Priessnitzův odkaz se dočkal významného ocenění
Vincenz Priessnitz (1799 - 1851) se dostal koncem roku 2014 se svými nadčasovými vodoléčebnými metodami na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Tento seznam byl zřízen v roce 2008 tehdejším ministrem kultury ČR. Jeho cílem je ochrana, zachování, rozvoj a podpora nemateriálního dědictví na území Čech, Moravy a Slezska. Na začátku roku 2018 bylo na seznamu 22 národních hodnot. K připojení k seznamu navrhl odkaz Vincenze Priessnitze a jeho tradiční léčebné procedury Olomoucký kraj, odkud tento významný muž pocházel.
Vincenz Priessnitz je považován za zakladatele prvních vodoléčebných lázní na světě a jeho léčebné metody se staly stavebním kamenem pro moderní hydroterapii a přírodní léčitelství. Velmi známý je tzv. Priessnitzův zábal, který slouží jako velice účinný prostředek k lokálnímu prokrvení při angíně, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli či k relaxaci kosterního svalstva.
Již jako malý chlapec se Vincenz Priessnitz naučil, že živá bytost potřebuje k životu slunce, vzduch, vodu a dostatek pohybu. Sluneční záření, čistá pramenitá voda, pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu, přísná životospráva a prostá zdravá strava jsou nejdůležitějšími prvky pro udržení lidského zdraví. Svou vodoléčebnou činnost začal Vincenz Priessnitz rozvíjet již ve věku 18 let. Základem jeho pozdějších léčebných metod se stalo užití pramenité vody v různých teplotách a formách. Priessnitzovy metody spočívají v užívání studené vody pro koupele, omývání a zábaly. Vincenz Priessnitz byl ve své době první, kdo po staletích opět vyvedl nemocného ze zatuchlých místností ven na vzduch a na slunce. Pomocí vody, pohybu a úpravy životosprávy opět navrátil člověka k přírodě a daroval mu zpět to nejcennější – radost ze života.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií
Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.
Strašák jménem obezita
V tomto článku se dozvíte, co je to obezita, jak vzniká a jak ji léčit.
Příčina křečí – jak je to s hořčíkem v našem těle
Jakou funkci zastává hořčík v těle? Jaká je doporučená dávka a co způsobuje jeho nedostatek či nadbytek? Přečtěte si více.
Saunování: častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Zde jsme zpracovali téma týkající se populárního saunování a náš fyzioterapeutický pohled na něj.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.