Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Slyšeli jste již někdy o odstrašujících případech, kdy ženy ještě v době těhotenství bolestí nedokázaly chodit a ani po porodu se to nevrátilo do normálu? Za vším je málo zmiňovaná diagnóza zvaná symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony.

Stydké kosti jsou vpředu spojené hrubou vazivovou chrupavkou. Toto spojení je pevné a pružné a nazývá se také symfýza. Umožňuje flexibilitu pánve při snášení otřesů při chůzi a u žen přizpůsobení se rozměrům plodu při porodu. Na zadní straně se nachází křížokyčelní (sakroiliakální) spojení. Nachází se mezi kostí křížovou a samotnou pánevní kostí. Je velmi členité a mohutně propojené silným vazivem.

O co vlastně jde?

Během těhotenství se v těle ženy dějí mnohé změny. Kromě jiného probíhají různé hormonální změny a zvyšuje se hladina hormonů estrogenu, progesteronu a relaxinu. (Více se dozvíte v našem článku Fyziologické změny v těhotenství.) Ty přirozeně způsobují uvolňování vazů v křížokyčelním kloubu a pánevní sponě (symfýze). Má to svůj účel: je důležité, aby byla pánev při porodu dostatečně pružná. S rostoucím plodem se navíc zvyšuje tlak na pánevní spoje. Za normální se považuje uvolnění a oddálení pánevních kostí o 3–8 mm. Příznakem patologického uvolnění vazů je odstup o 10 a více mm. Pokud mezera mezi pánevními kostmi dosáhne 25 mm, je považovaná za rupturu, tedy přetržení. Takovéto uvolnění pánevních spojů narušuje statiku, znemožňuje normální chůzi a způsobuje značnou bolest.

Příznaky

Symptomy symfyzeolýzy 

  • neutišitelná bolest v oblasti pánevní spony a kostrče, nezávisle na poloze
  • ztížení až neschopnost chůze
  • ztížení až neschopnost postavit se na jednu nohu
  • kolísavá, „kachní“ chůze
  • hmatatelný rozestup pánevní spony

Vynesení diagnózy je v rukou gynekologa a ortopeda. Jde opravdu o vzácné zdravotní problémy!

Řešení

Symfyzeolýza je především hormonální záležitost. Častěji se vyskytuje u vícerodiček, žen se sedavým zaměstnáním a hypermobilitou (zvýšený rozsah kloubní pohyblivosti). Začíná většinou ve vyšším stádiu těhotenství a po porodu se stav upraví. Tlak na pánev se sníží, jelikož se děťátko narodí a hladina hormonů klesne. Existují však případy, kdy obtíže přetrvávají i nadále.

Současná léčba těchto nepříjemností je stále velmi nedostatečná. Spočívá hlavně v nezatěžování se, aby nedošlo k posunům kostí nestabilní pánve. Často je nutná hospitalizace a diagnostika pomocí RTG (rentgen). Jako podpora existují stahovací pásy, které pasivně drží pánevní sponu pohromadě, případně se používají bandáže. Po konzultaci gynekologa s ortopedem se často indikuje císařský řez, protože přirozený porod by mohl problém ještě mnohonásobně zhoršit a rekonvalescenci prodloužit.

Poslední možností je operační řešení při rupturách. Provede se plastika pánevní spony a stabilizace kovovými fixátory. Při takovéto léčbě se už další přirozené porody nedoporučují.

Doporučujeme další zajímavé články

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

popisek obrázku, společny.  

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace správného dechového stereotypu

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice

Články, které by vás mohly zajímat

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Lymfodrenáž poskytuje úlevu od otoků a podporuje celkovou pohodu těhotných žen. Více informací.

Inkontinence

Ačkoliv je to téma, o kterém se příliš nemluví, inkontinence je velmi častý problém, který lze řešit pomocí fyzioterapie.

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)

Slyšeli jste již o Bechtěrevově nemoci nebo Vám byla přímo diagnostikována? V tomto článku se dozvíte potřebné informace.

Periferní vestibulární syndrom

Jak nás může potrápit porucha venstibulárního aparátu a jak lze tento problém řešit fyzioterapií? Více v článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Kostrč - mobilizace

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…

Bolest v oblasti pánve

Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…