Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Baňková masáž neboli baňkování

Baňkování je starobylá léčebná metoda, která využívá podtlak vytvořený v nádobách přikládaných na tělo. Tato technika má své kořeny v tradiční čínské medicíně a byla používána v různých kulturách po celém světě. V následujícím článku se zaměříme na tuto techniku podrobněji.

Historie baňkování

Dříve se používaly baňky vyrobené z různých materiálů, jako jsou dřevo, bambus, hlína nebo kámen. Tyto neprodyšné nádoby měly válcovitý tvar s jedním koncem otevřeným. Na ošetřované místo na těle se pokládal krajíc chleba s malou hořící svíčkou nebo dřívkem. Po vyhoření kyslíku baňka přilnula k tělu. Dnes se používají moderní skleněné nebo plastové baňky, které poskytují jednodušší a bezpečnější způsob aplikace.

Současné využití baňkování

Baňkování je populární pro svou schopnost ulevit od bolesti zad a kloubů a prospěšné účinky při léčbě různých zdravotních potíží. Moderní metody zahrnují použití skleněných nebo plastových baněk, které jsou aplikovány na kůži a pomocí podtlaku stimulují krevní oběh a uvolňují svalové napětí. Prostřednictvím baněk je možné odstranit bolest zad a kloubů. Osvědčily se i při léčbě migrény, diabetes mellitus, hypertenze, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potíží nebo při bolestivé menstruaci.

 

Indikace pro baňkování:

  • Rehabilitace po zraněních: U stavů po distorzích, luxacích a frakturách.
  • Svalové problémy: Uvolňování svalových spasmů a ztuhlosti.
  • Reflexní účinky: Podpora nervového systému a celkového zdraví.
  • Detoxikace: Odstraňování otoků a detoxikace lymfatického systému.
  • Kožní problémy: Zlepšení pružnosti pokožky a léčba akné nebo celulitidy.
  • Kloubní problémy: Řešení problémů jako dna a artróza.

Kontraindikace baňkování:

  • Zánětlivé stavy: Aktivní infekce nebo záněty.
  • Krevní problémy: Poruchy krevní srážlivosti a tenké vlásečnice.
  • Kožní potíže: Puchýře, ekzémy, alergie, bradavice, plísně a mateřská znaménka.
  • Těhotenství: V prvních třech měsících je zakázáno baňkovat oblast beder.
  • Post-artritické stavy: Baňkování by mělo být aplikováno s opatrností.

Formy baňkové masáže

Baňkování se aplikuje různými způsoby, které umožňují cílené působení na různé části těla:

  • Masáž baňkou: Tato technika se používá po klasické masáži jako doplněk. Poskytuje hloubkové prokrvení problematických partií a dosahuje míst, kam nemohou prsty.
  • Krvavé sázení – používalo se zejména ve starověku a středověku. Po nasazení pijavice a jejím odpadnutí (nebo říznutí skalpelem) se na stejné místo nasadila baňka – tzv. pouštění žilou. Baňkování má velmi pozitivní vliv na lidi s vysokým krevním tlakem nebo s infekcí v organismu.
  • Suché sázení: Moderní technika, kdy jsou baňky přikládány na tělo a podtlak je aplikován na trigger pointy, body vyvolávající bolest, nebo akupresurní body ovlivňující celou související část těla.

Baňkování je ceněno pro své terapeutické účinky a nabízí různé metody aplikace podle individuálních potřeb a zdravotních problémů pacienta. Je důležité provádět ho kvalifikovanými odborníky, aby byla zajištěna bezpečnost a účinnost této léčebné metody. Více informací o tom, jak probíhají baňkové masáže u nás naleznete na této stránce.

Doporučení FYZIOkliniky:

Pokud jste se rozhodli pečovat o své tělo a dopřát mu pravidelnou relaxaci, můžete si vybrat právě tu nejvhodnější masáž z naší široké nabídky na této stránce. Z našich fyzioterapeutických služeb, včetně služeb obsahujících využití rázové vlny, můžete využít nabídku na této stránce.

Nákup masáží můžete provést prostřednictvím našeho eshopu.

 

Kompletní nabídka masáží ve FYZIOklinice:

Ve FYZIOklinice nabízíme masáže, které jsou skvělým způsobem, jak dosáhnout relaxace a uvolnění, ale také účinně pomáhají při léčbě bolesti. Naši maséři, či terapeuti nabízí různé druhy masáží včetně kombinace masáže s fyzioterapií. Tato nabídka umožňuje nejen uvolnit napětí, ale také podpořit proces hojení a regeneraci těla. Kombinace těchto technik nabízí komplexní přístup k péči o vaše zdraví, pomáhá předcházet zraněním a urychluje zotavení.

Přijďte se k nám přesvědčit a zažijte si na vlastní kůži, jak může naše péče zlepšit Váš život a Vaše zdraví.

Těšíme se na Vás!

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž

Při manuální lymfodrenáži se využívá jemného tlaku ruky, který provádí terapeut a dochází tak k uvolnění lymfy. Více v článku

Oteklé nohy

Oteklé nohy

Otoky jsou způsobeny nahromaděnou intersticiální tekutinou a tímto dochází ke zvětšení objemu. Více v našem článku.

Akupresura: Neinvazivní metoda léčby

Akupresura: Neinvazivní metoda léčby

Akupresura je fyzioterapeutická metoda odvozena z čínské medicíny. Více se o této metodě dozvíte v našem článku.

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

V tomto článku se věnujeme tématu bolesti hlavy, proč vzniká a tipy, jak si můžeme pomoci.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Předepsání lymfodrenáže

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, kdo by mi mohl předepsat lymfodrenáž, zda rehabilitační lékařka nebo praktický lékař, popřípadě kam se mám obrátit a zda mi to vůbec někdo napíše. Moc Vám děkuji.

Opakované zranění stehenního svalu

Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/praskl…

Otok po operaci Achillovy šlachy

Dobrý den,jsem po operaci Achillovy šlachy (peritenonectomia, exstirpace bursy, exstirpace kalcifikací, ablace zadní hrany patní kosti). Za týden mi byly stehy vyjmuty. Stále mám nohu oteklou, zatvrdlou, na omak citlivou a tak mě…

Napište nám
Doporučujeme