Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Totální endoprotéza kolenního kloubu - TEP kolene

Čeká vás náhrada kolenního kloubu? Máte obavy, co se bude dít před operací, při ní nebo jaká rehabilitace vás čeká po operaci? Netušíte, zda se budete moci vrátit do práce nebo s přáteli sportovat? Máme pro Vás srozumitelný text, který Vám pomůže pochopit, co totální endoprotéza kolene obnáší.

Kolenní kloub

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Pohyb v kloubu je složitou kombinací valivého pohybu, rotací a posunů. Zatížení kloubu při chůzi činí několikanásobek tělesné hmotnosti a dále se zvyšuje při chůzi po schodech, do kopce a při nošení břemen. V kolenním kloubu se potkávají dvě nejdelší kosti a tedy i „nejdelší páky“ v lidském těle, z čehož opět vyplývá působení velkých sil v kloubu.

Podrobnější informace k anatomii naleznete v článku artróza kolenního kloubu.

Kdy uvažovat o náhradě kolenního kloubu?

Jako každá operace, tak i výměna kolenního kloubu, není „žádná legrace“. Je to velký zásah do organismu a operace má i svá zdravotní rizika. Uvažujte tedy nad operací jen tehdy, pokud Vás kolena bolí tak, že neujdete ani pár metrů bez hole, bolest Vás budí v noci, omezuje, nedovoluje užívat si života, sportovat, navštěvovat přátele apod.

Lékař naproti tomu posuzuje rozsah deformačních změn kloubu a pro operaci se většinou rozhoduje, pokud jsou nosné chrupavky již značně ztenčené, popraskané či úplně chybí a na chrupavkách kolenního kloubu jsou patrné výrůstky, které omezují rozsah pohybu kloubu a narůstá bolestivost.

Aby operace dopadla co nejlépe, doporučujeme začít s fyzioterapií již před počátkem plánované operace. Vhodné jsou například přístrojové či manuální lymfodrenáže, které sníží bolestivost a otok kloubu a zároveň doporučujeme navštěvovat hodiny fyzioterapie, které pomohou dostat „do kondice“ svaly (před operací je dobré mít výbornou svalovou sílu a elasticitu svalů – protažitelnost). Fyzioterapeut se zaměří i na zachování či udržování kloubního rozsahu, v čemž mu pomáhá i radiální rázová vlna, která uvolňuje svaly, které jsou díky anatomickému poškození kloubu v přílišném svalovém napětí a nedovolují optimální koordinovanou aktivitu svalů dolní končetiny a pánve. Pokud bude Vaše kondice před operací dobrá, zvládnete úspěšně operační zákrok a pooperační rekonvalescence bude rychlejší. Po operaci je však nutné opět navštěvovat fyzioterapeuta.

Účinky předoperační rehabilitace

  • zvýšení krevního oběhu a mikrocirkulace
  • zlepšení trofiky tkání
  • zvýšení svalové síly
  • udržení rozsahu pohybu
  • psycho-emocionální příprava

Náhrada kloubu

Totální endoprotéza (TEP) čili úplná kloubní náhrada je tvořena dvěma částmi, které nahrazují dolní část stehenní kosti a horní část bércové kosti, mezi které se vkládá polyethylenová vložka.

Jedním z cílů operace je zajištění stability kloubu. Za tu odpovídají zejména dynamické stabilizátory, tedy svaly stehna ve správném funkčním zapojení – mluvíme pak o svalové koordinaci, o kterou se bude po operaci starat fyzioterapeut. Podmínkou správné funkce kloubu je obnovení fyziologické osy končetiny, které je předpokladem symetrického zatěžování končetiny a chrání před předčasným uvolněním implantátu.

Maximální pozornost věnuje lékař zachování a obnovení symetrického napětí postranních vazů kolena, jehož dosahuje přesnou resekcí (operativním odstraněním) kostí a částečným uvolněním zkrácených vazů. Při symetrickém napětí postranních vazů volí odpovídající výšku kloubní polyetylenové vložky. Přední zkřížený vaz, který je ukryt v kloubu, bývá samotnou těžkou artrózou kolenního kloubu naprosto zničen. Jeho stabilizační funkci pak musí převzít svaly v oblasti přední a zadní strany stehna. Zadní zkřížený vaz zůstává zachovaný, ale pokud je jeho délka zkrácena kvůli artróze, musí jej lékař mírně přetnout. Jeho funkci lze částečně nahradit tvarem artikulační vložky.

