Zdravý vývoj dětské nohy
Přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí podle některých studií deformitami nohou. Toto číslo je alarmující zejména s přihlédnutím k faktu, že většina novorozenců měla při svém narození nohy zdravé. V České republice se dnes, stejně jako v minulosti, rodí přes 90 % dětí se zdravýma nohama bez ortopedické deformity.
Obavy maminek o zdravý vývoj dětí jsou oprávněné a nemělo by se rozhodně zapomínat nebo opomíjet na zdravý vývoj nožiček dětí. Ortopedickým deformitám totiž můžeme zabránit sami. Začít ale musíme včas!
Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami. Pro ilustraci je možné uvést např. vadu pes equinovarus congenitus (vrozená koňská noha vtočená) – jedná se o jednu z nejčastějších vad v postavení nožičky. Nedojde-li u takového poškození k ortopedické korekci již v kojeneckém věku, bude dítě po zbytek života našlapovat výhradně na vnější stranu chodidla a následně by se nemohly správně vytvořit klenby nohy. Tato vada by navíc vedla ke vzniku dalších ortopedických vad kloubů nohy a posléze páteře.
Přestože většina dětí má po narození nožičky zdravé, dochází velmi často k jejich brzkému poškození!
Příčiny potíží
- Z velké většiny nevhodně zvolená velikost botičky v batolecím věku dítěte. Mnohdy je sice velikost vhodná, botička však jinak nesplňuje zdravotní podmínky pro zdravý vývoj dětské nohy.
- Svůj díl viny mají i malé či příliš těsné ponožky, které nedovolují drobným prstíkům dostatečně volný pohyb. Malé ponožky dokonce v mnohých případech stlačují kosti prstíků, drobné kostičky a klouby nohy k sobě. Takovéto případy se objevují už u dětí v kojeneckém období.
Kupujte proto vždy výhradně ponožky odpovídající velikosti nohy vašeho dítěte, aby prstíky měly vždy dostatek prostoru a nebyly nikdy stlačovány. Měly by být z čisté bavlny, aby dobře sály pot. Počítejte s tím, že čistá bavlna se po vyprání vždy mírně srazí a proto raději kupujete ponožky o velikost či dvě větší. Lem ponožek by měl být široký a po sundání ponožky byste neměli vidět nad kotníkem otisky lemu škrtícího nožičku.
- Některé vady mohou vzniknout také nošením botiček „do kočárku“. Bohužel, některé maminky ve snaze oblékat dítě co nejmoderněji obouvají kojencům tzv. "capáčky". Jde o první botičky, které nejsou určeny k chůzi. Tyto botičky jsou pevnější než ponožky a svou podstatou omezují volný pohyb dětské nohy. Boty zpevňují celý kloubní aparát nohy a nedovolují dítěti volně pohybovat nožičkou. Z tohoto důvodu obouvání těchto botiček dětem rozhodně nedoporučuji!
Pro správný vývoj dětské nohy a jejích kloubů a kostí je nutný volný pohyb mezi jednotlivými drobnými klouby dětské nohy.
POZOR NA NEDOSTATEK POHYBU!
Nedostatek pohybu v batolecím a předškolním období, chůze výhradně po tvrdém terénu a nevhodná obuv (hmotnost boty, tvar špičky, pevnost podešve apod.) mají prokazatelný nepříznivý vliv na vývoj dětské nožní klenby a vznik např. ploché nohy či vbočeného palce a řady dalších vad pohybového aparátu.
Jak podpořit zdravý vývoj nožičky?
Pro správný vývoj nohy je důležité dostatečné množství vzruchů – tzv. „propriocepce“. Mezi proprioceptivní stimulaci můžeme řadit chůzi bosou nohou (popř. v tenkých ponožkách) po různých materiálech.
