Metoda kinezioterapie podle doktora Bubnovského
Nedostatek pohybu, který je součástí špatného životního stylu většiny lidí, oslabuje stav hlubokých svalů, což vede k jejich atrofii a současně to narušuje systém výživy kloubů krevním řečištěm. Především na tento problém se zaměřil doktor Bubnovský a během dlouholeté praxe s mnoha pacienty vyvinul speciální techniku pro léčbu a prevenci kloubních onemocnění. Celá metoda je postavena na podstatě, že pouze aktivní pohyb je schopen obnovit normální funkčnost bolestivých svalů. Kinezioterapie je zaměřena na překonání bolesti v postižených oblastech, protože léky ani injekce nemohou obnovit normální krevní oběh a tok lymfy v našich svalech.
Nejdůležitější složkou léčby podle systému prof. MUDr. Sergeje Bubnovského pomocí kineziterapie jsou speciální léčebná cvičení bezpečná pro naše klouby a páteř, která pacient provádí na multifunkčních dekompresních a antigravitačních simulátorech Bubnovského (MTB). Kombinace specializované gymnastiky a kryoterapie tvoří základ systému profesora Bubnovského. Právě správným cvičením na těchto simulátorech lze obnovit funkci hlubokých svalů, opět rozproudit lymfu a podpořit život v jemném krevním řečišti v okolí kloubů. Právě dostatek krve dodává našim svalům dostatek stopových prvků a kyslíku a pomáhá nám obnovit pohyblivost kloubů.
Zpočátku se obvykle dávají odlehčené varianty cvičení s minimálním zatížením, postupně se zvyšuje složitost programů. Simulátory jsou vybaveny různými závažími a tím umožňují zvolit individuální možnosti zatížení. Správným nastavením tak kvalifikovaný terapeut dosáhne dekomprese a antigravitačního účinku, což znamená, že na páteř není vyvíjen žádný tlak. Zvláštní důraz je kladen na nastavení správného dýchání, bez kterého není léčebný pohyb možný. Pravidla dýchání jsou jednoduchá, ale schopnost je používat má významný vliv na léčebný účinek v každé fázi rehabilitačního programu.
V čem metoda kinezioterapie podle doktora Bubnovského pomáhá?
- Zmírňuje křeče povrchových svalů.
- Aktivuje hluboké svaly.
- Obnovuje výživu kostních a svalových struktur.
- Eliminuje lokální zánětlivé procesy.
- Snižuje bolest.
- Obnovuje objem pohybu v kloubu.
- Zajišťuje stabilizaci kloubů, a to posílením kolem okolních měkkých tkání.
Tato metoda je vhodná pro pacienty s onemocněními, jako jsou:
- Osteochondróza všech částí páteře.
- Protruze a výhřez ploténky.
- Artróza kolenního, kyčelního nebo ramenního kloubu.
- Skolióza nebo jiné vady držení těla.
- Příprava na endoprotézu nebo zotavení po operaci.
- Poranění páteře, kloubů nebo měkkých tkání.
- Bolesti zad, krku, bolesti hlavy a další.
Prof. MUDr. Sergej Bubnovský tuto metodu vyvíjel mnoho let a její účinnost si ověřil na několika tisících pacientech. Jeho cílem bylo pomoci co nejvíce lidem, proto založil už více než 100 specializovaných center po celém světě, ve kterých působí speciálně proškolení fyzioterapeuti. Většina cviků je určena pro simulátory, ale za zmínku určitě stojí, že tyto cviky lze provádět také s expandery nebo posilovacími gumami doma. Dokonce některé cviky jsou tak jednoduché, že je lze provádět kdekoliv jen vahou svého těla.
Metoda kinezioterapie podle doktora Bubnovského je zcela bezpečná s širokou nabídkou programů rehabilitace, z nichž některé jsou určeny speciálně třeba pro děti nebo těhotné ženy. Páteř je při takových cvičení uvolněná a příčiny bolesti jsou odstraněny pouze z důvodu vnitřních rezerv těla, ale nikoliv vlivem léků. Jak už jsme uvedli na začátku, tak správně zvolený soubor cvičení je prospěšný nejen pro svaly, ale zvyšuje průtok krve do kosti a jeho výsledkem je obnova dřívější pohyblivosti a posílení šlach a vazů. Bubnovský si při svých přednáškách dovolil propojit jeho vnímání fyzioterapie a kardiologie jako spojené nádoby, které se neustále vzájemně ovlivňují.
Závěrem musíme upozornit, že všechna cvičení jsou vybírána individuálně, dle potřeb klienta a měla by být prováděna pouze po konzultaci s lékařem nebo vyškoleným fyzioterapeutem. Na začátku rehabilitační procedury každý pacient podstoupí fyzioterapeutické vyšetření u proškoleného odborníka, který vyhodnotí hlavní zóny komprese a potom vybere správnou kombinaci cviků. Celý průběh léčby se skládá ze tří fází (přibližně 3 měsíce). Mezi nimi se doporučuje krátká přestávka (asi týden).
Bubnovského osobní příběh si můžete přečíst v našem článku o další z osobností v oblasti fyzioterapie s názvem Prof. MUDr. Sergej Michajlovič Bubnovský.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: zdroj 1, zdroj 2, Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem
Články, které by vás mohly zajímat
Léčebná tělesná výchova (LTV)
Léčebný plán je sestaven na základě vstupního vyšetření a jeho zhodnocení fyzioterapeutem. Jaké jsou druhy LTV?
Základní informace o fyzioterapii
Zajímá Vás obor fyzioterapie? Nevíte, co si pod ním představit? V našem článku se dozvíte základní informace o fyzioterapii.
Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku
Diagnostikoval lékař Vašemu dítku skoliózu? V tomto článku se dozvíte potřebné informace o možnostech léčby.
Diagnostika ultrazvukem
Co nám prozradí ultrazvuk? Zjistíte v následujícím článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Cviky při léčbě tinnitu
Dobrý den,byl mi diagnostikován horní zkřížený syndrom dle Jandy, a to na základě tinnitu, který mě trápí asi 10 dní a nedovoluje mi se pořádně vyspat. Ráda bych se dozvěděla, kterými cviky se tinnitu mohu zbavit, nebo alespoň zmí…
Bolestivá blokáda zad
Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukáza…
Bolest v bedrech
Dobrý den,mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to jen když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit na lékaře. Děkuji moc