Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Zánět šlach

Na vznik onemocnění šlach a šlachových úponů mají velký vliv podmínky vykonávaných činností. Povětšinou se jedná o následky jednostranného mechanického zatěžování. Onemocnění úponů šlach vzniká prakticky u všech druhů pracovních činností při chybějící nebo narušené adaptaci tkání na tahový stres. Často se jedná o postižení svalů a šlach předloktí a rukou.

Šlachová onemocnění lze rozdělit podle postižené anatomické struktury. Onemocnění šlachových obalů označujeme jako peritendinitidu popřípadě tenosynovitidu nebo tendovaginitidu. Dojde-li k postižení šlachové tkáně v místě úponu šlachy do kosti, mluvíme o takzvaných entezopatiích.

Pro tuto skupinu onemocnění je společná souvislost s mechanickou zátěží. Sval je ke kostem fixován právě šlachou, která přenáší svalový stah. Šlachy jsou díky velkému počtu kolagenových vláken velmi pevné a dokáží odolat větším mechanickým tahům, než jsou příslušné svaly schopny vyvinout. I proto se při extrémní a náhle vyvinuté síle setkáváme spíše s poraněním svalu než s poraněním šlachy nebo jejího úponu.

Příčiny

Opakované mechanické přetěžování funkčního celku sval-šlacha-šlachový úpon bývá považováno za nejdůležitější faktor vedoucí ke vzniku akutního i chronického onemocnění.

Právě akutní forma je provázena zánětlivými změnami obalu šlachy. To bývá převažující příčinou bolestivého syndromu. Pacienti popisují bolest, která se šíří do místa úponů a bývá přítomna i v klidu.

Hlavním rizikem tedy bývá nadměrné zatěžování svalu bez dostatečné regenerace. Jedná se především o dlouhodobé přetěžování opakovaným pohybem, například při tenisu, šroubování, hraní na kytaru, hnětení těsta a mnohém dalším. V případě hnisavého zánětu šlach bývá příčinou sdružené onemocnění jinde v těle.

Projevy

Toto onemocnění se většinou neprojeví náhle, ale zpravidla se vyvíjí postupně. Nejdříve bývá pociťována zvýšená citlivost (bolestivost) a svědění v místě vznikajícího zánětu. Poté se objevuje i otok a zarudnutí postižené oblasti. Inkriminované místo je na pohmat teplejší a zpravidla velmi citlivé. Bolest se objevuje především při pohybu, ale není neobvyklé, že se vyskytují i bolesti klidové.

Léčba

Obvykle se doporučuje omezení pohybu svalu, jehož šlacha je postižena, běžně se používá sádrová fixace či aplikace ortézy na postiženou oblast. Rehabilitace bývá předepisována až po zhojení šlachy. Léčba může být podpořena i fokusovanou rázovou vlnou, která má protizánětlivé účinky. Ne přímo na šlaše, ale na příslušném svalovém bříšku, je pak vhodné užití radiální rázové vlny pro úpravu svalového napětí. Jako doplněk terapie lze také aplikovat hojivé masti s protizánětlivým účinkem.

Důležitá je rehabilitace postižené končetiny po odeznění zánětu, která pomůže obnovit správnou funkci postižené oblasti a především zabránit návratu obtíží. Fyzioterapeut Vám na základě komplexního kineziologického vyšetření doporučí vhodnou pohybovou terapii zahrnující především jednoduchá protahovací cvičení. Dále je nutné se zaměřit na Vaše pohybové stereotypy, které, ať už vědomě, či nevědomě, využíváte při běžných denních činnostech a které pravděpodobně vedly k přetížení dané oblasti.

Spíše výjimečně se přistupuje k chirurgickému řešení obtíží, kdy se odstraní postižená část šlachy.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Ganglion - moderní léčba pomocí fokusované rázové vlny

Přečtěte si kazuistiku jedné z našich klientek, které byl vyléčen ganglion pomocí rázové vlny.

Tendinopatie/Tenditida/Tendinóza/bolesti šlach - bolesti úponů

Slyšeli jste někdy alespoň jeden z těchto pojmů? Všechny termíny označují patologické změny v průběhu šlachy. Více v článku.

Trochanteritida kyčelního kloubu

Degenerativně-zánětlivé onemocnění stehenních šlach v místě jejich spojení se stehenní kostí, tedy trochanteru.

Bursitidy

Co je burza, bursitida, jak se projevuje a jak lze toto onemocnění léčit? Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Léčba entezopatie

Dobrý den,lékař mi napsal na doporučení "entezopatie" - léčí se i u vás? Hradí to pojišťovna MV? Jak postupovat, abych se dostala to péče na Fyziokliniku?Děkuji za odpověď. 

Tenisový loket - chladit, stahovat a co dál?

Dobrý den, mám diagnostikovaný tzv. tenisový loket. Chtěla bych se zeptat, zda je možné tento problém řešit fyzioterapií. Doporučení lékaře - chladit a stahovat. Děkuji Vám

Opichy ramene

Hezky den, pan doktor mi injekčně opíchal rameno s tím, že mám něco se šlachou. Myslíte že to bude stačit na odstranění bolesti? Děkuji za informaci.