Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Paréza lícního nervu

Začátkem února nás vyhledala klientka s pravostrannou parézou lícního nervu (nervus facialis). Jedná se o obrnu čili částečnou neschopnost aktivního volního pohybu. Klientka se nemohla napít ani najíst, aniž by potřebovala ubrousek. Byla nešťastná, jednak z dlouhých objednacích lhůt na rehabilitacích, a také proto, že se stejnou diagnózou se v minulosti potýkala již 2× na levé straně a léčba pokaždé trvala delší dobu. Zároveň jí zůstala z předešlých levostranných paréz neschopnost nafouknout tvář a nakrčit nos.

Příčina poškození

Lícní nerv je 7. mozkovým nervem; prochází úzkým kanálkem z mozku přes lebeční kosti na povrch do obličejových svalů. V místě průchodu kostí či na povrchu může nerv prochladnout (např. pokud pacient spí při otevřeném okně, sedí v práci v průvanu apod.), následně nerv oteče a je stlačen. Kvůli nedostatečné výživě nervu dochází ke vzniku obrny. Paréza ale může vzniknout i při poškození samotného nervu, např. při plastické operaci nebo úrazu obličeje, kdy je nerv přerušen.

Projevy

  • uvolnění svalového napětí na postižené straně,
  • pokles očního a ústního koutku,
  • nemožnost nafouknout tváře, našpulit rty, zavřít oční víčka, svraštit čelo, atd.

Svaly ze zdravé strany přetlačují svou aktivitu na stranu nemocnou. Při dlouhodobějším trvání problému dochází tedy k pokřivení výrazu v obličeji, přičemž návrat do zdravého stavu je podmíněn včasným zahájením terapie.

Postup léčby

Klientka docházela od 3. 2. do 27. 2. denně na hodinovou terapii, jejíž náplní byla stimulace kořenových výstupů lícního nervu pomocí Fokusované rázové vlny. Stimulační hodnoty se odvíjely od úspěšnosti lokalizace záškubů lícního nervu tak, aby byl nerv dostatečně stimulovaný k regeneraci.

V druhé části terapie byla provedena ruční masáž obličeje v kombinaci s masáží molitanovým míčkem, který si klientka pořídila a nadále ho využívala také v domácí terapii. Poté následovala stimulace postižených svalů podle metody sestry Kennyové. (Australanka Elizabeth Kennyová vyvinula tuto metodu pro děti postižené obrnou. Dnes se tato metoda využívá právě v terapii periferních paréz.)

Klientka již byla po předchozích zkušenostech s parézou lícního nervu poučena o nutnosti několikrát denně obličej masírovat a stimulovat a aktivně cvičit mimické svaly. Pro jistotu bylo vše znovu předvedeno, vysvětleno a klientka si vše pod dohledem fyzioterapeutky vyzkoušela před zrcadlem.

Po čtrnácti dnech intenzivní terapie došlo ke skokovému zlepšení, a to u některých svalů až o dva stupně svalové síly. Pokrok klientka cítila především ve výrazně lepší artikulaci a při pití. Velkým úspěchem byla schopnost nafouknout obě tváře a vzduch přefukovat z jedné tváře do druhé, což na začátku terapie nezvládla ani na jednu stranu. Celkově cítila, že je obličej uvolněnější a přirozenější.

Terapie ještě týden pokračovala v rytmu každodenních návštěv a stav se dále lepšil. Pak klientka odjela na týdenní dovolenou a po návratu přišla ještě 3× na terapii, ale již s odstupem několika dní (9. 3., 12. 3. a 19. 3.). Asymetrie v obličeji již nebyly na první pohled viditelné a jednalo se opravdu jen o drobné „kosmetické“ doladění rozsahu pohybu. Terapie byla ukončena 19. 3.

Svalový test mimického svalstva

Svalová síla byla hodnocena podle svalového testu podle prof. Jandy (viz tabulka č. 1). Testované pohyby jsou uvedeny v tabulce č. 2. V celém obličeji bylo před terapií výrazně snížené svalové napětí především v oblasti očí a rtů. Po předchozích parézách ještě navíc bylo snížené napětí v oblasti levé tváře a levé strany nosu.

