Klimakterium, menopauza, přechod
O klimakteriu, neboli přechodu, a menopauze se v dnešní době hovoří poměrně často. Je to období, které s sebou přináší mnohé změny, často nežádoucí a nepříjemné. V tomto článku se dozvíte co tyto změny způsobuje a jak je můžete zmírnit nebo se jim dokonce zcela vyhnout.
Klimakterium
Klimakterium je přechod mezi reprodukční fází (plodným věkem ženy) a takzvaným seniem (stárnutím). V tomto období se snižuje aktivita vaječníků (ovarií), což s sebou přináší zásadní změny v celém organismu po stránce hormonální, somatické i psychické.
V tomto přirozeném období ženského reprodukčního cyklu se snižuje produkce pohlavních hormonů, žena přestává menstruovat a ztrácí plodnost. Každá z nás se dostane do období klimakteria v jiném věku, většinou to bývá mezi 45. a 55. rokem života. Je to, samozřejmě, velmi individuální a najdou se i výrazné odchylky oběma směry. Průměrný věk je však 51 let. Ztráta menstruace nepřichází náhle, je to dlouhodobý proces. Klimakterium začíná přibližně 6 až 7 let před poslední menstruací zpomalením bazálního metabolismu ženského organismu a snížením produkce progesteronu a estrogenu – ženských pohlavních hormonů. Tyto hormony během života ovlivňují mnohé systémy ženského těla a jejich snížené množství narušuje obvyklé fungování organismu.
Projevy a příčiny
Snížená produkce pohlavních hormonů způsobí nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Nejprve menstruace trvá různě dlouho, je nepravidelná, má různou intenzitu, vynechává nebo je naopak nepřetržitá. S postupem času přestává úplně – nastává menopauza.
Často zmiňovaný příznak klimakteria jsou návaly horka. Hormony jsou součástí autonomního vegetativního systému, který reguluje vnitřní procesy organismu a řídí také termoregulaci. Kolísání hladiny hormonů tak způsobuje náhlé pocity tepla, únavy nebo slabosti. Může se rovněž projevit náladovostí, podrážděním nebo přecitlivělostí. Nezřídka se objevují problémy se spánkem a deprese.
S postupujícím věkem a hormonální změnou přichází změna ukládání tuku v těle. To se týká jak kosterního, tak orgánového (viscerálního) tuku. Po přechodu přibývá obézních žen. Tuk se ukládá na dosud neobvyklých místech a váže se daleko rychleji, jelikož (nyní chybějící) estrogeny urychlují spalování tuku a lipidový (tukový) metabolismus.
Hormony udržují optimální funkci krevního oběhu. Kolísání jejich hladiny způsobí kolísání krevního tlaku, které se projeví bolestí hlavy, pocitem nevolnosti nebo malátností. S rychlejším ukládáním tuku souvisí zanesení cév a zvýšená hladina cholesterolu, která zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody. V klimakteriu se také zvyšuje procento žen, které trpí ischemickou chorobou srdce.
Klimakterium ovlivňuje také urogenitální trakt, který se stává náchylnějším k infekcím a zánětům. Je možné to vysvětlit oslabením imunity a sníženou obranyschopností vůči bakteriálním infekcím. K tomu nepomáhá ani oslabení svalů pánevního dna způsobující inkontinenci.Prsa ztrácejí svou pružnost a kvůli sníženému vázání vody v organismu následkem vyššího věku ztrácejí také svůj objem a zmenšují se.
„Strašákem“ žen v přechodu je zejména řídnutí kostí. Estrogeny podmiňují vázání vitamínu D, K a vápníku, které jsou pro pevnou strukturu kostí nezbytné. Úbytkem kostní hmoty vznikáosteoporóza, která způsobuje křehkost kostí. Patologická lomivost kostí u žen po menopauze je proto velkým rizikem při pohybové aktivitě i běžných úrazech. Zároveň způsobuje bolesti zad, nosných kloubů a postupné snižování celkové výšky.
V neposlední řadě je snížená hladina estrogenů zodpovědná za nižší libido.
Jak přežít klimakterium příjemněji?
Při hormonálních změnách ubývá estradiol a je nahrazován estriolem, který je však méně účinný. Proto se v současné době doporučuje hormonální substituční léčba, kdy se tělu dodávají estrogeny v tabletkách. Tento krok však s sebou nese některá rizika a tuto terapii je potřeba dobře zvážit a probrat s gynekologem. Před zahájením terapie je nutné provést pečlivé gynekologické vyšetření a mamografii prsů. V současnosti se používají nízkodávkové preparáty, které i v malém množství poskytují vysokou účinnost. S cyklickým podáváním nízkodávkové hormonální terapie se začíná již na začátku klimakteria a tím se navodí pravidelnost menstruace a zmírní se, či dokonce eliminují, nepříjemné doprovodné projevy přechodu. Po menopauze se přechází na kontinuální podávání.
Důležitá a účinná jsou i preventivní opatření. Pravidelný pohyb a optimální fyzická zátěž udržuje dostatečnou pevnost kostí, udržuje srdečněcévní systém zdravý a napomáhá spalovaní tuků. Inkontinence se do velké míry dá ovlivnit procvičováním svalů pánevního dna. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, omezení stresu a pestrá strava, je samozřejmostí. Velmi důležité je dodržovat pitný režim a přijímat dostatek draslíku a vápníku. Naproti tomu je velmi vhodné omezit konzumaci alkoholu, kávy a vyhnout se kouření cigaret.
Menopauza není choroba, ale přirozená součást života ženy. Přináší s sebou nepříjemné projevy, které snižují kvalitu života. Preventivní opatření a podpůrná terapie spolu se správnou životosprávou však mohou potíže omezit. Vše záleží jen na Vás a na tom, jak se k tomu postavíte.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna
Aktivace správného dechového stereotypu
Články, které by vás mohly zajímat
Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza
Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.
Syndrom kostrče a psychosomatika
Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?
Inkontinence
Ačkoliv je to téma, o kterém se příliš nemluví, inkontinence je velmi častý problém, který lze řešit pomocí fyzioterapie.
Oslabené pánevní dno nejen po porodu
Máte v důsledku těhotenství či během něj problém s oslabením pánevního dna? Pak je tato jednoduchá technika přímo pro Vás.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Syndrom kostrče a pánevního dna
Dobrý den,již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní,…
Kostrč - mobilizace
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…
Pánevní dysbalance
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně vyšetření kostrče. Před 5 lety jsem spadla ze schodů, bolela mě tenkrát ještě asi měsíc spodní část zad, pak mě to přešlo aniž bych šla k doktorovi. Od té doby ale mívám hodně bolestiv…