Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Iliotibiální syndrom (ITBS)

Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Omezují Vás tyto bolesti při běhu nebo při delší chůzi? Bojíte se, že jste si koleno zranili? Pokud Vaše bolesti propukly při nebo po sportovní zátěži bez úrazu, s největší pravděpodobností u Vás vznikl iliotibiální syndrom (ITBS – z angl. iliotibial band syndrome). V následujícím článku toto onemocnění přiblížíme a nabídneme moderní léčbu pro trvalé odstranění Vašich obtíží.

Iliotibiální syndrom

Iliotibiální syndrom (ITBS) je mezi běžci jednou z nejčastějších bolestivých obtíží způsobených přetěžováním struktur kolene. Po vnější straně stehna od pánevní kosti běží svalová skupina tvořená velkým a středním hýžďovým svalem a natahovačem stehenní povázky (používá se spíš jeho latinský název tensor fasciae latae). Tyto svaly přecházejí v dlouhý povázkový pruh, který se upíná pod vnější stranu kolene a je odborně nazýván iliotibiální trakt. Svaly mají za úkol stabilizovat kolenní kloub a zároveň zajišťovat jeho pohyb při propnutí/pokrčení. Pokud dojde k funkční poruše a špatnému zapojení svalstva do pohybu, vznikají v oblasti kolene bolesti způsobené zánětem okrajové části iliotibiálního pásma. Bolesti mohou být natolik závážné, že běžče či sportovce na několik týdnů vyřadí z pohybových aktivit.

Jak poznáme, že se jedná o ITBS?

Nejčastěji se syndrom projeví otokem, pálením a bolestí na vnější straně kolene. I proto si většina sportovců mylně myslí, že si koleno poranili. Bolesti bývají na vnější straně kolene, ale někdy se přenášejí po celé délce vnějšího stehna až k hýždi. Obvykle obtíže vznikají při dopadu nohy na zem, ale mohou přetrvávat i po zátěži. Jedním z poměrně spolehlivých klinických testů jak potvrdit nebo vyloučit ITBS je ohýbat koleno do 45° pokrčení – pokud je v iliotibiálním traktu přetížení či zánět, ucítíte bolesti na vnější straně kolene.

Ze zobrazovacích diagnostických metod může někdy ITBS potvrdit vyšetření MRI (magnetická rezonance), které ukáže na částečné zesílení pásma, které je důsledkem zánětu v oblasti iliotibiálního traktu. Další možností je vyšetření diagnostickým ultrazvukem, které také odhalí zesílení svalového pásma nebo prosak, jež znovu poukazuje na probíhající zánět v oblasti povázky (vazivového obalu svalu).

Nejjistější je však kvalitní klinické vyšetření terapeutem, které poměrně jistě odhalí ITB syndrom.

Vznik iliotibiálního syndromu

ITBS může způsobit jakákoli činnost, při které se opakovaně pokrčuje kolenní kloub, často v kombinaci se vtočením kolene dovnitř. V místě, kde se iliotibiální trakt přibližuje ke koleni a směřuje k úponu pod ním, se prostor pro průchod povázkového pásma zužuje, dochází k většímu tření a při opětovném nešetrném zatěžování zde může vzniknout zánět z přetížení.

Bolesti se nejvíce objevují při těchto aktivitách:

  • Běh v opotřebovaných, sešlapaných botách
  • Dlouhotrvající trénink běhu nahoru a dolů po schodech
  • Běh shora dolů nebo na nakloněných plochách
  • Nepřiměřeně dlouhá trasa běhu
  • Plavání stylu „prsa“
  • Vodní pólo

ITBS je diagnostikován častěji u žen, nejspíše proto, že mají větší tendeci k držení kyčelních kloubů ve vnitřní rotaci a tím jsou i kolena držena ve vnitřním postavení. Na rozdíl od jiných bolestivých syndromů kolenního kloubu, ITBS postihuje zkušené běžce skoro stejně jako začátečníky.

Prevence ITBS

Pro prevenci vzniku tohoto syndromu nebo zamezení rozvoje potíží v počáteční fázi doporučujeme následující opatření:

  • Snižte počet uběhlých kilometrů, případně na pár dní výrazně zvolněte trénink, pokud se již bolesti objevují.
  • Nejprve se půl kilometru svižnou chůzí projděte, než se rozeběhnete. Zahřejete tak své svaly a zabráníte jejich přetížení v důsledku špatného rozcvičení.
  • Ujistěte se, že Vaše boty nejsou sešlapané z vnější strany. Pokud ano, vyměňte je.
  • Snažte se běhat v terénu, kde jsou obě Vaše nohy na stejné úrovni. Běhání v „traversu“ kdy je jedna noha výš než druhá je jeden z častých důvodů vzniku ITBS.
  • Vyhýbejte se běhu po betonovém povrchu

Jakmile se výše zmíněné bolesti objeví, je nejvhodnější léčbou okamžitý odpočinkový režim. To znamená uběhnout méně kilometrů nebo běh na pár dní zcela vysadit. V případě náhlého přetížení bez vzniku zánětu odpočinkový režim stačí k zabránění vzniku ITBS.

