Problémy s čelistmi
Snad každý z nás zná rčení: Aby ti nevypadla pusa z pantů. Nebo se alespoň zamýšlel nad podivným, lupavým zvukem, který čelist občas vyluzuje při žvýkání. Právě na problémy s dolní čelistí, které bývají často spojeny s velmi nepříjemnými, limitujícími bolestmi se zaměříme v následujících řádcích.
O co se jedná?
Problémy v oblasti čelisti, ať se jedná o zmíněné lupání, či bolest, se souhrnně označují jako TMD (temporomandibular disfunction). Jedná se o druhou nejčastější příčinu bolestí v oblasti obličeje a úst, která je z hlediska subjektivního vnímání velmi nepříjemná. Čelistní kloub je totiž statisticky nejpoužívanějším kloubem v těle. Ve vážnějších případech pak bolí, každý jeho pohyb, což značně snižuje kvalitu života.
Trocha anatomie
K tomu, abychom pochopili princip tohoto onemocnění a následně i jeho léčbu, si musíme nejdříve říci něco málo o anatomii. Zmíněný temporomandibulární kloub je spojení mezi horní a dolní čelistí. Jedná se o složený kloub obsahující vazivovou ploténku, takzvaný diskus. Při pohybu ústy spodní čelist nejdříve rotuje a při otevření nad 18mm sjíždí její hlavice na disku směrem dopředu a dolů. Právě díky tomuto klouzavému pohybu jsme schopni otevřít naplno ústa. Problém nastává, sklouzne-li zmíněný diskus z hlavičky spodní čelisti.
Další problematickou oblastí jsou takzvané žvýkací svaly. Jedná se o velký sval žvýkací, spánkový sval, boční křídlový sval a střední křídlový sval. Tyto čtyři spoluhráči denně tvrdě pracují při kousání každého sousta. Pokud jim ale v důsledku stresu, poruch jako je Bruxismus, nebo třeba hraním na dechový nástroj neposkytujeme dostatečný odpočinek, dojde k jejich přetížení a bolestivosti.
Jak se TMD pozná?
Příznaky vycházejí z příčiny onemocnění. Těmi mohou být dislokace disku přetížením čelisti, úrazem, zvýšeným psychickým napětím či jako přidružený příznak jiné, například revmatoidní choroby.
Příznaky TMD jsou:
- Bolestivost při pohybu, dotyku v oblasti čelisti a jejích svalů
- Bolestivost kolem ucha úst
- Omezený rozsah pohybu, ať se jedná o nemožnost zavření či otevření
- Zvuk lupání, praskání přeskakování
Máte-li některých z těchto příznaků, je dobré se nad svojí čelistí zamyslet. Diagnózu však musí vždy potvrdit odborník pro vyloučení jiného onemocnění.
Dá se s tím něco dělat?
Ano. I zde záleží na příčině. Sklouznul-li diskus z hlavičky čelisti a brání pohybu, je třeba urychleně vyhledat odbornou pomoc. Tento stav je typický zamrznutím čelisti v jedné pozici spolu se silnými bolestmi. V méně vážných případech sklouznutí disku vyvolá pouze onen lupavý zvuk. Naše tělo na jeho místě z okolních vazů postupně vytvoří nový. Je-li tento proces nebolestivý, je dobré zajít k odborníkovi, ale terapie většinou není nutná.
V ostatních případech, kdy kloub sice bolí, lupe, ale jeho hybnost není výrazně omezena, bychom měli po konzultaci s lékařem, vyhledat spolehlivého fyzioterapeuta.
Jak cvičit s čelistí?
Terapie u TMD se sestává zejména z měkkých technik zaměřených na uvolnění fascií a reflexních změn ve žvýkacích svalech, spánkových svalech a svalstvu šíje. Je dobré mít na paměti, že ač se to nezdá, čelistní klouby jsou velmi úzce spojeny s klouby hlavovými. Cviky zaměřené na korekci postavení hlavy jsou tedy i zde nedílnou součástí léčby. Dále by měly na řadu přijít způsoby uvolnění a pomalého rozhýbávání ztuhlých svalů. Jedná se o metody pozimoterické relaxace žvýkacích svalů a pomalý analytický nácvik mobility čelisti.
Relativní novinkou je aplikace rázové vlny do bolestivých míst. Zde se využívá takzvaná Fokusovaná rázová vlna. Její výhodou je, oproti ostatním metodám, šetrný a přesný průnik do problematických hlubokých struktur žvýkacích svalů a temporomandibulárního skloubení, kam se jiným způsobem dá jen těžko dostat. Tato jedinečná vlastnost zkracuje čas potřebný k tomu, aby jste si mohli znovu dopřát bezbolestné večeře.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; Journal of Advanced Clinical & Research Insights (2016), 3, 101–106 - Functional anatomy and biomechanics of temporomandibular joint and the far-reaching effects of its disorders Chaya M. David, P. Elavarasi
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Uvolnění obličejového svalstva
Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“
Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně
Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky
Články, které by vás mohly zajímat
Bruxismus – skřípání zubů
Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí či partnera? Které formy bruxismu se dají ovlivnit a jak zlozvyk působí na zuby?
Bolest a poruchy žvýkacího kloubu
Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Lupání čelistního kloubu
Dobrý den,před týdnem jsem zaznamenal při jídle lupání levého čelistního kloubu, zatím bez bolesti. Ve spánku občas zabolí levé ucho. Jsem objednán na stomachirurgickou poradnu, ale až na listopad. Poradíte, co do té doby?Děkuji.