Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Bruxismus – skřípání zubů

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy bruxismu se dají ovlivnit a jak tento zlozvyk negativně působí na naše zuby.

Bruxismus

Jedná se o stav, kdy člověk zatíná a zatěžuje zuby a tře jimi o sebe i když právě nežvýká. Zajímavostí je, že tato nadbytečná aktivita čelistí, při které mohou působit opravdu velké síly, je velmi rozšířená a u většiny populace se vyskytuje stejně často jako chrápání. Zubovina a zubní fixační aparát se poškozují kvůli dlouhotrvajícímu přetěžování, kterého v této intenzivní formě nedosáhnete při běžném žvýkání. V psychicky napjatých situacích se bruxismus může objevovat přes den, ale nejčastěji se s ním setkáváme v noci. V mělké fázi spánku, v takzvaném spánku REM (rapid eye movement = rychlý pohyb očí), charakterizovaném právě rychlými pohyby očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkou mozkovou aktivitou, postižený skřípe zuby nebo je tlačí na sebe s poškozujícím trvalým zatěžováním od 50 do 70 sekund za hodinu. Tyto projevy se mohou objevovat už v raném dětském věku. Bruxismus je podvědomé chování, takže si většina postižených ani neuvědomuje, že jím trpí, obvykle až do té doby, kdy je upozorní spolunocležník. Lékařský pojem bruxismus zahrnuje nejen skřípání zubů, ale také tlak zubů.

Dva typy bruxismu

Bruxismus dělíme na denní a noční.

  • Při denním bruxismu dochází k mimovolnému zatínání zubů, které však postižený může ovlivnit a sám mu zamezit.
  • Noční bruxismus, označovaný též jako vlastní, je skřípání a zatínání zubů ve spánku jako podvědomý zlozvyk, kterému sami nejsme schopní zabránit.

Nebezpečí bruxismu

Nepříjemné skřípání zubů a zvýšení aktivity v ústech nám může způsobit řadu nepříjemností. Je ale opravdu nebezpečné? I když se to na první pohled nemusí zdát, odpověď zní ano. Bruxismus totiž poškozuje a přetěžuje čelistní klouby, ale i žvýkací svaly a zuby. Může vyvolat napětí v oblasti hlavy a krku, jako i bolesti tváře a hlavy.

Příčiny

Příčin chronického skřípání zubů může být hned několik. Předpokládá se, že k hlavním důvodům patří stres a úzkost, potlačovaná frustrace či hněv. Jinými slovy, skřípání zubů bývá způsobeno psychickým přetažením. Problémy může zhoršovat také alkohol. Bruxismus není však jen problémem dospělých. Může se objevit také u dětí, převážně v průběhu infekčních onemocnění nebo při bolestech (např. při prořezávání zubů). Po vyléčení choroby bruxismus většinou sám vymizí bez trvalých následků.

Bohužel zatím není známá žádná terapie, která by pacienta trpícího bruxismem „osvobodila“ od jeho chybných funkcí. Na druhé straně však existuje možnost, jak zmírnit potíže vyplývající ze skřípání zubů a zabránit následným poškozením.

Klasická konzervativní léčba

Zubař nám ve většině případů nabídne speciálně zhotovené chrániče proti skřípání zubů, kterými se zuby chrání. Postižený by měl tyto průsvitné dlahy nosit nejen v noci, ale, pokud je to možné, i přes celý den.

Dále je možné zbrousit zuby tam, kde se rušivě setkávají, a tím omezit nadměrné zatěžování.

Stomatologická opatření často pouze brání poškození, ale už se nezabývají odstraněním jeho pravé příčiny.

Fyzioterapeutická léčba

K uvolnění žvýkacího svalstva slouží gymnastické cvičení, které vychází z vyhledávání stažených svalů v daných polohách a následného uvolnění a prodýchání v nepříjemné poloze. Pocit tahu s každým dalším výdechem stále více ustupuje a napětí se snižuje. S volbou a správným provedením cviků Vám pomůže odborný fyzioterapeut u nás ve FYZIOklinice.

Stejně důležité je upozornit pacienta na jeho problematiku, aby si byl svých parafunkcí (nevědomě probíhajících a stereotypně opakovaných pohybů dolní čelisti) vědom. Vzdorovat psychickým spouštěčům je často těžké. Pokud pacient netrpí jen přechodnou stresovou situací, měl by zvážit spolupráci s psychoterapeutem.

Často pomůže kalendář, do kterého pacient zaznamenává nadměrné orální aktivity vyplývající z uvolňování nahromaděné negativní energie, jež sám na sobě zpozoroval. Má tak možnost zpětně popřemýšlet, jak by se stresovým situacím daného dne dalo předejít. A pokud to na nočním skřípání zubů nic nezmění, dají se alespoň pozitivně ovlivnit nevědomé zvyky v průběhu dne.

Pacient se sklonem ke skřípání zubů by měl brát na vědomí, že je třeba odstranit stres, který může zanechat trvalé následky nejen na chrupu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně

Pro zobrazení klikněte na

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Články, které by vás mohly zajímat

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.

Problémy s čelistmi

Problémy s čelistmi

Trápí Vás bolest čelistí? Pravděpodobně se jedná o temoporomandibulární kloub. Více informací o léčbě se dozvíte v článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Lupání čelistního kloubu

Dobrý den,před týdnem jsem zaznamenal při jídle lupání levého čelistního kloubu, zatím bez bolesti. Ve spánku občas zabolí levé ucho. Jsem objednán na stomachirurgickou poradnu, ale až na listopad. Poradíte, co do té doby?Děkuji.

Napište nám
Doporučujeme