Vbočený palec a léčba rázovou vlnou v moderní fyzioterapii
Máte bolesti palce u nohy? Nemůžete se vejít do boty, neboť kloub u palce je příliš velký a bolestivý? Trpíte tzv. vbočeným palcem (hallux valgus), klasické rady nepomáhají a nechcete jít na operaci?
V předchozím článku o Hallux valgus (vbočený palec) jsme popsali co to je a jak vzniká toto nepříjemné onemocnění. V tomto článku Vám nabídneme trochu jiný a modernější pohled na to, jak jej léčit a jak předejít operaci pomocí kvalitně vedené fyzioterapie a aplikace rázové vlny.
Fyzioterapie vbočeného palce (tzv. hallux valgus)
Klient nejprve musí projít u fyzioterapeuta podrobným kineziologickým rozborem funkčních změn držení těla i svalových smyček s funkčními změnami v průběhu svalových řetězců (změny v napětí každého našeho svalu přímo ovlivňují napětí svalů navazujících).
V případě vbočeného palce jsou jednoznačně patrné blokády v oblasti drobných kloubů nohy, hlezenního kloubu, kolene, respektive blokády v kloubu lýtkové a bércové kosti, dále je patrné napětí svalů v oblasti vnitřní strany stehen, dysfunkce v oblasti pánve, ale i kloubů prvních dvou krčních obratlů. Doporučujeme i vyšetření chodidla na podoskopu, kde se odhalí např. rotace patních kostí či jiné deformity nohy (diagnostika deformit na podoskopu), které je nutné také korigovat.
Fyzioterapeut postupuje při léčbě funkčních změn klienta dle diagnostikovaného kineziologického nálezu od oblasti nohy, dolních končetin a páteře v okolí pánve, přes hluboký stabilizační systém trupu, k oblasti hlavy a krční páteře.
Vhodné je kombinovat mobilizace a manipulace kloubů a měkkých tkání, které mají funkční vztah k bolestivému palci, s fyzioterapeutickými technikami na tzv. „neurofyziologickém podkladě“, jako je např. senzomotorika, metoda dle Roswithy Brunkow, cvičení na Bosu, Posturomedu, s Thera-Bandy.

Rázová vlna v terapii vbočeného palce
Moderně vedená fyzioterapie se v léčbě vbočeného palce neobejde bez aplikace rázové vlny v kombinaci s hloubkovou vibrační masáží na oblast svalů s funkční souvislostí. Při terapii rázovou vlnou je vhodné začínat s minimální intenzitou impulzů s co nejšetrnější koncovkou přístroje, neboť palcový kloub je velice bolestivý. Intenzita a frekvence akustických vln je závislá na citlivosti kloubu, přičemž obojí se zvyšuje přímo úměrně s postupující regenerací „metatarzophalangeálního“ kloubu palce. Postupně, s ubývající citlivostí, lze zvyšovat počet rázů, tlak i frekvenci, případně je možné využít koncovky s vyšším výkonem. Tento postup pak ještě více urychlí proces léčby (více se dozvíte v článku Rázová vlna).

Analgetická a kortikoidní léčba může být vysazena, neboť rázová vlna působí protibolestivě i protizánětlivě. Případné čerstvé kalcifikace v kloubu se díky účinku rázové vlny rozpouští a přirozenými procesy v těle jsou odvedeny do krevního řečiště, což lze potvrdit snímkem z RTG vyšetření.
K dispozici jsou běžně dvě technologie pro aplikaci rázové vlny: Radiální rázová vlna a Fokusovaná rázová vlna. Rozdíly technologií najdete v našich podrobných článcích, nicméně základním rozdílem je efektivita a rychlost léčby. Fokusovaná rázová vlna je díky koncentrování paprsku energie do jednoho malého místa (velikost 1-2 cm2) přibližně 2-3x účinnější než vlna radiální.
Kinesiotape
Pro zvýšení efektivity terapie může být klientovi aplikován tzv. „funkční tape“ (speciální lepicí páska určená na nalepení na Vaše tělo). Na měkké tkáně je v tomto případě správně působeno bez přestávky do další návštěvy u fyzioterapeuta (více se dozvíte v článku „funkční tape“).
Kdy začít s fyzioterapií a rázovou vlnou?
Fyzioterapie a rázová vlna by měla být prováděna co nejdříve, již při prvních známkách decentrace kloubu. Doporučujeme 7denní odstup mezi aplikacemi a fyzioterapií. Pacient je informován o vhodnosti automobilizace kloubů nohy a stimulace chodidla, případně o potřebě korekce dalších funkčních změn na páteři, pánvi … dle kineziologického rozboru.
A jaký je praktický efekt použití fyzioterapie spolu s rázovou vlnou?
Takto profesionálně vedená fyzioterapie má vysokou efektivitu. Klient již po první návštěvě cítí úlevu a v noci může bez bolesti spát. Není výjimkou, že spontánně vysadí analgetické léky. Hybnost v kloubu palce se upravuje poměrně rychle a hlavně při chůzi palec méně bolí. Do několika týdnů cítí klient úlevu od bolesti a sám hodnotí kloub palce jako více hybný. Návrat do aktivního života je úměrně rychlý spolupráci klienta, dobře vedené terapii a původní vážnosti poškození kloubu.
Další díly
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení plosky nohy (plantární fascie)
Lví chůze
Odtažení palce a správné nastavení podélné a příčné klenby nohy
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Články, které by vás mohly zajímat
Tendinopatie (úponová bolest) Achillovy šlachy a její terapie fokusovanou rázovou vlnou
Tendinitida vzniká dlouhodobým přetěžováním lýtkového svalu. Více informací o problému i o léčbě se dozvíte v tomto článku.
Paličkový prst
Co je paličkový prst, jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby? To vše Vám prozradíme v následujícím článku.
Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?
Jaké boty jsou vhodné a na co si vše dát pozor, při nákupu pro děti? Více se dozvíte v našem článku.
Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?
V tomto článku se dozvíte informace o léčbě kalcifikátu pomocí fokusované rázové vlny.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Léčba entezopatie
Dobrý den,lékař mi napsal na doporučení "entezopatie" - léčí se i u vás? Hradí to pojišťovna MV? Jak postupovat, abych se dostala to péče na Fyziokliniku?Děkuji za odpověď.
Bolest a píchání v oblasti úponu Achillovy šlachy
Dobrý den,jsem amatérský běžec a již delší dobu trpím bolestmi/pícháním v oblasti úponu achillovky. Ze začátku to bylo jen občas, zejména při přitažení špičky, není je to i při běžné chůzi a můj stav se zhoršuje a začal se projevo…
Bolavé koleno - meniskus
Dobrý den,byla jsem u lékaře s bolavým kolenem a ten mi diagnostikoval poranění menisku, žádný úraz tomu nepředcházel, ráno jsem se probudila s bolavým kolenem. Dostala jsem injekci a mám přijít za tři týdny na kontrolu, pokud se…