, ale je spojena s řadou zdravotních komplikací. Jaká jsou nebezpečí nadváhy?
„Barefoot running“ aneb jak správně běhat
Jaká je efektivita běhu „Barefoot running“ a jak ho nejlépe využít? To vše se dozvíte v následujícím článku.
Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!
Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.
Kompenzační aktivity a regenerace
Řadíte se mezi sportovce, nebo naopak trávíte většinu času u počítače? V obou případech je třeba kompenzovat časté aktivity.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.