Cviky pro posílení/stabilizaci ramene
Chceme-li sportovat či cvičit a při tom optimálně zatěžovat pohybový systém, je důležité, aby naše klouby byly pokud možno v celém průběhu pohybu (jak v dynamice, tak při statické činnosti) v optimálním postavení. Toho lze docílit jen za předpokladu, že kloub je centrovaný.
To znamená, že síly působící na kloubní plochy jsou na ně rovnoměrně rozloženy. V tom případě je pak kloubní pouzdro minimálně napjato a vazy kloubů jsou uvolněny. Z biomechanického hlediska tak na kloub působí ideální statické zatížení. Vzájemné postavení jednotlivých styčných ploch kloubu (kloubní hlavice a jamka) je poté nejvíce ovlivňováno působením svalů jak v okolí daného kloubu, tak i v kontextu celého těla, protože nic v našem těle nepracuje samostatně. Toto aktivní svalové držení jednotlivých částí těla proti působení zevních sil řízené centrálním nervovým systémem můžeme poté označit za stabilizaci.
Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny
Tento cvik je vhodný pro napřímení páteře a posílení a stabilizaci ramene, lopatek a středu těla.
Pět Tibeťanů - „káča“
Cvik známý také jako 1. Tibeťan posiluje svaly v oblasti ramenního kloubu a zároveň je tréninkem rovnováhy a koordinace.
Pět Tibeťanů - „most“
Cvik známý také jako 4. Tibeťan je dobrý na uvolnění zkrácených svalových skupin.
Pět Tibeťanů - „hora“
Cvik známý také jako 5. Tibeťan je dobrý na uvolnění zkrácených svalových skupin.
Brunkow - vzpěr ze sedu na zemi do polohy vysokého překážkového šikmého sedu
Fyzioterapeutický koncept Roswithy Brunkow je postaven na aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému pomocí vzpěru o dlaně a chodidla. Cvičení je vhodné pro posílení středu těla, napřímení páteře a posílení a stabilizaci lopa…
Brunkow - vzpěr z polohy na břiše do polohy nízkého šikmého sedu
Fyzioterapeutický koncept Roswithy Brunkow je postaven na aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému pomocí vzpěru o dlaně a chodidla. Cvičení je vhodné pro uvolnění beder, posílení středu těla a napřímení páteře.
Core Training - vzpor na předloktích neboli „Plank“
Tento cvik je vhodný pro intenzivní trénink hlubokých svalů břicha a bederní páteře (hlubokého stabilizačního systému) a je fyzicky náročnější na provedení než cviky na čtyřech, měl by tedy následovat až po jejich kvalitním zvládn…
Core Training - opora na čtyřech se zdviháním kolen
Napřímení páteře v kleče na čtyřech a zdvihání kolen nebo také ACT- vzpěr v poloze na čtyřech s nadzvednutím kolen je cvik vhodný pro trénink hlubokých svalů břicha a bederní páteře (hlubokého stabilizačního systému), stabilizátor…
Core Training - opora na čtyřech se zúžením opory na dvě končetiny
Napřímení páteře vkleče s nadzvednutím ruky a nohy neboli vzpor klečmo s nadzvednutím horní a dolní končetiny je cvičení vhodné pro posílení svalů hlubokého stabilizačního systému ("core") a aktivaci svalových řetězců ve zkříženém…
Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu
Toto cvičení intenzivně posiluje šikmé břišní svaly, stabilizátory pánve a lopatky.
Napřímení páteře na všech čtyřech
Při tomto cviku dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému a je tedy vhodný pro nácvik napřímeného držení páteře a hlavy, stabilizaci pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace a posílení hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře v sedu na boku a stabilizace pánve ve vysokém šikmém sedu
Tento cvik vycházející z vývojových poloh je účinný pro zpevnění a posílení středu těla, lopatek a paží. Dále je vhodný pro stabilizaci pánve a kyčelních kloubů.
Brunkow - vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce
Fyzioterapeutický koncept Roswithy Brunkow je postaven na aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému pomocí vzpěru o dlaně a chodidla. Cvičení je vhodné pro uvolnění beder, posílení středu těla a napřímení páteře.
Napřímení páteře vleže na boku a stabilizace lopatek
Cvičení je vhodné pro napřímené držení páteře a hlavy.
Automobilizace hrudní páteře do extenze (opakovaná extenze v sedě - modifikace u zdi)
Cvik je vhodný při úlevě od ztuhlosti a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a hrudníku. Dále cvičení pomáhá při bolestech zad, vadném držení těla, pomáhá aktivovat svaly mezilopatkové a trupové.