Češi marodí se zády
Akutní bolesti zad znemožňují tisícům lidí vykonávat nejen své koníčky, ale také zaměstnání, kdy můžou člověka na dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu.
Proč nás záda bolí?
Za velmi častou příčinu bolestí je obecně považováno přetěžování celého pohybového aparátu. Může se jednat o dynamické pohyby stále jedním směrem nebo setrvání statické, to jest stále v jedné pozici po dlouhou dobu bez kompenzace pohybem. Při dlouhém sezení trpí nejčastěji páteř, opakovanou dlouhodobou zátěž vestoje snáší s obtížemi celý pohybový aparát (kyčle, kolena a tak dále).
Svalstvo chránící páteř při působení nadměrné zátěže má tendenci ochabovat. Navíc obvykle více zatěžujeme jednu stranu těla, neumíme správně dýchat, nechráníme páteř před tvrdými dopady, či před zvedáním těžkých předmětů. Abychom se vyvarovali obezity a oslabení svalů, snažíme se kompenzovat nízkou fyzickou aktivitu sportováním, což ovšem pro páteř nemusí být výhrou. Člověk s poškozenými plotýnkami který by si šel neopatrně zacvičit do posilovny, může skončit až v nemocnici.
Bolesti páteře se objevují spíše dříve, nejčastěji mezi 20. a 55. rokem života. Bolesti kloubů nastupují častěji až po padesátce a stupňují se do vyššího věku. Zatímco ženy zatěžují pohybový aparát v důsledku nadváhy či těhotenství, u mužů jde často o sportovní úrazy nebo zlomeniny s nimi související.
Trocha statistiky
Zatímco před lety převažovali v ordinacích rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů šedesátníci, dnes sem přicházejí často už i lidé kolem třicítky. Statistiky uvádí, že potíže se zády, šíjí a rameny přivádí do ordinací lékařů stále více lidí. 80% populace již někdy zažilo bolesti v zádech. Nemoci s tím související přispívají značným dílem k rozsahu pracovní neschopnosti a někdy dokonce vedou k částečné i trvalé invaliditě.
Podle statistické ročenky v roce 2015 přiznala Česká správa sociálního zabezpečení invalidní důchod kvůli nemocem svalové a kosterní soustavy 8600 lidem. V roce 2017 od ledna do konce září evidovala 156.000 ukončených nemocenských kvůli nemocem páteře. Pracovní neschopnost v těchto případech trvala v průměru 62,65 dne.
Jak na bolavá záda?
S nepříjemnými bolestmi se však není nutné smířit, existují způsoby, jak se jich zbavit.
Existuje sekundární prevence, mnoho fyzioterapeutů by konstatovalo, že ani osobní zkušenost s bolestí zad nestačí, aby lidé změnili způsob života. Musíte cvičit, chodit, zhubnout, nepřepínat se, nestresovat se. Slyšíte ty příkazy.
Jak mám cvičit, když mě záda bolí a nemám čas ani náladu? Ale ono to jde!
Jak Vám pomůžeme ve FYZIOklinice?
Velké místo zaujímá rehabilitační cvičení a fyzioterapie. Smyslem fyzioterapie je naučit pacienty konkrétní pohyby, které dokážou bolest zmírnit nebo odstranit. Na základě podrobného vyšetření se sestavuje cvičební plán, jemuž klient rozumí, a který je použitelný v běžném životě a dochází díky němu k redukci bolestí.
Rehabilitace vás může naučit jak to změnit: zmírnit akutní potíže a nastartovat dlouhodobý proces cesty k lepšímu držení těla, svalovému balance, dýchání, pohybovým vzorcům pro všední den, což je velmi důležité. Maximum práce ale musíte udělat sami na sobě – je třeba aktivně cvičit a především si uvědomovat a opravovat chyby v každodenních činnostech.
Pokud cítíte, že svaly nepovolují a stav se zhoršuje nebo stagnuje, nabízíme velmi účinný postup zvaný Fyzioterapie All-Inclusive, která využívá jednak technik klasické fyzioterapie a jednak možnosti léčby pomocí Radiální rázové vlny. Při poškození měkkých tkání (meziobratlový disk, kloubní pouzdro apod.) máme možnost využít terapii Fokusovanou rázovou vlnou, která je v kombinaci s fyzioterapií nazvaná Fokus All-Inclusive.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Statistické ročenky ČSSZ, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu
Cvičení na židli Adaptic - jednostranné pádlování
Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Články, které by vás mohly zajímat
Dornova metoda a Breussova masáž
Slyšeli jste už o Dornově metodě nebo Breussově masáži? V našem článku se dozvíte vše potřebné.
Syndrom horní hrudní apertury
Jedná se o utlačení brachiálního plexu, což je nervový pletenec, který zásobuje horní končetinu
Výhřez krční ploténky
Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.
Zkrácení hrudní fascie
Co jsou fascie a jak se projeví jejich zkrácení na hrudníku? A jak je správně protáhnout? To vše se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest lopatky a hrudi
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda mám navštív…
Zvládání bolestí páteře v těhotenství
Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…
Souvislost rázové vlny a onkologických onemocnění
Dobrý den,mám prosbu. Mám dlouhodobé problémy s bederní páteří, bolesti a bodavé vystřelování, zablokování. Byla jsem několikrát na ozonoterapii a hloubkových obstřicích, někdy krátkodobý efekt. Jsem léčena hormonálními léky na ra…