Na co si dávat pozor při praktikování jógy
Většina z nás celé dny sedíme u počítačů nebo na cestách v autě, a tak se přes den moc nehýbeme. Dnes všude slyšíme, jak je dobré praktikování jógy. Existují různé styly jógy s různým stupněm pokročilosti. Při cvičení je důležité vzít v potaz pár pravidel, abyste své tělo během lekce nepřetěžovali a cvičili jste správně.
Dech
V naší západní civilizaci věnujeme dechu jen málo pozornosti. Jsme zvyklí na to, že dech nějak probíhá, neuvědomujeme si ho a dokonce si navykáme i na nedostatečný dech. Jóga bez dechu není jóga. Dech by měl být v józe naším nejlepším přítelem. Při praktikování pozic (ásán) je potřeba dechu věnovat pozornost proto, aby mohl neustále proudit tok energie v těle. Dech zároveň zajistí propojení těla a mysli. Pokud se přestaneme na dech koncentrovat a bude nám mysl přeskakovat z jedné věci na druhou nebo se nám pozornost dokonce úplně vytratí, tak bude slábnout i tok energie v našem těle.
Dýchání by mělo být pomalé a klidné, aby nikde nevznikalo žádné napětí. Nádech a výdech by měl být přibližně stejně dlouhý, případně lze výdech prodloužit. Základem dechového umění je plný jógový dech, který se teoreticky skládá ze tří pohybových fází. Dech by měl proudit v břišní, hrudní a podklíčkové oblasti. Dech by měl probíhat pouze nosem a ústa bychom neměli zapojovat. Chybou je nadměrné úsilí a křečovitost při dýchání.
Bolestivost
Jóga nesmí bolet - ani při cvičení a ani po něm. Při cvičení je potřeba poslouchat své tělo a ,,slyšet ho”. Když už tělo říká během cvičení dost, tak nechodit za své hranice. Jednou z jógových zásad je nenásilí (ahimsa) a když to přeneseme do cvičení, tak to znamená i neubližování si během jógové lekce. Kvůli nedostatečným zkušenostem lektora a nesprávně vedené lekci zvláště v případech dynamického stylu jógy si lze přivodit poranění bederní páteře, krční páteře, kolen, kyčlí, ramen a zápěstí.
Bikram/ hot jóga
Pro začátečníka není úplně vhodná Bikram jóga nebo hot jóga, kde se cvičí při vyšších teplotách. Tělo se během lekce více prohřeje, a tak můžete mít dojem, že jste pružnější. Zároveň můžete mít pocit, že zvládnete všechny pozice, ale s pocitem větší protažitelnosti se zvyšuje riziko poranění svalů a natržení vazů. Při tomto druhu lekce ztrácí tělo spoustu vody, a tak je nutná dostatečná hydratace před, při i po cvičení.
Hypermobilita
Jóga zvyšuje flexibilitu. Pokud jste hypermobilní (máte zvýšenou kloubní pohyblivost), mohlo by se zdát, že je to v józe ku prospěchu, ale tak tomu není. Pokud si nedáte pozor na rozsah pohybu v pozicích, tak se díky vaší flexibilitě dostanete za doporučený rozsah pohybu v kloubech či v páteři a hrozí vám potíže a bolesti z nedostatečné kloubní stability. Přirozeně vyšší volnost v kloubech mají děti a ženy. Častou chybou v lekcích bývá nesprávné postavení hypermobilních loktů, ramen, zápěstí a kolen. Je důležité si během cvičení hlídat, aby byly klouby během statické či dynamické zátěže v optimálním centrovaném postavení. V praxi to znamená nezavěšovat se do vazivového aparátu kloubního pouzdra, ale pomocí svalů aktivně držet jednotlivé segmenty těla, aby nebyl pohybový aparát přetěžován.
Co dalšího trápí jogíny? Více si přečtěte ve článku ZDE>>
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému
Články, které by vás mohly zajímat
Sestava cvičení na každé ráno
Vyzkoušejte po ránu cvičení na zvýšení toku krve v okrajových částech těla, procvičte klouby a zpevněte tělo.
Jóga prstů = mudry
Zapojením určitých svalových skupin prstů dochází k odezvě v jiné části těla.
Cvičení žen s velkým poprsím
Máte velké poprsí a přemýšlíte, která pohybová aktivita je pro Vás nejvhodnější? Poradíme Vám v tomto článku.
Protahování
Proč je pravidelné protahování tak důležité? To se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest zad, žeber a hrudníku
Dobrý den,chci se zeptat. Trápí mě bolesti zad, hlavně žebra a hrudník. Nevím, co by bylo pro mě správné cvičit, aby bolesti ustupovaly. Chodím už rok na rehabilitace, ale moc mi to nepomáhá a také mám sedavé zaměstnání.…
Cviky na zkrácené svalstvo
Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…