Po operaci je výsledný aktivní pohyb v operovaném kloubu závislý na síle a elasticitě svalů stehna, zejména čtyřhlavého svalu a flexorů (ohybačů) kolenního kloubu. Nepodceňujte tedy fyzioterapii před operací, čím lepší bude Vaše fyzická kondice před operací, tím snazší a rychlejší bude návrat do běžného života po operaci.

Indikace operace

  • Pokročilá gonartróza nereagující na konzervativní léčbu
  • Revmatoidní artritida
  • Těžký úraz
  • Onkologické příčiny
  • Progresivní postižení kloubu při hemofilii

Kontraindikace – kdy se operace nedoporučuje

  • Ischemická choroba dolních končetin (dle stadia)
  • Stav po infekčním zánětu v kolenním kloubu
  • Akutní či chronické kožní onemocnění dolních končetin
  • Chronická infekce kdekoliv v organismu

Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření zahrnuje důkladné interní vyšetření pro zhodnocení Vašeho současného zdravotního stavu a míry rizik operace. Součástí předoperačního vyšetření je kvalitní rentgenový snímek. Umožní volbu správného typu implantátu, odhad jeho velikosti a naplánování kostní resekce a centrace implantátu. Operatér Vás seznámí s průběhem operace a nastíní Vám průběh pooperačních dní.

Operační den

Samotná operace probíhá s využitím tzv. epidurální anestezie (anesteziolog injekcí „umrtví“ nervy v oblasti páteře – míchy), během operace budete tedy při vědomí.

Po odstranění poškozených částí kloubních ploch operatér zkouší postavení implantátů a pohyb v kolenním kloubu se zkušebními komponenty odpovídajících velikostí. V této fázi zjišťuje napětí vazů a snaží se docílit symetrického napětí postupným uvolňováním měkkých struktur (svaly, šlachy, kloubní pouzdro…) v oblasti kloubu. O této fázi zkušení operatéři hovoří jako o základní a rozhodující pro výsledek operace. Kloubní náhrady se zafixují obvykle pomocí tzv. kostního cementu, nebo, při odpovídající kvalitě kosti a použití implantátu se speciálním povrchem umožňujícím osteointegraci (vrůstání kostní hmoty do implantátu), i bez kostního cementu. Při výrazném postižení kolenního kloubu je možné vyměnit i kloubní plochy patelly (čéšky).

Co vás čeká po operaci?

První dny po operaci dostanete kompresivní návleky, které zabraňují vzniku zánětu žil nebo uvolnění tzv. trombů (plaků) ze žil dolních končetin, a jednoduchými cviky budete podporovat tok krve v dolních končetinách. Přibližně druhý den dostanete za úkol se spolu s fyzioterapeutem postavit, případně ujít pár kroků za pomoci francouzských holí a začnete „posilovat“ izometrickým cvičením (zatnutí a povolení) svalstvo dolních končetin. Snažíme se o dosažení a udržení plné extenze (propnutí) kolenního kloubu a postupně zvyšujeme rozsah pohybu do flexe (ohnutí), která by měla při odchodu z nemocnice dosahovat 90°. Některá pracoviště aktivní cvičení doplňují pasivním cvičením na tzv. motodlaze, která s operovaným kolenem sama pohybuje v předem nastavených stupních.

Velmi důležitá je péče o jizvu a měkké tkáně (šlachy, svaly, vazy) narušené operačním přístupem. Pomohou tzv. manuální techniky a výhodné je i využití laseru nebo fokusované rázové vlny, která podporuje hojení měkkých tkání, prorůstání nových cévek do operované tkáně a tím urychluje hojení. Radiální rázová vlna nám pak pomáhá v uvolnění vysokého svalového napětí v oblasti stehna, lýtka či hýždí, které vzniká jako reflexní odpověď na operační zákrok. Pokud nadměrné svalové napětí povolí, poleví i bolestivost v oblasti kolenního kloubu. Fyzioterapeut pak vede hodiny tak, abyste co nejvíce posílili svaly v oblasti stehna (tzv. dynamické stabilizátory kolene), zlepšili propriocepci a hluboký stabilizační systém pro znovuosvojení si správných pohybových stereotypů. S úspěchem pro to využíváme řadu technik na neurofyziologickém podkladě jako je např. DNS dle Koláře, senzomotorická stimulace, metoda dle Roswithy Brunkow, Vojtova metoda apod.