Bolest v oblasti kolene je jasným znamením poruchy funkce svalů – pokud je tato bolesti ignorována a svalům se nedostane odpočinku, může se ITBS rozvinout a stát se chronickým (a tím hůře léčitelným).

Léčba ITBS na naší klinice

Při klinickém vyšetření je velmi důležité nahlížet na pohybový aparát komplexně a nevyšetřovat pouze samotný bolestivý kolenní kloub. Jak bylo popsáno výše, Iliotibiální trakt vede od oblasti pánve a je tedy nutné vyšetřit postavení pánve, kyčelních kloubů, ale také bederní a hrudní páteře. Stejně důležité je i vyšetření chodidel, postavení v hlezenních kloubech (kotnících) a aktivity svalstva tvořící nožní klenby. Velmi často pravá příčina problémů tkví právě v plochých nohou, vnitřní rotaci kyčelních kloubů a nekvalitní aktivitě zádových a břišních svalů, které mají za následek špatné postavení pánve.

Jednou z hlavních příčin neúspěšné léčby je nekomplexní přístup, při kterém se aplikuje terapeutický ultrazvuk či elektroléčba pouze na kolenní kloub, a neléčí se pravá příčina obtíží. Ještě horší možností je použití kortikosteroidů (hormonálních léků), které sice krátkodobě mírní zánět, ale neléčí příčinu, a narušují strukturu iliotibiálního traktu.

Pro zobrazení klikněte na

Po důkladném klinickém vyšetření přecházíme k fyzioterapii, která vede k odstranění příčin obtíží a tím i k zabránění jejich návratu. Základem je pracovat na korekci držení pohybového aparátu a to jak při běžných denních činnostech, tak při sportovní zátěži, aby nedocházelo k přetěžování kloubních a svalových struktur. Velmi důležité jsou na začátku terapie techniky měkkých tkání, které uvolňují přetížené svalstvo a jeho povázky (vazivové obaly) a tím výrazně zmírňují bolesti. Při terapii využíváme nejmodernějších metod na neurofyziologickém podkladě (dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře, senzomotorická stimulace, Kabatova metoda, cvičení na BOSU, Flowinu a mnoho jiných).

Účinky kvalitní fyzioterapie jsou často cítit již po první terapii. Kolenní kloub je volnější, bez pálivé a nepříjemné bolesti. Při dodržování cvičení a korekci běhu se bolesti při a po zátěži objevují výrazně méně až do celkového vymizení.

Videoukázka fyzioterapeutických metod a technik:

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Terapie iliotibiálního syndromu fokusovanou rázovou vlnou

Součástí moderní fyzioterapie, která vede k co nejrychlejšímu odstranění Vašich obtíží, je léčba fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s radiální rázovou vlnou a aplikací kinesiotapu. Rázová vlna pomáhá odstranit zánět, nastartovat opravné mechanismy těla a rozvolnit přetížené svalstvo. Výsledek je velmi často cítit již po první aplikaci, kdy se výrazně zmírní bolestivost a otok v oblasti kolenního kloubu.

Pokud je terapie rázovou vlnou prováděna v kombinaci s fyzioterapií je účinek léčby velmi rychlý a hlavně trvalý. Terapii doplňujeme aplikací funkčního kinesiotapu, který podporuje aktivitu svalstva a pomáhá tak k optimalizaci funkce i po odchodu z terapie. Zároveň při návratu k běhání pomáhá svalům pracovat ve správném zapojení a tím slouží k co nejrychlejšímu návratu do plného sportovního nasazení.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Kontrakce přímé, vnitřní a vnější hlavy předního stehenního svalu s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní strany stehen s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Posílení svalů dolních končetin a stabilizace ve stoji na BOSU

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze ze schodů

Články, které by vás mohly zajímat

Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) – konzervativní terapie nebo operace

Jaké jsou metody léčby a terapie předního zkříženého vazu (LCA)? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.

Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu

Kdy a jak začít s fyzioterapií po rekonstrukci LCA? Více se dozvíte v tomto článku.

Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích – léčba

Terapie akutních poúrazových stavů může být velice efektivní a rychlá s pomocí fokusované a radiální rázové vlny.

Pekařova cysta - příčiny a příznaky

Elastický, tekutinou naplněný výrůstek v oblasti podkolenní jamky. Jaké jsou příznaky a metody léčby Pekařovy cysty?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Rehabilitace po operaci LCA

Dobrý den,Chtěl bych se zeptat, zda děláte rehablitaci kolene po operaci LCA?Děkuji

Bolesti kolene a kyčle

Dobrý den,asi v 16 letech mi při stání "vyskočil" kolenní kloub a hned zase zapadl zpět, ale několik týdnů mě koleno bolelo. Během let se mi, aniž bych měla nějaký úraz, bolest kolene občas vrací. Před pěti lety jsem tam měla i vo…

Ruptura menisku

Dobrý den,10.2.2018 se mi stal úraz při pomalém tanci, pod pravým kolenem (možná přímo v koleni) mi něco ruplo (pocitově jako by prasklo lanko v koleni) a sesunula jsem se k zemi, druhý den na úrazové ortopedii mi byl diagnostikov…