Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

První záznamy o hatha józe pocházejí už z 8. století před naším letopočtem. Jóga (ze sánskrtského „junakti“) znamená „spojovat“, „ha“ je „měsíc“ a „tha“ zase „slunce“. Symbolický význam pro slunce je pravá a pro měsíc levá nosní dírka. Ve výsledném shrnutí docházíme k tomu, že pojem Hatha jóga znamená sjednocení dechu mezi pravou a levou nosní dírkou. Protože toto splynutí je pro hatha jógu charakteristické, slouží jako prevence, fyzioterapie a léčba vysokého krevního tlaku, astmatu bronchiale, vertebrogenních onemocnění, ortopedických poruch a spousty civilizačních onemocnění způsobených poruchou regulace fyziologických funkcí. Hatha jóga představuje cvičební systém vedoucí k houževnatosti.

Léčba astmatu bronchiale

Tradiční hatha jóga představuje jogínský způsob života zahrnující jak mravní disciplíny, tak i tělesné pozice (ásany), procedury k čištění těla, pózy (mudry), jogínské dýchání (pránájáma) a meditaci.

Pro léčbu astmatu bronchiale se využívají tyto kategorie:

  • ásana (poloha),
  • bandha (svalová kontrakce dráždí reflexogenní zóny), často užíváno k podpoře trávicího traktu, např. džalandhara bandha,
  • mudrá (podobné jako bandha, ovšem se symbolickým významem),
  • pránájáma (dechová cvičení se zadržením dechu),
  • krijá (očistná cvičení),
  • mantra jóga (slabiky, slova a věty přeříkávané v mysli nebo šeptané či mluvené nahlas).

Vhodné polohy (ásany)

Každá z ásan neboli jógových pozic má vlastní význam, protože působí na různé orgány v těle, pracuje s určitou skupinou svalů, ale také s energií a čakrami. Cvičení by mělo vždy probíhat v souladu s dechem a plnou koncentrací. V překladu ze sánskrtu znamená ásana „pohodlná pozice“, přesto jsou některé z pozic pro mnohé zpočátku nepohodlné nebo dokonce neproveditelné. Postupným cvičením však dochází k tomu, že se v pozici dokážete uvolnit.

Pro léčbu astmatu bronchiale se využívají jen některé z jógových ásan:

Relaxační:

  • mrtásana (mrtvolná poloha) – leh na zádech, dlaně vzhůru, ruce podél těla
  • makarásana (krokodýl, žralok) – leh na břiše, ruce skrčené, lokty pod čelem

Vzpřimovací:

  • matsjásana (ryba) – leh na zádech, záklon trupu, opora o předloktí
  • bhujangásana (kobra) – leh na břiše, záklon trupu, opora o dlaně

Ohebná:

  • halásana (pluh) – leh na zádech, ruce podél těla, nohy natažené za hlavu

Rotace:

  • ardhamatsjendrásana (poloviční Matsjendrova poloha) – sed, levá pata pod pravou hýždí, pravá pata před levé koleno – pravé koleno směřuje vzhůru, levé leží na zemi. Rotace trupu vpravo, loket levé ruky se opře o pravé koleno, pravá ruka se opírá dlaní o zem a oči směřují vpravo za rukou.
  • matsjendrásana (Matsjendrova poloha) – sed, levá pata do pravého třísla, pravá pata před levé koleno – pravé koleno směřuje vzhůru, levé leží na zemi. Rotace trupu vpravo, loket levé ruky se opře o pravé koleno, pravá ruka se opírá dlaní o zem a oči směřují vpravo za rukou.

Sedy:

Sedy jsou důležité pro dechová cvičení.

  • sukchásana – pohodlný sed se zkříženýma nohama
  • padmásana (lotos) – sed se zkříženýma nohama a patami v tříslech

Mudrá

Jedná se o speciální pozici prstů. Ruce jsou zapřené o třísla, čímž dochází k stimulaci břišního dýchání (vytvoříme kroužek z ukazováku a palce a ostatní prsty rozevřeme), dolního (vytvoříme kroužek z ukazováku a palce a ostatní prsty zavřeme do pěsti) či horního hrudního dýchání (uzavřeme palec do pěsti).