Hodnocení

Svalová síla se hodnotí na stupnici od 0 do 5 a porovnává vykonaný pohyb na zdravé a postižené straně.

  • Stupeň 0: Bez známky stahu
  • Stupeň 1: Viditelný či palpovatelný záškub svalu
  • Stupeň 2: Stah zhruba ve čtvrtině rozsahu zdravé strany
  • Stupeň 3: Stah zhruba v polovině rozsahu zdravé strany
  • Stupeň 4: S lehkou asymetrií
  • Stupeň 5: Bez asymetrie

Z toho vyplývá, že čím vyšší je hodnota, tím lépe.

Tabulka č. 1: svalový test

Název svaluSvalová síla
Datum testování3. 2.18. 2.19. 3.
čelní sval235
svrašťovač obočí125
kruhový sval oční124
štíhlý sval nosní025
nosní sval224
zdvihač horního ústního koutku224
stahovač dolního rtu125
velký a malý lícní sval025
smíchový sval135
stahovač dolního ústního koutku014
kruhový sval ústní125
bradový sval334
tvářový sval035
platysma (napínač krku)234

 

Tabulka č. 2: testovaný pohyb

čelní svalzvedání obočí
svrašťovač obočímračení, přitažení obočí ke střední rovině
kruhový sval očnízavření očí
štíhlý sval nosnístahování kůže ke kořeni nosu a tvorba příčné vrásky
nosní svalsevření nosních dírek při prudkém vdechu
zdvihač horního ústního koutkuvytažení ústního koutku vzhůru
stahovač dolního rtutah dolního rtu dolů a stranou
velký a malý lícní svalúsměv - koutky úst šikmo vzhůru
smíchový svalrovný úsměv - koutky laterálně (postranně, bočně), důlky ve tváři
stahovač dolního ústního koutkustahování ústního koutku dolů
kruhový sval ústníšpulení rtů
bradový svalohrnutí dolního rtu dolů - zdvihání kůže brady
tvářový svalnafouknutí tváře a přefukování
platysma (napínač krku)napínání kůže na bradě a krku

Jedná se o případovou studii z roku 2015.

Další související články:

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Oční jóga - mrkání

Pro zobrazení klikněte na

Procvičování očních svalů - šilhání

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Pro zobrazení klikněte na

Oční jóga - zavírání očí

Články, které by vás mohly zajímat

Tendinopatie (úponová bolest) Achillovy šlachy a její terapie fokusovanou rázovou vlnou

Tendinitida vzniká dlouhodobým přetěžováním lýtkového svalu. Více informací o problému i o léčbě se dozvíte v tomto článku.

Bolest paty při došlapu – přetížení fascie chodidla

Trápí Vás ostrá bolest paty při došlapu? Může se jednat o plantární fascitidu. Více se dozvíte v tomto článku.

Kompenzační fyzioterapie a rázová vlna při aktivním sportu

Máte v důsledku tréninku časté úrazy? Pak věřte, že můžeme pomoci, aby Vám záliba ve sportu dělala jen radost.

Spinální muskulární atrofie

Základní informace o SMA, jejích typech i metodách léčby v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Necitlivost nohy - polyneuropatie

Dobrý den,prosíme o radu. Manželka má necitlivé nohy od prstů ke kolenům. V obou nohách má bolesti a silné pálení. Prsty na nohou a nárty ledové. Silně ji to omezuje v pohybu. Dle lék. zprávy z r. 2016 Diabetes mellitus 2. typu, V…

Bolest třísel i po léčbě magnety a laserem

Dobrý den,asi před dvěma měsíci začaly mého syna bolet třísla. Chodili jsme na rehabilitace, prvně na magnety s cvičením (bolest se přesídlila z vnější strany na horní), pak jsme chodili na laser, syn měl pak 14 dní ješte počkat a…

Po jaké době zopakovat rázovou vlnu?

Dobrý den,byl jsem u vás v pondělí bolesti ustoupili tak na jeden den, mám to zopakovat kdy?