Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Hipoterapie

Hipoterapie je metoda, která k léčbě různých potíží používá kontakt s koněm. Běžně je užívána pro ortopedické, kardiologické a psychiatrické diagnózy. Práce s koňmi je v poslední době užívána též pro léčbu onemocnění dýchacího aparátu. V tomto případě je hipoterapie nejmladší metodou léčby astmatu bronchiale. Kontraindikací je alergie na koně, slámu, seno, piliny atd. Nemocní pečují o koně v jejich boxech ve stájích a učí se s nimi zacházet a jezdit na nich.

Pohyb koně se využívá při tzv. převýchově pohybů a koordinace svalů člověka. Z biomechanického hlediska je kůň využíván k výcviku správného držení těla a tím usnadňuje dýchání. Při jízdě též dochází k posilování oslabených svalových skupin.

Pánev a páteř mají v sedu na koňském hřbetě ideální postavení. Dalšími výhodami jsou duševní relaxace a harmonizace, prohlubování koncentrace, zvýšení sebevědomí a nebojácnosti.

Hipoterapeutické kurzy se konají obvykle dvakrát týdně po celý rok. Kluby zabezpečující hipoterapeutický výcvik pořádají během letních prázdnin i dětské ozdravné tábory ve volné přírodě.

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

„Barefoot running“ aneb jak správně běhat

Jaká je efektivita běhu „Barefoot running“ a jak ho nejlépe využít? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetický problém, ale je spojena s řadou zdravotních komplikací. Jaká jsou nebezpečí nadváhy?

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Přemýšlíte jaký druh pohybu je pro vás nejvhodnější? Tento článek by vám mohl pomoci.

Co je to "Úplavice cukrová" neboli Cukrovka? A jak se jí dá předcházet nebo na ni vyzrát? (1. část)

Cukrovka je chronické, civilizační onemocnění, jímž trpí stále větší procento světové populace. Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…