Mýty a fakta o fyzioterapii
Fyzioterapie, rehabilitace, masáže: zní Vám tyto pojmy stejně? Pojďme si ozřejmit v čem se tyto obory zásadně liší a proč je důležité je rozlišovat.
Je rozdíl mezi fyzioterapií a rehabilitací?
Rehabilitace
Tento pojem lze z latiny volně přeložit jako opětovné uschopnění. Myšleno i jako návrat k plnění běžných denních aktivit, ať už se týkají vlastní samoobsluhy nebo vykonávání pracovních činností.
Obecně se rehabilitace skládá z více složek mezi které patří: pracovní, sociální, léčebná a pedagogická rehabilitace. Každé z těchto odvětví má své odborníky, kteří společně tvoří multidisciplinární tým.
Dle světové zdravotnické organizace (WHO) se pojem rehabilitace bere jako soubor jednotlivých opatření, které směřují k co nejrychlejší resocializace člověka ať už se jedná o jeho nemoc, úraz či vrozenou vadu.
Fyzioterapie
Obor fyzioterapie společně s ergoterapií, klinickou logopedií a psychologií patří do již zmiňovaného odvětví tzv. léčebná rehabilitace. Tímto zjišťujeme, že rehabilitace a fyzioterapie nejsou jedno a to samé. Rehabilitace je nadřazena fyzioterapii a významy těchto pojmů by se neměly plést.
Fyzioterapeut jiný výraz pro maséra?
Fyzioterapeut
Je jedinec, který vystudoval obor fyzioterapie na VOŠ nebo VŠ s příslušným ukončením studia a držící titul DiS., Bc. či Mgr. Zabývá se diagnostikou, léčbou a prevencí veškerých poruch pohybového systému lidského těla. K léčbě využívá množství konzervativních metod. Při samotné terapii nepoužívá žádné invazivní metody (operace apod.). Snaží se pozitivně ovlivnit organismus člověka bez násilného zásahu. Mnohdy tento způsob dostatečně nezabere a je nutné využít konzervativní léčby a podstoupit tak operační zákrok, po kterém se fyzioteraput účastní tzv. rekonvalescence.
Masér
Je osoba, která vystudovala OU, SŠ nebo absolvovala odborný kurz. Absolventi se angažují v poskytování masérských služeb ve studiích, salonech nebo lázeňských zařízeních. Tento obor oproti fyzioterapii nespadá do systému českého zdravotního pojištění.
Kdy takový fyzioterapeut umí a naopak neumí pomoci?
Fyzioteraput ve své praxi využívá nabytých vědomostí a získaných zkušeností ze studií a na jejich základě vytváří co nejvěrohodnější diagnózu dané problematiky. V závislosti na to, zpracovává krátkodobý a dlouhodobý rehabilitační plán a volí ty nejvhodnější metody a postupy tak, aby mohl poskytnout konkrétnímu jedinci tu nejkvalitnější péči a pomoc.
Důležité je zmínit, že poznatky týkající se lidského těla, jsou s postupem doby stále na vyšší úrovní a pro fyzioterapeuta je nezbytné celoživotní vzdělávání v problematice lidského těla a jeho pohybového aparátu. Současná fyzioterapie je založena na nových poznatcích a informacích v oblasti lidského mozku, kontroly a učení pohybu.
Fyzioterapeut nás provádí léčebným procesem od samého začátku až do úplného konce. Snaží se své znalosti prezentovat pacientovi, který pak lépe zvládá vnímat varovné signály svého těla a tím na ně patřičně reagovat. Edukuje pacienta o hodnotách zdravého životního stylu a pomáhá s uvolněním kloubů nebo napjatých přetěžovaných svalů. Pokud se jedná o pacienta s vážnější problematikou, je fyzioterapeut nezpochybnitelnou součástí multidisciplinárního týmu, který se společně snaží ovlivnit kvalitu života jedince.
Naopak případy, kde je fyzioterapeut bezmocný, jsou převážně tam, kde se setká s pasivním přístupem pacienta. Terapeut zvládne pomoci od akutních potíží, ale bez aktivní účasti pacienta a seberealizace v pravidelném cvičení, se problémy a bolesti budou neustále vracet a jejich charakter se může změnit z akutních na chronickou.
Kde všude můžeme fyzioterapeuta hledat?
Působení fyzioteraputa lze jednoduše rozdělit na ambulatní a lůžkový sektor. Je součástí nemocničních oddělení (JIP, ARO aj.) kde je náplní jeho práce např. vertikalizace pacienta nebo ovlivnění životních funkcí či obnovení pohybových návyků k sebeobsluze a vykonávání práce.
Fyzioterapeut může být i součástí sportovních klubů a oddílů, kde dohlíží na kvalitu fyzické připravenosti jednotlivých sportovců nebo se zaměřuje na rekonvalescenci po úrazech způsobených právě při sportu.
Ambulantní péče může a nemusí být hrazena ze zdravotního pojištění. Zde se fyzioterapeut potýká s širokým výběrem různých diagnóz a snaží se pomoci odstranit veškeré problémy způsobující bolest či omezující kvalitu pohybu a samotného života.
FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o. svým zaměřením spadá právě do ambulantního sektoru a rádi Vám zde pomůžeme s Vašimi problémy. Na kompletní složení našeho fyzioteraputického týmu se můžete podívat zde.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem
Články, které by vás mohly zajímat
Cervikobrachiální syndrom
Bolest krční páteře vyzařující až do horní končetiny, mnohdy doprovázející migrény nebo bolest ramene. Více v tomto článku.
Základní informace o fyzioterapii
Zajímá Vás obor fyzioterapie? Nevíte, co si pod ním představit? V našem článku se dozvíte základní informace o fyzioterapii.
Spiraldynamik®
V čem spočívá tato metoda? A jak rozpoznat fyziologický pohyb od nesprávného stereotypu? Vše se dozvíte v článku.
Exteroceptivní facilitace
Clara-Maria Helena Lewitová při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí. Více v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest a píchání v oblasti úponu Achillovy šlachy
Dobrý den,jsem amatérský běžec a již delší dobu trpím bolestmi/pícháním v oblasti úponu achillovky. Ze začátku to bylo jen občas, zejména při přitažení špičky, není je to i při běžné chůzi a můj stav se zhoršuje a začal se projevo…
Bolest šlach a svalů
Dobrý den,mám na Vás dotaz. Mám problém s bolestí šlach a svalů v rameni v přední části spojené s bicepsem. Byl jsem u lékaře, jež mě poslal na vyšetření, kde mi to tzv. opíchli a doporučili masáže s perafinem. Ty mě však nijak zv…
Dornova metoda na vbočený palec
Dobrý den,trápí mě vbočený palec. Pomůže mi s tímto problémem Dornova metoda?Děkuji.