Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
Volejte od 7:00-15:00

Protruze disku

Otázka

Dobrý den,

mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabraly, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická protruze disku s maximem oboustranně intraforaminálně a v pravo extraforaminálně (4,2 mm) a L6/S1 - přes dorzální okraj obratlového těla S1 disk přeshuje pouze mírně, nejvíc mediálně (2 mm), do pravého recesu vyčnívá hrotnatá kostěná apozice. Rehabilitační sestra řekla, že pokud je výrustek na páteři, cvičení by mohlo bolesti zhoršit, já nevím na jakou stranu dle zprávy výrustek mám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

protruze, které popisujete, značí vážné poškození disku, které je nevratné, vždy dojde ke snížení protoru, kudy prochází míšní kořeny a mediálně značí, že je tlak i na míchu. Bolesti zad tomu odpovídají. Mohou být i bolesti do boku či dolních končetin. Výrůstek na páteři tlačící na nervové struktury (mícha, míšní kořeny) může též provokovat bolest.

Zkusila bych nejprve cvičit (stabilizace trupu, pánve, břicha, tzv. hluboký stabilizační systém). Zkuste metodu McKenzie. Z těchto cviků vybírejte cviky, kdy dochází spíše k záklonu nebo rovnému napřímení páteře. Neberte si cviky, kdy přitahujete kolena k břichu nebo se předkláníte. 

Doporučila bych Vám vyhledat fyziotearpeuta, který by Vám mohl pomoci. Operace není nutná, ale vyhnete se jí jen v případě, že budete cvičit pravidelně a navždy i v případě, že záda už bolet nebudou.

Kdybyste měla dotazy. Prosím, pište.
Se srdečným pozdravem, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.