Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolesti svalů v lýtku

Také patříte ke sportovním nadšencům, milujete pohyb a rádi se proběhnete? Zažili jste již bolest lýtkového svalu a nevěděli si s tím rady? Potom je tento článek určený právě pro Vás.

Příčiny

Důvodů, proč nás během nebo po sportovní aktivitě nebo i při běžné chůzi začne bolet lýtko, může být několik. Nyní pomineme případy způsobené náhlým úrazem, které nám znemožní prakticky jakýkoli pohyb a vyžadují okamžité lékařské ošetření. Zaměříme se na bolest, která nás zastihne buď při samotné aktivitě nebo až druhý den po zátěži, zejména při chůzi do kopce či po schodech.

Jak všichni dobře víme, každá bolest je varovným signálem naší nervové soustavy, který by se neměl podceňovat. Nejčastěji si běžci stěžují na natažený lýtkový sval, který vzniká překročením svalového napětí, které svalová vlákna běžně vydrží. Že je to příliš abstraktní? Pak vězte, že svalové natažení je nejčastěji důsledek nadměrné zátěže, nedostatečného rozcvičení nebo svalové únavy. Příčinou natažení svalu ale může být i dehydratace nebo překyselení organismu. K natažení svalu také velmi často dochází v chladném počasí, když není organismus dostatečně zahřátý a připravený na zátěž. A pozor – typickými pacienty nejsou pravidelní, ale právě „sváteční“ sportovci, kteří neodhadnou své možnosti, nerozcvičí se a takzvaně přepálí začátek. Opakované natažení svalu může skončit až rupturou (natržením) svalu.

Dalším často slýchaným pojmem jsou svalové záněty. Zánět je způsob hojení poškozené struktury. Nejčastěji k němu dochází ve vnitřně poškozených tkáních (např. ve svalu, šlaše či vazu). Akutní zánět se vždy projeví bolestí, otokem a zčervenáním. Funkce dané oblasti je porušena. Chronický zánět často bolí, ale neprojevuje se velkým otokem. Způsobuje ho opakované přetěžování vyvolané určitou nerovnováhou – svalovou dysbalancí, poruchou dynamiky svalstva a následně i nevyvážeností v postavení kostí vůči sobě.

Pokud máte bolesti lýtka při chůzi, zastavení však nevede k výrazné úlevě (ta přichází až se zvednutím nohou), může se jednat o onemocnění žil, tzv. chronickou žilní insuficienci. Ta se liší od ischemické choroby dolních končetin, kdy jsou bolesti vázané na chůzi a donutí nemocného zastavit. Zastavení typicky přinese rychlou úlevu. Tyto bolesti se opět objevují nejčastěji v lýtkách a pacienti je přirovnávají ke kousnutí psem. V pokročilejším stadiu onemocnění jsou bolesti i v klidu, zejména v noci.

Prevence 

Součástí jakékoli sportovní aktivity by mělo být přiměřené zahřátí a rozcvičení a následný pozátěžový strečink. Často se setkáváme s rekreačními běžci, kteří tuto část svého „tréninku“ podceňují, a tím si zadělávají na již zmíněné chronické potíže a bolesti. Lýtkový sval je složen ze dvou částí a každá z nich vyžaduje protažení v trochu jiné poloze: jedna při nataženém koleni a druhá při pokrčeném – na tu se často zapomíná. V chladnějším období je důležité přizpůsobit svůj oděv venkovním podmínkám. Prochladnutí lýtkového svalu zvyšuje riziko vzniku úrazu, např. natržení či přetržení Achillovy šlachy. Co se týče chronické žilní insuficience, je důležité svým nohám dopřát dostatek pohybu i odpočinku, vyvarovat se dlouhého stání a hlavně sezení, hlídat si váhu a hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Diagnostika a léčba

Nejúčinnější způsob, jak se zbavit bolestí svalů lýtka, je zajít za fyzioterapeutem či ortopedem, který přesně určí příčinu a doporučí Vám adekvátní řešení.

Jako velice efektivní metoda pro léčbu chronických i akutních bolestí lýtkového svalu se nám v praxi prokázala aplikace fokusované rázové vlny. Jedná se o nejmodernější neinvazivní techniku pro léčbu pohybového aparátu. V kombinaci s fyzioterapiíí se Vám uleví daleko rychleji, než by tomu bylo u jiných konzervativních metod. Tento program nazýváme Fokus All-Inclusive. Kromě přístrojových technik pomáháme v mnoha případech také klasickou fyzioterapií, jež je vhodná zejména pro stabilizaci kolen a kotníků a vytvoření svalové rovnováhy, čímž působíme preventivně proti opětovnému vzniku přetížení.

Vyzkoušet můžete také tyto cviky:

Další velice vhodnou terapií je kinesiotaping. Možností a způsobů využití je mnoho. Efekt záleží na způsobu aplikace. Buď může sval stimulovat k aktivitě nebo ho naopak odlehčit a relaxovat. Stejně tak lze nalepením kinesiotapu stabilizovat postavení kolenního kloubu či kotníku nebo snížit otok, jde-li o poúrazový stav nebo žilní nedostatečnost. Volnost pohybu v kloubech není omezená. Kinesiotape působí na funkci svalů, šlach, vazů a krevního a lymfatického systému.

U sportovně aktivních jedinců je také vhodnou metodou přístojová lymfodrenáž, která podporuje rychlejší odbouráváni katabolitů (splodin) buněčného metabolismu, a tím urychluje regeneraci svalů a dalších tkání. Přístrojovou lymfodrenáž aplikujeme také při chronické žilní insuficienci, protože stimuluje cévní systém v celém těle.

Nesmíme zapomenout ani na to, že jakékoliv bolesti v oblasti dolních končetin mohou pocházet z jiných segmentů lidského těla. Velmi časté jsou přenesené bolesti z bederní páteře. Pokud máte zároveň s bolestí lýtka i bolesti zad, pročtěte si i články o bolestech bederní páteře:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

popisek obrázku, společny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest achillových šlach

Dobrý deň, mám otázku, už vyše 18 mesiacov mam silnu bolesť achilových šliach aj uponu nad pätnou kosťou. Obe nohy bolia rovnako. Liečili sme to ako diagnóza tenditidu achiloviek, Rtg terapia, razova vlna, kort…

Bolesti nohou

Dobrý den,prosím Vás, již několik let si stěžuji na bolesti nohou. Hlavně když sedím a pak vstávám, tak mě bolí nohy od poloviny lýtek přes podkolenní jamky až do půli stehen na obou nohou. Dále mě brní prsty u nohou a v poslední…