Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Ménièrova choroba

Jedná se o jedno z onemocnění, jehož příčina vzniku není dosud známa. Ve většině případů postihuje pouze jedno ucho a přichází náhle bez jakýchkoli předchozích varovných příznaků. Ménièrova choroba svého nositele sice neohrožuje na životě, ale značně mu vadí a zhoršuje kvalitu života.

Nemoc postihuje vnitřní ucho. Vnitřní ucho je složitý párový orgán, který je uložen v lebce v kosti skalní. Vnitřní ucho se skládá z hlemýždě (ústrojí zachycující zvuky) a ze 3 polokruhovitých kanálků (ústrojí poskytující informace o poloze těla). V hlemýždi i v kanálcích se nachází tekutina zvaná endolymfa, která jejich funkci umožňuje.

Příčina

Přesná příčina Ménièrovy nemoci není známa. Mechanizmus jejího vzniku spočívá v přebytku endolymfy v blanitém labyrintu. U nemocných dochází k hromadění endolymfy a zvyšování jejího tlaku, což následně vede k prasknutí blanitého labyrintu a narušení sluchového a rovnovážného ústrojí a rozlévání endolymfy do míst, kde by se neměla nacházet.

Proč přesně se množství endolymfy zvyšuje, není jasné – zřejmě vznikne nerovnováha mezi její tvorbou a vstřebáváním, ale vyvolávající příčiny nejsou přesně dané. Jistý vliv má zřejmě kouření, nezdravé stravování a vysoký cholesterol, který vede k ateroskleróze; jedná se o kornatění tepen v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. Opakované infekce v oblasti sluchového a rovnovážného ústrojí mohou mít stejný efekt jako výše zmíněné vlivy.

Příznaky nemoci

  • Nemocný člověk začne trpět poruchami sluchu v oblasti nízkých tónů/nízkých frekvencí. Porucha sluchu je reverzibilní – sluch se po odeznění ménièrského záchvatu vrací prakticky k normě. Poruchy sluchu se postupem času ale spíše zhoršují.
  • Ušní šelesttinnitus – bývá přítomen v období akutního záchvatu a po jeho konci mizí. Jde o nepříjemné zvukové vjemy charakteru pískání či zvonění.
  • Kromě toho nemocný trpí nepříjemnými poruchami rovnováhy a silnými závratěmi rotačního typu, které se označují jako vertigo. Motání hlavy je doprovázeno nevolností a zvracením. Závratě přichází v záchvatech, které trvají desítky minut až několik hodin. Mimo tyto záchvaty zůstává pocit rovnováhy v zásadě nenarušen a postupná ztráta sluchu je tak nejnápadnějším příznakem. Zpočátku pacient ztrácí sluch pouze v určitých frekvencích. Po opakovaných závratích může docházet (a většinou i dochází) k úplné ztrátě sluchu. Ta však může nastat ihned po první závrati. Ojediněle postihne choroba obě uši, většinou je však jednostranná.
  • Kromě těchto příznaků může postižený pociťovat tlaky v postiženém uchu.
  • Nemocný trpí nevolností, velmi často zvrací, buší mu srdce.
  • V časných fázích Ménièrovy choroby dochází ke vzniku záchvatů několikrát do roka, měsíční frekvence není ovšem rovněž výjimkou.

Léčba a průběh nemoci

Základní léčba je víceméně založena na podávání léků ke zmírnění příznaků závratí a korigování složení endolymfy. Vyléčit Ménièrovu nemoc není možné, ale existuje celá řada léků tlumících příznaky. Poruchy rovnováhy a motání hlavy vzhledem k jejich původu se léčí pomocí různých léků proti zvracení, protizánětlivých a tlumivých léků.

Pokud jsou záchvaty závratí nezvladatelné pomocí léků, lze provést chirurgický zákrok. V těžkých případech, je-li léčba neúčinná a závratě jsou neúnosné a časté, se může přistoupit k operativnímu zákroku sakotomie, která odstraní závratě, ale za cenu trvalé ztráty sluchu. Jedná se o radikální řešení, přerušení spojení určitých vnitřních částí ucha. Jsou však i pokusy s méně radikálními zákroky, kde se lékaři pokouší zajistit odtok endolymfy uměle vytvořenou cestou a zabránit tak jejímu přetlaku.

Stravování

Součástí léčby je také vhodná úprava stravování:

  • omezení soli
  • omezení či úplné vyřazení alkoholu a kofeinu
  • vyřazení nikotinu – zákaz kouření
  • dostatečný pitný režim

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

popisek obrázku, společny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů pod lebkou

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů okolo páteře/šíje

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i u migrén apod.

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Články, které by vás mohly zajímat

Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin

Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin

Bolí Vás často hlava, krk nebo bederní páteř, ale není zjevné proč? Příčinou Vašich problémů může být jedna noha kratší.

Tinnitus

Tinnitus

Jaké jsou příčiny a projevy u této diagnózy? V následujícím článku se dozvíte i to, jak řešíme tinnitus ve FYZIOklinice.

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Trpíte závratěmi při změnách polohy? Trápí vás nevolnosti a máte pocit, že plavete v prostoru? Nejspíš máte BPPV.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…

Točení hlavy

Dobrý den, chtěla bych se poradit. Pečuji o 92letého tchána. Před 3 týdny jsme ho přestěhovali z jeho rodného domu do našeho RD. Tchán už několik let bere 2x denně Betaserc 16mg a již 10 dní si stěžuje na točení hlavy. N…

Závrať

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě krční pát…

Napište nám
Doporučujeme