Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Tinnitus

Termín tinnitus je odvozen od latinského „tinnire“, což v překladu znamená „zvonit“. Je definován jako nežádoucí sluchový vjem, který nemá zvukový zdroj v okolním prostředí. Jedná se tedy o subjektivní vjem v jednom či obou uších, případně uvnitř hlavy.

Projevy

Tyto zvuky mohou mít u každého člověka naprosto odlišnou podobu. Od hlubokých tónů, které zní jako bručení, klepání, tepání, až po vysoké tóny připomínající zvonění či pískání. U některých osob představuje tinnitus nepřetržitý zvuk, který pociťují neustále a má pořád téměř stejnou intenzitu, u některých naopak může výrazně měnit podobu i intenzitu v závislosti na mnoha faktorech. Doprovodnými příznaky mohou být bolesti hlavy, pocity na zvracení, závrať a nestabilita.

Tinnitus představuje velký zásah do kvality života jedince. Nejčastěji se projevují potíže v psychické či emocionální oblasti. Velmi často se vyskytují poruchy spánku, nedostatečná schopnost relaxace a odpočinku. Tinnitus může být také propojený s poruchami sluchu, které mají rovněž negativní dopad na kvalitu života jedince.

Příčiny

Velká většina případů tinnitu vzniká z ušních (otologických) příčin, zpravidla při nedoslýchavosti způsobené poruchou vnitřního ucha nebo sluchového nervu vedoucího zvukové impulzy do mozkových sluchových center. Druhou nejčastější příčinou subjektivního tinnitu jsou srdečně-cévní (kardiovaskulární) nemoci. Mezi další možné příčiny patří neurologická symptomatika (roztroušená skleróza, úrazy hlavy a krku, poruchy prokrvení mozku apod.), metabolické poruchy (cukrovka, zvýšená hladina krevních tuků, špatná funkce štítné žlázy), dlouhodobé užívání některých léků, zubní poruchy či některá psychiatrická onemocnění.

Z hlediska funkčního se může jednat o změnu napětí měkkých tkání v oblasti lebky, zvýšené svalové napětí šíjových svalů, svalů krku a žvýkacích svalů, nestabilitu krční páteře nebo kombinaci blokád čelistních kloubů, hlavových kloubů, žeber, krční a hrudní páteře. Potíže mohou vznikat i vlivem hypermobility. Všechny tyto funkční obtíže je možné ovlivnit fyzioterapií.

Jak řešíme tinnitus ve FYZIOklinice

Terapie spočívá v jemných technikách měkkých tkání za účelem zmírnění napětí v obličeji, relaxace žvýkacích svalů a jemné mobilizaci čelistního kloubu. Následně je však nutné odstranit i příčinu vzniku problému. Tedy zaměřit se na optimalizaci stereotypu žvýkání a řešit problém komplexně pro zabránění návratu obtíží.

Na našem pracovišti užíváme velice účinnou radiální rázovou vlnu, která má v tomto případě za úkol snížit svalové napětí a tím umožnit větší rozsah pohybu v kloubu a nepřímo tím uvolnit blokádu krční páteře a čelistního kloubu.

Více informací naleznete ve článku:

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Pro zobrazení klikněte na

Hýbání ušima

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i u migrén apod.

Články, které by vás mohly zajímat

Poruchy sluchu u mladých lidí

Poruchy sluchu u mladých lidí

Posloucháte Vy nebo Vaše děti často hlasitou hudbu ze sluchátek? I to je jedním z důvodů, proč vznikají poruchy sluchu.

Ménièrova choroba

Ménièrova choroba

Slyšeli jste už o Ménièrově chorobě? V tomto článku se dozvíte vše potřebné nejen o léčbě.

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

Co vše nám způsobuje bolesti hlavy a jak těmto obtížím předcházet? Více se dozvíte v našem článku.

Ototoxicita

Ototoxicita

Ototoxicita neboli nedoslýchavost. Jak vzniká, jak se projevuje a jak tento problém lze řešit? Vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Cviky při léčbě tinnitu

Dobrý den,byl mi diagnostikován horní zkřížený syndrom dle Jandy, a to na základě tinnitu, který mě trápí asi 10 dní a nedovoluje mi se pořádně vyspat. Ráda bych se dozvěděla, kterými cviky se tinnitu mohu zbavit, nebo alespoň zmí…

Napište nám