Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Bolest a fyzioterapie

Každý z nás ve svém životě opakovaně čelil bolesti. Bolest je znepokojující, přináší nepohodlí, snižuje účinnost a někdy způsobuje nesnesitelné utrpení. Lékaři starověkého Řecka nazývali bolest "hlídacím psem zdraví". Koneckonců je to ona, kdo signalizuje, že je potřeba pomoci. 

Bolest (lat. dolor) vnímáme jako nepříjemný nebo bolestivý pocit, který nám indikuje zkušenost fyzického nebo emocionálního utrpení. Bolest slouží jako ochranný signál skutečného nebo vnímaného poškození tkáně.

Bolest je možné klasifikovat podle několika kritérií.

Podle doby trvání můžete rozlišit:

  • Akutní bolest – normální, časově omezená reakce na bolestivý podnět, trvá méně než 3 měsíce. V tomto případě je obvykle zřejmé poškození tkáně a bolest plní ochrannou funkci a prochází po hojení tkáně.
  • Chronická bolest – kdy přetrvává po zhojení tkání, trvá déle než 3 měsíce, nemá ochrannou funkci a narušuje zdraví a funkce organismu. Při nesprávné nebo zanedbané léčbě se akutní bolest může stát chronickou.
  • Lokální bolest – která se projevuje v postižené části těla a jejími hlavními mechanismy jsou zánět a svalové křeče, stejně jako odražená nebo vyzařující bolest, která se šíří za poškození do oblastí kůže, které jsou propojeny nervovými vlákny z poškozených struktur páteře nebo vnitřních orgánů.

Kromě toho odborníci bolest rozdělují na:

  • Nociceptivní bolest (80 % případů) - vzniká v důsledku podráždění receptorů bolesti tzv. nociceptorů během zánětu nebo traumatu, které zahrnují nocisenzory (volná nervová zakončení v tkáních, které se aktivují při bolestivé stimulaci), mechanosenzory (Vaterova–Paciniho tělíska) a polymodální receptory (kromě bolesti reagují na také na teplo a chlad, jsou to Ruffiniho tělíska, Krauseho tělíska, proprioreceptory)
  • Neuropatická (neurogenní) bolest – vzniká jako důsledek poranění nervů nebo chronického onemocnění nervových struktur u diabetes mellitus, alkoholismu, herpes zoster, neuralgie a některých dalších. V české terminologii ji dál můžeme rozlišovat podle lokalizace na periferní a centrální bolest nervového systému.
  • Psychogenní bolestbolest bez fyziologické příčiny, je spojená především s výskytem emočního konfliktu nebo duševních problémů, bez ohledu na poškození tkáně orgánů nebo nervových struktur.

Přibližně třetina všech syndromů akutní a chronické bolesti je muskuloskeletální bolest. Jejich lokalizace je různorodá, ale nejoblíbenější je bederní nebo krční páteř, horní část zad, ramenní, kyčelní nebo kolenní klouby, dolní končetiny, okcipitální a časové části hlavy. Navíc u poloviny pacientů může bolest rušit v několika oblastech. A navzdory skutečnosti, že muskuloskeletální bolest nepředstavuje ohrožení života, může výrazně snížit jeho kvalitu a schopnost pracovat.

Docela často se muskuloskeletální bolest nazývá nespecifická. Termín "nespecifický" znamená, že příčina bolesti je obtížné určit. Nejčastěji ve struktuře muskuloskeletální bolesti jsou tendinopatie (úponová bolest) různých míst těla (mohou být ovlivněny šlachy svalů ramene, zad, kolena, nohy), svalové dysfunkce spojené s nesprávným držením těla nebo suboptimálním stereotypem pohybu, syndromem muskulo-fasciální bolesti s tvorbou spouštěcích bodů různých lokalizací, artrózou fazetových kloubů páteře, funkčními bloky vertebrálně-motorických segmentů nebo periferních kloubů a některými dalšími.

Léčba bolesti

V léčbě a prevenci nespecifické muskuloskeletální bolesti jsou často na prvním místě fyzioterapeutické procedury, včetně terapie rázovou vlnou, muskulo-fasciálního uvolnění, manuální terapie, masáže a samozřejmě pohyb a optimalizace motorického stereotypu prostřednictvím individuálních nebo skupinových sezení.  Správně zvolenou kombinací jednotlivých fyzioterapeutických technik lze dosáhnou dlouhodobého účinku a eliminovat příčinu nespecifické bolesti.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je léčebným kontaktem koně a člověka se zdravotním postižením nebo specifickými potřebami.

Saunování: častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Zde jsme zpracovali téma týkající se populárního saunování a náš fyzioterapeutický pohled na něj.

Senzomotorická stimulace (SMS)

Senzomotorická stimulace (SMS) je velmi účinná léčebná metoda používaná zejména ve fyzioterapii, ale i v tréninku a sportu.

Jak podpořit imunitu u dospělých

V tomto článku naleznete pár základních slov o imunitě a několik tipů na posílení imunity.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest kyčle po TEP

Dobrý den,jsem 10 měsíců po TEP kyčle. Chodím neustále s jednou holí, ani přes odbornou rehabilitaci jinak chůzi nezvládnu pro bolest jednak v kyčli a jednak v zádech. Bolest v kyčli je někdy z ničeho nic při sebemenším pohybu tak…

Bolesti od SI skloubení

Dobrý den,Před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou je posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteře. Po fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale posledn…

Tenisový loket na obou rukách

Dobrý den,už rok a půl mám tenisový loket na obou rukách. Zpočátku jsem dostala obstřik, který pomohl, ale jen na chvíli. Chodila jsem na masáže (asi 5x po 20 minutách) k masérovi. Chtěla bych se, prosím, zeptat, zda mám v masážíc…