Dětská skolióza
Skolióza je onemocnění pohybového aparátu charakterizované zakřivením páteře, při kterém se obratle odklánějí od své svislé osy. Podle statistik má až 80% dětí ve školním věku různá patologická zakřivení páteře. Skolióza může vzniknout v jakékoli fázi růstu dětského organismu, ale nejčastěji vznik tohoto onemocnění spadá do fáze aktivního růstu dítěte, tedy zhruba mezi osmi a čtrnácti lety věku.
Příčiny vzniku skoliózy u dětí
Podle klasifikace může být onemocnění vrozené nebo získané. Zatímco vrozená skolióza je způsobena vrozenými anomáliemi kostí, páteře a pojivové tkáně, získaná skolióza má řasu příčin. Mezi ně patří:
- Nadměrné zatížení zad a páteře.
- Málo aktivní životní styl.
- Nesprávná poloha při sezení (zejména ve škole během vyučování).
- Oslabení těla po závažných onemocněních infekční povahy.
Čtyři stupně nemoci
- 1. stupeň - úhel odchylky páteře od svislé osy je maximálně 10 stupňů.
- 2. stupeň – úhel odchylky je maximálně 30 stupňů.
- 3. stupeň - úhel odchylky je maximálně 60 stupňů.
- 4. stupeň - úhel odchylky je více jak 60 stupňů.
Vyšetření
K určení přítomnosti skoliózy požádáme dítě, aby se k vám postavilo zády a uvolnilo se, tak zaujme pro něj typické držení těla.
Věnujeme pozornost následujícím hlavním příznakům skoliózy:
- Jedna z lopatek mírně vyčnívá.
- Vzdálenost od paže přitisknuté k pasu je odlišná na obou stranách.
- Jedno rameno je výš než druhé.
- Při předklonu je patrné zakřivení páteře.
Léčba skoliózy
Jakmile postřehneme první příznaky skoliózy, je vhodné vyhledat pomoc fyzioterapeuta. Odborník dítě vyšetří a doporučí další postup, navrhne léčbu, která je předepsána individuálně a přispívá k přirozenému vývoji a posílení svalového korzetu páteře. Při dodržení všech doporučení je možné dosáhnout trvalých výsledků. Při skolióze 1. a 2. stupně bývá deformace páteře plně korigována. Bolesti vymizí, pohyblivost zad se plně obnoví a asymetrie těla zmizí. U 3. a 4. stupně je možné výrazně zmírnit příznaky, snížit zakřivení, zpomalit nebo zastavit vývoj onemocnění a výrazně zvýšit kvalitu života. Proto je důležité přijít co nejdříve.
Přečtěte si více:
- jak vzniká skolióza, jak ji rozpoznat a jak je možné ji léčit
- jak by měl vypadat denní cvičební program u dětí se skoliózou
- jaká je konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení středních vláken trapézu
Napřímení páteře vkleče a posílení stehenního svalstva
Brunkow - vzpěr z polohy na břiše do polohy nízkého šikmého sedu
Cvičení na gymnastickém míči - posilování tricepsu