Pránájáma

„Prána“ v sanskrtu znamená „dech“ a „ájama“ zase „pauza“. Základními částmi jsou nádech, zadržení dechu a výdech. Pránájámu dělíme podle charakteru cyklu nádech – zadržení dechu – výdech. Mezi cvičení pro léčbu astma bronchiale řadíme:

  • bhástriká – dlouhé série prudkých aktivních výdechů břišní stěnou a pasivních vdechů relaxací břišní stěny
  • bhrámarí – zvuk vznikající během vdechu i výdechu připomíná zvuk letícího čmeláka
  • murčchá – dlouhé série prudkých aktivních výdechů břišní stěnou a pasivních vdechů relaxací břišní stěny přičemž brada tlačí do hrdelní jamky (džhalandhara bandha)
  • anuloma viloma – uzávěr pravé nosní dírky, vdech levou, tato se uzavře a vydechne se pravou, nato se vdechne pravou při uzavřené levé nosní dírce a vydechne se levou. Uzávěr se provádí pravou rukou – malíčkem spojeným s prsteníčkem z levé strany a nataženým palcem z pravé strany. Prostředníček a ukazováček jsou skrčeny do dlaně.

Krijá

  • džala (voda) néty – vlévání vody z konvičky do jedné nosní dírky a její následné protékání do druhé. Hlava musí být dostatečně předkloněna a stočena.
  • vamana (voda), vastra (látka) a danda (tyč) dhauty – stimuluje sekreci uropepsinu a kortikoidů tím, že se vypije voda, spolkne pruh látky 8 m x 10 cm nebo se zavede dostatečně dlouhá tyč až do žaludku a poté se vyzvrátí
  • kapálabháty – aktivní výdech a pasivní nádech bez zadržení dechu

Mantra

Jedná se o vyslovování slabik a slov přes mírně otevřená ústa a soustředění se na odpor kladený proudu vzduchu v ústech a dýchacích cestách.

Princip cvičení

Cvičení pozic, očistných a dechových cvičení musí být prováděno velmi pomalu, krok za krokem a často. Organismus nesmí být přetěžován a vyčerpán po cvičení.

Pozitivní výsledky hatha jógy

  • negativní indukce – např. dráždění trávicího traktu má reflexní vliv na snížení dráždivosti dýchacího systému
  • snížení dráždivosti sliznice a reflexních zón
  • svalová relaxace
  • převaha parasympatického nervového systému
  • podpora vylučování žláz s vnitřní sekrecí
  • podmíněné reflexy
  • soustředěnost
  • změna dechového a srdečního rytmu

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie a studium jógy a jógových technik

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik udržení nitrobřišního tlaku

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Masáž hrudníku ulevující astmatikům

Články, které by vás mohly zajímat

Iva Bílková: dechové potíže snižují výkonnost i kvalitu života, řešením je respirační fyzioterapie

V tomto článku se dozvíte více informací o respirační fyzioterapii a správném a špatném dýchání.

Protahování

Proč je pravidelné protahování tak důležité? To se dozvíte v našem článku.

Jóga prstů = mudry

Zapojením určitých svalových skupin prstů dochází k odezvě v jiné části těla.

Zkrácení hrudní fascie

Co jsou fascie a jak se projeví jejich zkrácení na hrudníku? A jak je správně protáhnout? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Cviky na zkrácené svalstvo

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…

Bolest zad, žeber a hrudníku

Dobrý den,chci se zeptat. Trápí mě bolesti zad, hlavně žebra a hrudník. Nevím, co by bylo pro mě správné cvičit, aby bolesti ustupovaly. Chodím už rok na rehabilitace, ale moc mi to nepomáhá a také mám sedavé zaměstnání.…

Problémy s bránicí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už několik let problémy s bránicí. Svírání a tím způsobované zhoršené dýchání. Dále mám výrůstky na páteři. Je možné, že tyto problémy jsou způsobeny právě tímto problémem? Můžete mi pora…