Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Léčebná tělesná výchova (LTV)

Tento proces terapeutického, tělovýchovného, ale zároveň i psychologicko-pedagogického charakteru tvoří významnou část náplně práce fyzioterapeuta.

Léčebný plán je sestaven na základě vstupního vyšetření a jeho zhodnocení fyzioterapeutem. Léčebná tělesná výchova (LTV) využívá koncepty upravené pohybové aktivity za účelem prevence a znovuobnovení, úpravy nebo zlepšení funkcí organismu u jedinců se změněným stavem především muskuloskeletálního aparátu (svalová nerovnováha, nevhodné pohybové chování, které vede k přetěžování, poúrazové stavy a další), ale ve většině případů jsou zároveň ovlivňovány ve větší či menší míře všechny orgánové soustavy (kardiorespirační systém, nervová soustava, hormonální soustava atd.).

Mezi prvky LTV jsou zahrnuty aktivní (s dopomocí/proti odporu) a pasivní pohyby, respirační fyzioterapie (dechová gymnastika), cvičení s pomůckami a na nářadí nebo kondiční cvičení. Tyto postupy se často kombinují s manuální medicínou (článek Manuální medicína) a fyzikální terapií (elektroléčba, vodoléčba, mechanoterapie a další).

Typy LTV 

Na předpisu poukazu k rehabilitaci od lékaře (takzvaný FT poukaz) je možné najít hned několik typů LTV.

Léčebná tělesná výchova individuální

Jedním druhem je Léčebná tělesná výchova individuální, která v sobě zahrnuje především kondiční metody. Cílem těchto terapií je náprava motorických (pohybových) poruch analytickými metodami. Používají se cvičení na zvýšení rozsahu pohybu a svalové síly, dechová cvičení a další.

Léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě

Druhým typem je Léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě (v FT poukazu lze nalézt LTV na NFP). Metody a koncepty spadající pod toto označení využívají neurofyziologických principů. Jedná se o složitější postupy než u analytických cvičení. Fyzioterapie tohoto typu pracuje se svalovou koaktivací (vzájemná aktivace jednotlivých svalů) v potřebných svalových souhrách. Vychází především z psychomotorického vývoje (Bobath, Vojta, Brunkow, PNF a senzomotorické stimulace).

Léčebná tělesná výchova skupinová

U osob stejně nebo podobně postižených bývá předepisována LTV skupinová. Cvičení pak probíhá na nemocničních pokojích, v tělocvičnách, ale i venku na hřišti nebo v přírodě, jak tomu bývá na lázeňských pobytech.

Léčebná tělesná výchova skupinová v bazénu

Existuje také LTV skupinová v bazénu, kde se pro terapeutické účely využívají přínosy vodního prostředí (nadlehčení těla, působení vody na kožní receptory).

Léčebná tělesná výchova individuální pod dohledem na přístrojích

V případě potřeby se předepisuje i LTV individuální pod dohledem na přístrojích, která zahrnuje cvičení na posilovacích strojích, rotopedu nebo motodlaze.

LTV ve FYZIOklinice

V současnosti nabízí fyzioterapie nespočet postupů, jak dosáhnout požadovaného výsledku, ať mluvíme o odstranění bolesti, zlepšení držení těla nebo o zvýšení svalové síly a rozsahu pohybu. Pro dosažení nejlepšího možného výsledku, je klíčové důkladné vyšetření, bez kterého je jakéhokoliv cvičení pouhou hrou na náhodu.

Ve FYZIOklinice se můžete s léčebnou tělesnou výchovou setkat v rámci služeb individuální fyzioterapie tj. v rámci základní služby fyzioterapie, během služby fyzioterapie All Inclusive, nebo v rámci naší nejúčinnější služby Fokus All Inclusive.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Senzomotorická stimulace (SMS)

Senzomotorická stimulace (SMS) je velmi účinná léčebná metoda používaná zejména ve fyzioterapii, ale i v tréninku a sportu.

Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií

Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.

Mýty a fakta o fyzioterapii

Fyzioterapie, rehabilitace, masáže: zní Vám tyto pojmy stejně? V tomto článku se dozvíte, jak se zmíněné obory liší.

Diagnostika ultrazvukem

Co nám prozradí ultrazvuk? Zjistíte v následujícím článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolesti v obou zápěstí

Dobrý den,bolesti v obou zápěstí přišly někdy kolem vánočních svátků, resp. poprvé jsem si je uvědomila, když jsem z trouby jednou rukou vyndala plech. Málem jsem ho upustila, v ruce jsem ho neudržela. V obou rukách zápěstí pro bo…

Syndrom karpálního tunelu

Dobrý den,myslím si, že mám syndrom karpálního tunelu. Jsem více jak 20 let po operaci karpálních tunelů. Pracuji na počítači. V noci mě budí mravenčení prstů a ráno je ztěžka narovnávám. Potřebuji lékařskou zprávu, než se objedná…

Pád na kolena a bolest kostrče

Dobrý den,zhruba před měsícem a půl jsem si narazila obě kolena. Nyní obtíže ustupují, ale začala mě bolest kostrče na pravé straně. Sezení a vstávání je velmi bolestivé. Může kostrč mít něco společného s úrazem kolen?