Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak bezpečně sportovat

Máte rádi pohyb? Chcete se hýbat, sportovat a přitom zůstat zdraví? Sport představuje pro velké množství lidí zábavu a odpočinek. Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání. Mnoho lidí bolest od sportu odradí, jde to i bez ní. Stačí dodržovat několik zásad, jak nepříjemným problémům předcházet, a bolesti se tak vyvarovat.

Základní zásady bezpečného pohybu

Chcete trénink bez bolesti? Těchto 6 jednoduchých zásad pro jakoukoliv sportovní aktivitu Vám ho zaručí:

  • Před pohybem svaly nejdříve zahřejte a následně důkladně protáhněte. Zahřát svaly je jednoduché, dosáhnete toho například rychlou chůzí nebo mírným poklusem. Následně si svaly strečinkem připravte na zátěž. Důležité je sval udržovat ve stále stabilní teplotě.
  • Buďte připravení na prudké změny počasí a teploty. Nedovolte ochlazení ani dešti, aby Vás zaskočily. Stačí si obléct dlouhé kalhoty a mikinu. Udržíte si tak správnou teplotu svalů, čímž zlepšíte i svůj výkon. Pokud necháte svaly vychladnout, můžete se lehce zranit i při jinak jednoduchém a bezpečném pohybu. Totéž platí i pro klouby. Jednoduše je důležité udržet celé tělo v teple a nenechat jej prochladnout.
  • V horkém počasí nezapomeňte pít při sportu o něco více tekutin než běžně během dne. Organismus vodu ztrácí nejen pocením, ale také dýcháním. Pokud má sval nedostatek tekutin, ztrácí potřebné minerály a zareaguje vznikem křečí. Nejlepším zdrojem tekutin je čistá voda, ne slazené nápoje.
  • Po každé pohybové aktivitě nechte organismus vychladnout postupně. Každou sportovní aktivitu, ať už je vytrvalostní či silová, tzv. vychoďte. Nejhorší, co pro svaly můžete udělat je přejít z rozehřátí naráz do úplného útlumu. Jako příklad si uveďme běžnou chybu běžců, kteří si po běhu bez „vychození“ a strečinku ještě zpocení hned sednou do trávy. Tato náhlá změna představuje pro svaly šok a hrozí jim už zmiňované prochladnutí.
  • Hned po snížení tepové frekvence a pozvolného „vychození se“ přichází na řadu strečink. Svaly po zátěži je nutné uvolnit dostatečným protáhnutím, aby se odboural laktát vytvořený během práce svalu. V případě, že strečinku nevěnujete dostatečnou pozornost, tyto odpadní látky ve svalech zůstávají a jsou příčinou tvorby bolestivých bodů. Sval se navíc neustále zkracuje a v konečném důsledku se nedokáže natáhnout do původní délky.
  • A jak se říká: „všeho moc škodí“, a proto také v tomto případě platí zásada: „méně je někdy více“. Nepřeceňujte své síly. Svaly, zejména ve vyšším věku, nedokáží udržet vysoké nasazení a potřebnou energii tak dobře a dlouho, jako je tomu v mládí. Mentálně můžete být silnější a zkušenější, ale z hlediska funkčnosti se tělo unaví rychleji. Únava zvyšuje riziko úrazu a je pro Vás jasnou výstrahou.

Dodržování těchto zásad je základem úspěchu každé pohybové činnosti. Nárazová sportovní aktivita v nepravidelné frekvenci představuje pro nepřipravený organismus obrovskou zátěž. Proto je nejlepší sportovat pravidelně, alespoň 2–3 krát týdně a udržovat tak tělo přizpůsobené a připravené zátěž vydržet. Pohyb je také vhodnou kompenzací pro statickou pracovní činnost a sedavý způsob života.

Nejdůležitější je uvědomit si skutečnost, že pohyb by Vám měl přinášet radost, ne utrpení. Proto dopřejte svému pohybovému aparátu dostatečnou pozornost a udržujte se tak dlouhodobě zdraví.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zadní strany stehen

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Články, které by vás mohly zajímat

Co trápí baletky

Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.

Strašák jménem obezita

V tomto článku se dozvíte, co je to obezita, jak vzniká a jak ji léčit.

Příčina křečí – jak je to s hořčíkem v našem těle

Jakou funkci zastává hořčík v těle? Jaká je doporučená dávka a co způsobuje jeho nedostatek či nadbytek? Přečtěte si více.

Bolest na přední straně holeně (bérce)

Jaké jsou nejčastější syndromy, jež způsobují tuto bolest? Jak pomůže fyzioterapie a jak vypadá léčba těchto syndromů?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest šlach a svalů

Dobrý den,mám na Vás dotaz. Mám problém s bolestí šlach a svalů v rameni v přední části spojené s bicepsem. Byl jsem u lékaře, jež mě poslal na vyšetření, kde mi to tzv. opíchli a doporučili masáže s perafinem. Ty mě však nijak zv…

Ruptura stehenního svalu

Dobrý den,dne 8.10.2016 při běhu na nerovném terénu jsem si způsobila rupturu zadního stehenního svalu. Nejprve asi 2 dny jsem nepřitáhla lýtko k zadečku, to teď již zcela bez problémů zvládám. Nemohu ale nosit podpadky, chodit ry…

Natažené úpony po běhu

Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…