Cervikobrachiální syndrom
Bolesti krční páteře jsou jednou z nejčastějších obtíží, se kterou člověk vyhledává odbornou pomoc. Vzhledem k sedavému způsobu života a krčení se u počítače není divu, že lidí s těmito obtížemi stále přibývá.
Cervikobrachiální syndrom je označení pro poruchu krční páteře s vyzařováním do horní končetiny. Někdo trpí bolestmi hlavy, má sklony k migrénám, jinému bolest vystřeluje až do konečků prstů, jiného zas trápí bolestivé rameno. Postiženému úseku krční páteře vždy odpovídá určitá část horní končetiny, do které obtíže vyzařují.
Příčina
Příčinou mohou být degenerativní změny meziobratlových plotének (tzv. spondylóza), které následně tlačí na míchu a nervové kořeny. Výsledkem je právě bolest krku, ramen, tlak na záhlaví apod. Dalším degenerativním procesem postihujícím nejen krční páteř je spondylartróza. Jedná se o postižení těla obratle a meziobratlové destičky. Vlivem snížení meziobratlové destičky dojde ke změně tlaku na meziobratlové klouby a tvorbě výrůstků – osteofytů. Osteofyty pak zužují páteřní kanál a utlačují míchu. Bolesti může způsobit také blokáda nebo výhřez ploténky.
Diagnostika
K efektivnímu řešení obtíží nám na prvním místě pomůže správná diagnostika. Rentgenové vyšetření (RTG) odhaluje pouze degenerativní změny na kostěných částech páteře. Měkké tkáně (vazy, meziobratlová destička, šlacha, míšní kořen…) jsou mnohem lépe patrné na magnetické rezonanci (MRI). Pomocí této zobrazovací metody je lékař schopen odhalit i výhřez meziobratlové ploténky či jiný stupeň jejího poškození. Podle nálezu lze odhadnout závažnost problému a tím i rychlost léčby.
Co Vás čeká u lékaře?
Na neurologii či ortopedii Vám na akutní potíže lékař podá většinou léky tlumící bolest, myorelaxační léky (na uvolnění svalového napětí) či obstřik kortikoidy proti zánětu nervu, který vzniká pod vlivem tlaku destičky na nerv. Následně je potřeba začít pracovat na změně životního stylu – zařadit cvičení na posilování hlubokého stabilizačního systému, svalového aparátu kolem páteře, kompenzace špatných pohybových stereotypů, ale i ergonomickou úpravu pracovního místa.
Co můžete očekávat od nás?
Při první návštěvě Vás fyzioterapeut vyšetří a případně zhodnotí RTG a MRI snímky. Od bolesti svalů jsme Vám schopni pomoci poměrně rychle s použitím rázové vlny, která ztuhlé, bolavé svaly prokrví a tím relativně rychle uvolní svalové napětí a zmírní bolesti. Na našem pracovišti můžeme využít kromě radiální rázové vlny i léčbu fokusovanou rázovou vlnou, která působí na zánětlivé procesy měkkých tkání způsobené útlakem. Může mít vliv i na degenerativní změny na obratlích a ploškách meziobratlových kloubů.
Měkké tkáně fyzioterapeut dále uvolňuje manuálními technikami – využívá akupresuru, protažení fascií a tím si „připraví terén“ k mobilizaci kloubů a uvolnění případných blokád a uvolnění tlaku destičky na nerv.
V další části terapie Vám doporučíme cvičení. To si nejprve vyzkoušíte pod dohledem fyzioterapeuta a následně byste ho měli cvičit i sami doma nebo v práci co možná nejčastěji. Skladbu cvičení určuje fyzioterapeut, který většinou volí kombinace různých metod (např. McKenzie, Brunkow, DNS, Mojžíšová apod.)
Účinek celé terapie podpoříme aplikací kinesiotapu, který napomáhá dalšímu uvolňování svalů a uvolnění lymfatického otoku, který vzniká současně s útlakem měkkých tkání.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Aktivace hlubokých flexorů krku vleže na zádech na overballu
Automobilizace C/Th a horního žebra
Brügger koncept - aplikace horké role na šíji
Napřímení páteře na všech čtyřech
Články, které by vás mohly zajímat
Kombinovaná terapie rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění
Více o tom, jak se nám pomocí terapie rázovou vlnou podařilo dosáhnout velmi rychlého výsledku u různých skupin atletů.
Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)
Bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Více o příčinách i možnostech léčby v tomto článku.
Torticollis – stočení hlavy k jedné straně krku
Torticollis označuje jednostranné svalové strnutí šíje. Více o této diagnóze i metodách léčby v tomto článku.
Posilování vs. fyzioterapie
V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi posilováním a cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest třísel i po léčbě magnety a laserem
Dobrý den,asi před dvěma měsíci začaly mého syna bolet třísla. Chodili jsme na rehabilitace, prvně na magnety s cvičením (bolest se přesídlila z vnější strany na horní), pak jsme chodili na laser, syn měl pak 14 dní ješte počkat a…
Po jaké době zopakovat rázovou vlnu?
Dobrý den,byl jsem u vás v pondělí bolesti ustoupili tak na jeden den, mám to zopakovat kdy?
Vápenná usazenina v oblasti Achillovy šlachy
Prosím,lze rázovou vlnou odstranit otok na achillovce? Pravděpodobně se jedná o vápennou usazeninu.Děkuji.