„Trojrozměrná“ terapie skolióz podle Schrothové
Metoda dle Christy Lehnert-Schroth (1924 – 2015) se využívá především u dětí při léčbě skoliózy. Během této metody instruujeme děti, aby vyrovnaly své odchylky vzhledem k dané skolióze. Jedná se o aktivní rehabilitační cvičení – dítě musí být schopné pochopit instrukce.
Proč cvičit podle této metody?
- Cvičení a dechové techniky pomáhající napřimovat páteř, vyrovnávat svalové dysbalance a redukovat deformity hrudníku (popřípadě alespoň zpomaluje jejich progresi).
- Snižuje bolest způsobenou deformitami na páteři.
- Zpomaluje, zastavuje nebo dokonce zlepšuje kardiopulmonální funkce.
- Zlepšuje mobilitu a posturální stabilitu.
Principy metody:
- Pacient se učí (nejprve pod vedením) terapeuta vnímat a prožívat každou část svého těla a uvědomovat si jejich správné pozice.
- Mnoho pacientů má v důsledku nesprávného zakřivení páteře „plochá“ záda bez „dvojesovitého“ zakřivení, proto se v rámci cvičení např. doporučují cvičení pro podporu a uvědomění si hrudní kyfózy, někdy je naopak nutné kompenzovat přílišnou bederní lordózu a vybočení boku do strany, atp..
- Je nezbytné, provádět denně mnoho opakování jednotlivých cviků a neustále se snažit zaujímat správnou polohu těla, jedině tak si pacient nové správné držení osvojí a postupně se ho bude snažit zařazovat i při běžných denních činnostech.
- Abychom dali tělu co nejvíce impulzů o správné poloze a držení těla, dbáme na pestrost cviků - provádíme cvičení v mnoha polohách (leh na zádech, břiše, boku, klek, sed) i s různými pomůckami (míč, pružné lano, ribstole).
- Kombinace cvičení volíme podle tvaru křivky páteře a závažnosti.
- Zpočátku vedení terapeutem, který ulehčuje zaujetí polohy díky facilitačním prvkům (manuální kontakt, slovní vedení, ..).
- Cvičit před zrcadlem – Vaše zpětná kontrola a další stimul pro tělo - kromě prožitku i vizuální informace o správné poloze těla.
Základní zásady při cvičení:
- Korekce správné polohy pánve.
- Tzv. „elongace“ neboli prodloužení/vytažení páteře a lokalizované dýchání pro podporu pohybu páteře a žeber do co možná nejlepší pozice.
- Aktivní udržení zaujaté polohy napětím svalů, za účelem posílení ochablých svalů a udržení neutrální pozice.
Ilustrační fotografie:
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji
Klek na BOSU - posílení hlubokého stabilizačního systému
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Korekce vybočení při výhřezu ploténky
Články, které by vás mohly zajímat
Vertebrogenní algický syndrom VAS
Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.
Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře
Trápí Vás bolesti páteře? Vyzkoušejte SM systém.
MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení
Slyšeli jste už pojem Klappovo lezení? Více o této terapii léčby nejen skoliózy se dozvíte v našem článku.
Denní cvičební program dětí se skoliózou
Jak ideálně sestavit harmonogram dne a jaké zásady dodržovat pokud má Vaše dítko skoliózu? Více v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů
Dobrý den,ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl…
Vyhřezlá ploténka
Dobrý den,delší dobu mám velké problémy s vyhřezlou ploténkou , teď mě to jde do levé nohy tak že až pokulhávám. Je možné se k Vám objednat asi na kineziologii. Děkuji za informaci.
Skolióza
Dobrý den,má přítelkyně (věk 52 let) trpí skoliózou od narození. Dříve bez nějakých bolestí. Nyní již 7 měsíců intenzivní, silné bolesti ramen, více levého, přecházející do celých rukou. Bolesti zad a krční páteře. Hledám odbornou…