Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Radikulární dráždění z oblasti krční páteře

Pociťujete bolesti krční páteře, při kterých se zároveň objevuje nepříjemné pálení nebo brnění horních končetin? Pokud ano, zpozorněte, může se jednat o kořenový syndrom krční páteře a ten si žádá návštěvu lékaře či fyzioterapeuta.

Radikulární (kořenové) syndromy vznikají kvůli stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru například poškozenou meziobratlovou ploténkou, kostním výrůstkem v meziobratlovém prostoru či při zúžení páteřního kanálu. Daný míšní kořen může být poškozen oboustranně (jednotlivé kořeny jsou párové pro levou a pravou stranu těla), většinou však bývá jedna strana zasažena více. Útlak způsobují nejčastěji dlouhodobé degenerativní změny (stárnutí organismu, dlouhodobé přetěžování, mikrotraumata), což bývá typické u starších pacientů. U mladších jedinců se častěji vyskytuje izolované postižení jednoho kořene způsobené výhřezem ploténky.

Příznaky kořenového syndromu

Člověk většinou pociťuje ostré bolesti krční páteře (bolesti se mohou objevovat i v horní hrudní páteři) a zároveň je změněna citlivost (snížená/méně často zvýšená oproti druhé straně těla) v určité oblasti šíje a horní končetiny. Jaká oblast je zasažena, záleží na tom, který nervový kořen je utlačen (každý nervový kořen zásobuje jinou část končetiny). Nejčastěji se vyskytují tyto poruchy: citlivost v oblasti ramen, paže, předloktí či samotných prstů ruky. Dalším jevem, kterého si postižený může všimnout, je jistá neobratnost a slabost dané končetiny kvůli oslabení svalů, které příslušný nervový kořen zásobuje.

Příčiny vzniku

  • výhřez meziobratlové ploténky,
  • spondylóza (nezánětlivé onemocnění meziobratlových plotének, při kterém ztrácejí svou pružnost),
  • rakovina, úraz (často při osteoporóze), záněty páteře nebo meziobratlového disku,
  • při metabolických (cukrovka) či infekčních (borelióza) onemocněních.

Jak může pomoci fyzioterapie

Tím nejdůležitějším před započetím rehabilitace je komplexní kineziologický rozbor, podle kterého fyzioterapeut určí, zda se skutečně jedná o kořenové dráždění z krční páteře. Stejné příznaky se totiž objevují i u dalších onemocnění (cervikobrachiální syndrom) a bez vyšetření není možné jednoznačně říci, zda se jedná o radikulární syndrom. Po diagnostice se v kombinaci s manuální terapií, kde se využívá nejrůznějších konceptů a technik (např. mechanická terapie podle McKenzieho, akrální koaktivační terapie podle Špringrové, metoda DNS podle Koláře, mobilizační techniky podle Lewita), může účinnost léčby zvýšit i užitím fokusované nebo radiální rázové vlny pro časnější úlevu od bolesti.

Ukázka cviků při bolesti krční páteře:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; KOLÁŘ, P. a kol. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, 2009; BEDNAŘÍK, J. Kořenové syndromy: klinika, diagnostika . 2007-11-09 , dostupné na: http://www.fnbrno.cz/

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Korekce vybočení při výhřezu ploténky

Pro zobrazení klikněte na

Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)

Pro zobrazení klikněte na

Záklon šíje vleže na zádech při výhřezu meziobratlové ploténky v krční páteři

Články, které by vás mohly zajímat

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.

Víte, kdo je Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.? Více informací zjistíte po přečtení našeho článku.

Torticollis – stočení hlavy k jedné straně krku

Torticollis označuje jednostranné svalové strnutí šíje. Více o této diagnóze i metodách léčby v tomto článku.

Bolesti krční páteře - svalové dysbalance

Krční páteř je nejvíce namáhaným úsekem páteře. Jak předcházet přetížení a bolestem se dozvíte v našem článku.

Bradu zasunout a narovnat se – problémy s krční páteří má polovina Čechů

Aktuálně jsme se podívali na nejčastější fyzioterapeutický problém, kterým je zablokovaná krční páteř a jak na rychlou úlevu.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Spondylóza a její léčba

Dobrý den,mám problém s krční páteří, na RTG vyšetření mi byla zjištěna deformační spondylosa - jemné osteofyty dorzálně, meziobratlové prostory zachovány. Nemám žádanku od lékaře a nevím, zda je nutné ji mít, protože jsem u…

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…

Bolest trapézového svalu

Dobrý den,je mi 21 let a před 3 týdny jsem začal pracovat v kuchyni. Od té doby mě v průběhu práce začínají bolet trapézové svaly na levé i pravé straně. Myslíte si, že je to tím, že zvedám těžké talíře a chodím stále z lednice, k…