Velmi vhodné pro hojení rány i snížení bolestivosti kolene je využití kinesiotapu. Využíváme jej i jako podpůrnou léčbu proti otoku kloubu současně při přístrojové či manuální lymfodrenáži.

Optimálního rozsahu pohybu a svalové kondice dosáhnete mezi třemi až šesti měsíci po operaci. V budoucnu byste se měli vyvarovat kleků, hlubokých dřepů a poskoků. Budete tím šetřit kloubní implantát – přeci jen i ten má svou omezenou životnost.

Případ z klinické praxe

K nám na FYZIOkliniku přišla paní V. P. s bolestivými problémy s kolenem. Čekala jí operace, byla nutná totální endoprotéza (TEP). Koleno měla výrazně oteklé a bolestivé. Bolest vyzařovala do celé nohy a chodidla. Při určitém úhlu ohnutí se jí nakonec koleno výrazně bolestivě zablokovalo a díky otoku bylo omezeně pohyblivé a ohebné.

Začala na FYZIOkliniku docházet před operací na terapie rázovou vlnou a 2–3× týdně po dobu 3 měsíců na přístrojové lymfodrenáže. Ke konci léčby se cítila mnohem lépe, koleno bylo bez otoku a bolestivost výrazně menší. Netrápila ji už ani bolest vyzařující do celé nohy. Dokonce již nemusela brát léky proti bolesti. Jen v noci občas stále ještě léky potřebovala, ale i přes jejich užití bolest stále zůstávala při zablokování kolene v určitém úhlu. Tato skutečnost však souvisí s degenerativním opotřebením chrupavky kolenního kloubu, proto je zde i nadále nutná náhrada kolenního kloubu.

Pohled terapeuta

Před operací je dobré chodit na lymfodrenáže i fyzioterapii. Zlepší se hybnost celé nohy, menší otok neutlačuje cévy, rána se pak snáze hojí a klient bude rychleji schopen po operaci rehabilitovat a vrátit se do běžných denních činností. Nižší bolestivost přispívá k pozitivnímu přístupu k léčbě, operaci i pooperační léčbě. Přístrojovou lymfodrenáží před i po operaci se snižuje riziko vzniku zánětu žil, trombózy a embolie.

Videoukázka fyzioterapeutického cvičení

Pro zobrazení klikněte na

Návody na cvičení

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

popisek obrázku, společny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace pánve a posílení hýžďových a stehenních svalů s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní a přední strany stehenního svalu s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní strany stehen s overballem

Články, které by vás mohly zajímat

Pekařova cysta - příčiny a příznaky

Pekařova cysta - příčiny a příznaky

Elastický, tekutinou naplněný výrůstek v oblasti podkolenní jamky. Jaké jsou příznaky a metody léčby Pekařovy cysty?

Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o operaci předního zkříženého vazu.

Přetržení předního zkříženého vazu LCA

Přetržení předního zkříženého vazu LCA

Stal se Vám úraz a přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace.

Iliotibiální syndrom (ITBS)

Iliotibiální syndrom (ITBS)

Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Na vině může být iliotibiální syndrom. Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest nohy po artroskopii

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je normální, aby mě 7 měsíců po artroskopii kolene noha bolela. Měla jsem přetržené vazy, tedy rupturu předního křížového vazu. Bylo mi řečeno, že plastika není nutná, protože koleno drží dobř…

Natažené úpony po běhu

Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…

Chůze s berlemi po TEP kolene

Dobrý den, prosím o radu v případě mé TEP kolene začátkem května letošního roku. V současné době koleno pobolívá, otéká po cvičení a chůzi. Lékař mi sdělil, že chůzi o berlích si můžu sama určit jak dlouho mám s berlemi chodi…

Napište nám
Doporučujeme