Poruchy sluchu u mladých lidí
Se sluchem obecně začíná mít většina lidí problém okolo šedesáti let věku. V posledních letech se ale potíže se sluchem projevují u stále mladších lidí. V péči lékařů na ORL oddělení končí stále více mladých lidí ve věku 16 až 18 let.
Zhoršení sluchu
Odborníci ze Světové zdravotnické organizace upozorňují na to, že zhoršující se sluch může souviset s příliš častým poslechem hlasité hudby v mladším věku. K nejčastějším poškozením sluchu dochází např. pravidelnými návštěvami open air akcí, koncertů v uzavřených prostorách, či hlasitým poslechem hudby ze sluchátek.
V některých případech se jedná o dočasné zhoršení sluchu, jindy dochází k permanentnímu poškození sluchového aparátu. V důsledku působení dlouhotrvajícího, opakovaného nebo velmi intenzivního hluku může dojít ke zničení vláskových buněk v uchu a trvalému posunu sluchového prahu. Poškozené vláskové buňky nemají schopnost regenerace a nikdy znova nedorostou. Proto jejich odumření znamená trvalé poškození sluchu, neboť je narušen přenos zvuku z vnitřního ucha na sluchový nerv, který jde pak dále do mozku. Objevuje se i “dočasný posun prahu slyšení”, což je stav, kdy nadměrný hluk dočasně přeruší nervové spoje mezi vláskovými buňkami ve vnitřním uchu a sluchovým nervem a tím způsobí poruchu sluchu, která může trvat několik hodin až několik dní, ale jakmile expozice hluku skončí - deficit sluchu se pomalu vytratí.
Z těchto informací můžeme usuzovat to, že lidé, kteří v mládí uši dlouhodobě přetěžují, mohou mít ve středním a starším věku problémy se sluchem dříve než běžná populace. Hlasitá hudba není jediná predispozice k případnému vzniku poruch sluchového aparátu, velkou roli hraje i genetická dispozice, prodělané nemoci, prostředí, kde se člověk dlouhodobě nachází.
Častý argument fanoušků hlasité hudby je ten, že si uši na hluk zvyknou. Tento argument není žádným výzkumem dosud potvrzený, hlasitá hudba může poškodit sluch každého z nás. Sluch si nelze proti tomuto poškození “otužovat” např. opakovaným poslechem čím dál hlasitější hudby. Zranitelnost sluchu každého člověka je individuální, nikdo dopředu neví, jak citlivý je jeho sluch dokud si ho nepoškodí.
K poškození sluchu dochází ve většině případů postupně a tento proces je nebolestivý, v tom spočívá i zrádnost jeho poškození tj. člověk si nemusí ze začátku uvědomit to, že sluch ztrácí. Všimne si až v době, kdy prokazatelně hůře slyší, či je na hluk přecitlivělý aj.).
Mezi další poruchy sluchu můžeme zařadit tinnitus, o kterém si můžete více přečíst zde.
Prevence
Nejefektivnější prevencí je nevystavování se zbytečného a nadměrného hluku. V případě, kdy se v hlučném prostředí musíme vystavovat např. kvůli práci (na stavbě, učitelky, řidiči aj.) pak bychom měli využívat ochranné pomůcky, nebo si dělat vícečetné přestávky.
Další prevencí jsou aktivity v přírodě, kde je ticho, dodržovat zdravý životní styl - někteří odborníci doporučují jako určitou prevenci proti hluku potraviny se zvýšeným množstvím hořčíku, který se pod jeho vlivem nadměrně vyplavuje. Patří sem např. celozrnné potraviny, ořechy, luštěniny, listová zelenina, banány aj.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; zdroj 1; zdroj 2; zdroj 3
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i u migrén apod.
Hýbání ušima
Uvolnění obličejového svalstva
Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“
Články, které by vás mohly zajímat
Ototoxicita
Ototoxicita neboli nedoslýchavost. Jak vzniká, jak se projevuje a jak tento problém lze řešit? Vše se dozvíte v našem článku.
Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby
Co vše nám způsobuje bolesti hlavy a jak těmto obtížím předcházet? Více se dozvíte v našem článku.
Ménièrova choroba
Slyšeli jste už o Ménièrově chorobě? V tomto článku se dozvíte vše potřebné nejen o léčbě.
Tinnitus
Jaké jsou příčiny a projevy u této diagnózy? V následujícím článku se dozvíte i to, jak řešíme tinnitus ve FYZIOklinice.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Cviky při léčbě tinnitu
Dobrý den,byl mi diagnostikován horní zkřížený syndrom dle Jandy, a to na základě tinnitu, který mě trápí asi 10 dní a nedovoluje mi se pořádně vyspat. Ráda bych se dozvěděla, kterými cviky se tinnitu mohu zbavit, nebo alespoň zmí…