Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jóga prstů = mudry

Mudry mají oproti józe velkou výhodu v tom, že je lze cvičit kdekoliv a kdykoliv během dne. Mudrou se označuje gesto, mystická pozice rukou, pečeť nebo také symbol. Určitá poloha prstů nám reguluje tok prány v těle. Zapojením určitých svalových skupin prstů dochází k odezvě v jiné části těla. Stačí správně sedět, držet správně prsty na rukou a správně dýchat.

Mudry vychází z nauky o pěti elementech. Palec symbolizuje oheň, ukazovák vzduch, prostředníček éter, prsteníček zemi a malík vodu. Prsty pravé ruky ovlivňují levou polovinu těla a prsty levé ruky zase pravou polovinu těla. Obvykle se mudry ,,cvičí” oběma rukama. Pokud to zrovna nelze provést, postačí i jedna ruka. Mudry slouží k léčení duše a ducha - uklidňují a regenerují levou a pravou polovinu mozku.

Pravidelným cvičením jógy prstů se zlepšuje tělesné i duševní zdraví. Cvičení můžete využít v každodenním životě. ,,Uchopíte” a držíte určitou pozici rukou v klidném jogínském sedu. Každá mudra odstraňuje nějakou fyzickou či psychickou obtíž nebo slouží pro dosažení určité změny, o kterou usilujeme. Držení prstů musí být vždy spojeno s celkovou koncentrací na daný cíl, kterého chceme dosáhnout.

Mudry lze využít při dechových cvičeních i pří meditaci. V běžném životě je lze praktikovat při sledování televize, v MHD, při chůzi atd.

Praktické provedení

  • výchozí pozice: vzpřímený meditační sed s očima zavřenýma, dýchat plynule
  • provedení: lehký tlak prstů, které se spolu dotýkají, udržení natažených/ zkřížených prstů, cvičit oběma rukama současně (pokud to nelze, tak jednoruč) - jen jemný tlak, příliš velká síla (tlačení) není dobré
  • myslet vždy na dané gesto (cíl)
  • mudry na sebe necháváme působit delší dobu
  • působení mudry ihned nebo až po nějaké době.. setrvat 10 nádechů a 10 výdechu.. 5 min… 45 min.

Praktická ukázka jógy prstů

Mudry s uklidňujícím účinkem - mudry uklidňují tok myšlenek, navozují pocit bezpečí, přináší harmonii, vyrovnanost a klid.

Mudra Šaktí

  • palec dovnitř do dlaně, ukazovák a prostředník skrčit přes palec, prsteník a malík natažený a prsty jsou opřené o sebe, hřbety dlaní nahoru
    uklidňujícím způsobem působí i zelená barva (představa krajiny, louky, listí atd..)
    usnadňuje zároveň i usínání

 

Mudra Makara

  • jedna ruka leží v druhé (dlaně nahoru), palec jedné ruky je položen v dlani druhé ruky mezi prsteníkem a malíkem, palec a špička prsteníku se dotýkají, ostatní prsty jsou propnuté

Mudra Kalesvary

  • dotýkají se poslední články prostředníků, první dva články ukazováků a první článek palců, ostatní prsty jsou pokrčené dovnitř do dlaně, palce nasměrovat k hrudní kosti

Mudra Atmanjali

  • ruce složené před hrudníkem (gesto modlitby)

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Články, které by vás mohly zajímat

Cvičení žen s velkým poprsím

Cvičení žen s velkým poprsím

Máte velké poprsí a přemýšlíte, která pohybová aktivita je pro Vás nejvhodnější? Poradíme Vám v tomto článku.

Co se s tělem děje při přetrénování

Co se s tělem děje při přetrénování

Rádi trénujete? Přečtěte si tento článek, kde zjistíte, jak reaguje naše tělo na přetrénování.

Posilování vs. fyzioterapie

Posilování vs. fyzioterapie

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi posilováním a cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.

Správné posilovací cviky

Správné posilovací cviky

Mnozí se při cvičení dopouštějí chyb, kdy se dobře myšlený krok mine účinkem a někdy dokonce i uškodí. Jak cvičit správně?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest zad, žeber a hrudníku

Dobrý den,chci se zeptat. Trápí mě bolesti zad, hlavně žebra a hrudník. Nevím, co by bylo pro mě správné cvičit, aby bolesti ustupovaly. Chodím už rok na rehabilitace, ale moc mi to nepomáhá a také mám sedavé zaměstnání.…

Cviky na zkrácené svalstvo

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…

Napište nám
Doporučujeme