Ve svém okolí jistě najdete chladnější, hladkou plovoucí podlahu, chladnou dlažbu nebo teplejší, měkký koberec. V létě dbejte na to, aby děti chodily bosou nohou po trávníku, kamínkách, v písku, brouzdaly se ve vodě, chodily po kluzkém či hrubém povrchu. Pozor pouze na možné nepříjemnosti s bodnutím hmyzem či se zraněním nožičky na ostrých předmětech. Proprioceptivní stimulace je jednoznačně vhodná i jako prevence vzniku ploché nohy u dětí. Pro správný vývoj nohy je stimulace chodidla dostatečným množstvím vzruchů bezpodmínečně nutná. Pokud má nožička dostatečné množství podnětů a podmínky pro svůj zdravý vývoj, vytvoří se nožní klenby do 3 let věku dítěte.Před dovršením tohoto věku je předčasné hodnotit úroveň vytvoření klenby a popřípadě stanovit diagnózu ploché nohy (pes planus).
Některé méně civilizované národy, které nenosí obuv, mají nohy při stoji relativně ploché, ale při chůzi se obě klenby chodidla zvednou. U lidí, kteří nosí celý život boty, je klenba stejná ve stoji i za chůze. Noha kvůli neustálému nošení bot ztrácí svoji původní funkci a obě klenby méně pruží. Boty zde potom působí podobně jako dlahy chodidla. Odborně řečeno se krátké svaly nohy (svaly těsně blízko kostí v chodidle) zapojují do činnosti teprve po zahájení chůze. Pokud proti plochým nohám chcete u své ratolesti nebo i u sebe bojovat, tak jednoznačně doporučuji jejímu vzniku předcházet tím, že budete svaly chodidla dostatečně stimulovat. Pakliže již plochou nohou trpíte, doporučuji zahájit rehabilitační cvičení, jehož popis naleznete v článku „Hodnocení ploché nohy a její náprava“.
Noha obecně působí jako pružina tlumící nárazy po dopadu nohy na zem a její klenba podmiňuje funkčnost nohy. Noha má značný vliv na stabilitu stoje i na chůzi a běh. Neodpružený přímý dopad na patu může vést až ke zlomeninám patní kosti, poškození kolenních a kyčelních kloubů a i páteře.
Příčná a podélná klenba nohy
Podélná klenba nohy je znázorněna na obrázku A, příčná klenba na obrázku B. Klenba chodidla podpírá nohu podobně jako klenba mostové konstrukce podpírá celý most. Propadlé klenby jsou civilizační onemocnění zvané „plochá noha“. Plochá noha může působit fyzické obtíže v celém pohybovém aparátu člověka. Příkladem mohou být i bolesti hlavy podobné migrénám.
Návody na cvičení
- První pomoc při bolestech paty
- Cviky při bolestech paty s pomocí druhé osoby
- Cviky při bolestech paty s pomůckou
Videoukázka cvičení
Další články
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Protažení plosky nohy (plantární fascie)
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze
Články, které by vás mohly zajímat
Psychomotorický vývoj dítěte – 9. až 10. měsíc
Jakým vývojem dítě prochází v 9. až 10. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.
Děti a chodítka
Chůze je složitý proces. Příliš mnoho času dítěte v chodítku může navíc zbrzdit psychomotorický vývoj. Více v našem článku.
Hnízdečka pro miminka
Prostor, který poskytuje miminku po porodu ve spánku pocit bezpečí a pohodlí a simuluje pocit, který mělo v děloze matky.
Propadlá klenba - anatomie
Noha má dvě hlavní funkce, oporu a lokomoci. Aby byla noha stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Oteklý vnitřní kotník a plochá noha
Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to…
Velikost dětských botiček
Dobrý večer,četla jsem váš článek o tom, jak správně vybrat dětské botičky a na co si dát pozor. Nyní bych se chtěla zeptat ohledně velikosti. První botičky jsme již zakoupili, protože se můj syn začal chodit. Nicméně mě nyní zpět…
Problémy s chůzí u dítěte
Dobrý den,před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec…