Oslabené pánevní dno nejen po porodu
Mnoho žen má během těhotenství problém s oslabením pánevního dna. S postupným růstem plodu se musí tělo ženy rozšířit a připravit na porod (více v našem článku Fyziologické změny v těhotenství) a je možné, že se po porodu nebo ještě před ním objeví problémy s únikem moči, především při zvýšeném nitrobřišním tlaku (kýchání, kašli…). V případě, že Váš problém tkví „jen“ v oslabení svalů pánevního dna, existuje jednoduchá technika přímo pro Vás.
Kegelovy cviky
Jedná se o cviky, které vypracoval americký gynekolog Arnold Kegel. Jde o posílení svalů pánevního dna, které tvoří zdvihač konečníku (m. levator ani) a kostrčový sval (m. coccigeus). Hlavní úlohu v tomto cvičení hraje právě zdvihač konečníku, přesněji jeho část, která se upíná na pánevní kost (os pubis) a konečník. Tato část svalu vytváří před močovou trubicí destičku a umožňuje účinnější stah močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku. V klidu udržení moči zvládá svěrač močové trubice, při smíchu, kýchání a kašli však vyžaduje zapojení zmiňované části zdvihače konečníku. Když je tento sval oslabený, nedochází k adekvátnímu stahu a utěsnění hrdla močového měchýře, což vede k úniku moči.
Pro koho jsou tyto cviky vhodné:
- ženy před porodem a po něm,
- ženy trpící stresovou inkontinencí,
- ženy s poruchami sexuálních funkcí.
Kegelovo cvičení se skládá ze 4 částí:
- vizualizace a uvědomění,
- relaxace,
- izolace,
- vlastní posilování.
Na začátek je vhodné si najít klidné místo, kde budete mít soukromí. Pomoci Vám může také relaxační hudba.
Vizualizace a uvědomění
Použijte zrcadlo, abyste se mohli přesvědčit o správném stahu. Podívejte se na vlastní tělo a pokuste se o stah pochvy a konečníku. Snažte se uvědomit si, s kterým svalem pracujete a zapamatujte si tuto představu.
Relaxace
Nejlepší je začít v lehu, kdy je cvičení nejjednodušší. Napětí svalů je nižší a Vy se můžete soustředit. Podložte si dolní končetiny pod koleny a snažte se úplně uvolnit břišní svaly. Snažte se soustředit veškerou pozornost na pánevní dno.
Izolace
Důležité je naučit se izolovaný stah konečníku a pochvy. Pro lepší izolaci vyzkoušejte zadržet proud moči při vylučování, abyste si dokázali představit, který sval používáte. Případně použijte 2 prsty, které vložíte do pochvy mírně od sebe. Adekvátním stahem by se měly lehko spojit. Dbejte na pravidelné volní dýchání – to bývá častým problémem. Vyhněte se zadržování dechu. Dýchat byste měli volně bráničním způsobem. Pozor na záměnu stahu svalů pánevního dna za kontrakci (stažení) sedacích a břišních svalů!
Vlastní posilování
Nejprve provádějte cvičení v lehu na zádech. Po jeho zvládnutí můžete přejít do jiných poloh – sed, stoj. Stah postupně prodlužujte na 1–7 sekund. Ze začátku se snažte během dne vykonat 80 stahů. Jejich počet postupem času zvyšujte až na konečných 300 stahů za den. Nejen stažení je důležité, následně musíte zvládnout svaly vůlí uvolnit.
Navzdory tomu, že jde o poměrně jednoduché cviky, je velmi důležité vykonávat je správně, aby se požadovaný účinek dostavil. Proto je vhodné zvážit nácvik s fyzioterapeutem pro zvýšení účinnosti cvičení.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna
Aktivace správného dechového stereotypu
Články, které by vás mohly zajímat
Klimakterium, menopauza, přechod
V tomto článku si povíme základní informace o klimakteriu i jak si toto období v rámci možností zpříjemnit.
Syndrom kostrče a psychosomatika
Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?
Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza
Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.
Syndrom kostrče a pánevního dna
Trápí Vás bolesti kostrče a pánve? Trpíte bolestmi hlavy a páteře? Máte bolestivou menstruaci? Nemáte syndrom pánevního dna?
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Syndrom kostrče a pánevního dna
Dobrý den,již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní,…
Kostrč - mobilizace
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…
Svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve způsobené skoliózou
Dobrý den,mám urologické zdravotní komplikace, ovšem při vyšetření na urologii mi bylo řečeno že jsem v tomto směru v pořádku. Myslím si že by problémy mohly způsobovat svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve, které jsou způsob…