Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Hodnocení ploché nohy a náprava

V dnešním díle seriálu o plochých nohách se zaměříme na 3 způsoby, jak si i doma můžete otestovat, zda má vaše dítě správný tvar chodidla. Zaměříme se na prevenci vzniku ploché nohy a povíme si o dvou metodách cvičení, které můžete používat v případě, že u dítěte plochou nohu zjistíte.

Test v koupelně

Jeden z nejjednodušších testů je test v koupelně. Cílem tohoto testu je získat otisk chodidla dítěte. Pokud má tedy vaše dítě nožičku ještě mokrou, postavte ho na suchou dlažbu, projděte se spolu a sledujte otisk jeho nohy.

Hodnocení kvality otisku je popsáno níže.

Test barvou

Pokud budete chtít přesnější otisk chodidla, natřete nožičku dítěte barvou. Vhodné jsou vodové, temperové či jiné barvy určené pro práci dětí, které nejsou zdraví škodlivé. Poté postavte dítě s dobře natřenými chodidly na velký arch papíru, popř. nechte dítě projít přes papír. Tímto testem budete imitovat tzv. plantogram, který se běžně profesionálně používá při vyšetření funkce chodidla v ortopedických ordinacích.

Test se zrdcadlem

Na třetí možný způsob, jak otestovat kvalitu vytvořených kleneb, potřebujete větší zrcadlo a jakoukoli prosklenou plochu, která je uložená v horizontální rovině alespoň 10 cm nad zemí. Vhodný bude například konferenční prosklený stolek ve vašem obývacím pokoji. Dítě postavte na skleněnou plochu stolku a pod sklo na zem vložte zrcadlo. Tento způsob testu bude nejpřesnější, neboť v zrcadle uvidíte přesný obtisk chodidla a jeho oporné body. V tomto případě bude váš konferenční stolek simulovat tzv. pedobarograf, respektive podoskop. Pozor však na možné nepříjemné úrazy při provádění testu! Berte ohled na váhu testované osoby a maximální nosnost skleněné desky konferenčního stolku.

Hodnocení testů

Pokud dítě našlapuje na vnitřní stranu nožičky a obtisk nožičky je spíše široký (bez klasického vykrojení na vnitřní straně uprostřed) nežli dlouhý (s klasickým vykrojením na vnitřní straně uprostřed), pravděpodobně se bude jednat o plochou nožičku. V takovém případě doporučujeme zahájit cvičení v podobě proprioceptivní stimulace. U dětí starších můžete zahájit cvičení, které podpoří činnost krátkých svalů chodidla.

Jak jsme si řekli již v článku minulém, klenby nohy se utváří do cca 3 let věku dítěte. Pokud tedy test prokáže u vašeho dvouletého broučka plochou nohu, není třeba zoufat. Naopak, tvar chodidla se teprve utváří a obraz ploché nohy je tedy před 3. rokem života dítěte fyziologický, zcela normální. Před dovršením tohoto věku je tedy předčasné hodnotit úroveň vytvoření klenby a popřípadě stanovit diagnózu ploché nohy (pes planus). Pokud má nožička dostatečné množství podnětů a podmínky pro svůj zdravý vývoj, vytvoří se nožní klenby do 3 let věku dítěte.

Proprioceptivní stimulace

Proprioceptivní stimulace se dá přeložit do lidské řeči jako „stimulace chodidla dostatečným množstvím vzruchů“. Pro správný vývoj dětské nohy je bezpodmínečně nutná.

Mezi proprioceptivní stimulaci můžeme řadit chůzi bosou nohou (popř. v tenkých ponožkách) po různých materiálech. Ve vašem okolí jistě najdete chladnější, hladkou plovoucí podlahu, chladnou dlažbu nebo teplejší, měkký koberec. V létě dbejte na to, aby děti chodily bosou nohou po trávníku, kamínkách, v písku, brouzdaly se ve vodě, chodily po kluzkém či hrubém povrchu. Pozor pouze na možné nepříjemnosti s bodnutím hmyzem či zraněním nožičky na ostrých předmětech. Proprioceptivní stimulace je jednoznačně vhodná i jako prevence vzniku ploché nohy u dětí.

Snažte se vzniku plochých nohou u svých dětí předcházet.
Do budoucna můžete děti ušetřit bolestí a nepříjemných pocitů (při delším stání na místě, delších výletech), které jsou s plochýma nohama spojeny.

Rehabilitace ploché nohy

Fyzioterapeutické metody jsou vhodné na nápravu ploché nohy pouze tehdy, pokud vaše dítě, jež má plochou nohu, je ve věku, kdy je schopno spolupracovat a vědomě dokáže ovládat jemné pohyby svého těla. Jaké cvičení tedy doporučit?

A) Aktivitu drobných svalů nohy u větších dětí, které dokáží spolupracovat, lze podpořit tak, že se dítě pokusí přitahovat záprstní kost palce a malíku směrem k patní kosti.

  • Cvičení v praxi: jakoby palec a malík jely po kolejích (v ose obou podélných kleneb) směrem k patě. Pokud to dělá dítě správně, uvidíte, jak se zvedají podélné klenby na straně palce a na straně malíku.
  • Chyby při cvičení: dítě nesmí při cvičení krčit prsty. V takovém případě by byly aktivní svaly, jež mají za funkci ohýbat prsty, a ne hluboké drobné svaly podpírající klenbu.
Pro zobrazení klikněte na

B) Dalším je cvičení podporující funkci svalů, jež mají za úkol správné postavení palce nohy.

  • Cvičení v praxi: představujte si, že palcem hýbete do strany. Z počátku můžete vnitřní stranu nohy od palce směrem k vnitřnímu kotníku poškrábat. Tím stimulujete svaly, jež mají pracovat. S pohybem do strany dopomozte palci rukou.
  • Toto cvičení je pohybově náročnější. Pohyb palce nohy můžete porovnat s pohybem palce u ruky. Položíte-li ruku na stůl, snadno můžete pohnout palcem do strany. Jde tedy o stejný pohyb na rukou i nohou, i když na nohou v menší míře.
  • Účinky pravidelného cvičení: pokud se vám toto cvičení podaří, může jeho pravidelné opakování sloužit jako prevence vzniku halux valgus – vbočeného palce.
Pro zobrazení klikněte na

 

Zastaralé metody... 

Dříve bylo standardním cvičením pro plochou nohu uchopování předmětů prsty nohou.
V devadesátých letech 20. století studie ukázaly, že toto cvičení není vhodné, či spíše může noze škodit. Může vést ke vzniku tzv. kladívkových prstů, aniž by došlo k podpoře nožní klenby. Zvedání a uchopování předmětů prsty totiž provádí jiné svaly než ty, jež mají za úkol zvedat klenbu nohy proti gravitační síle Země.

Přejeme vám mnoho zábavy při testování i stimulaci chodidel vašich dětí. Věříme, že tato aktivita bude veselým zpestřením vašeho společného dne. Pokud se rozhodnete pro testování chodidla za pomoci barev a papíru, jistě bude tato činnost dětmi velmi vřele přijata. Výsledný výkres, na němž mohou být i obtisky jiných částí těla dětí a třeba i ostatních členů rodiny, vám budou milou upomínkou na příjemně strávené chvíle.

Návody na cvičení:

Další články:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení plosky nohy (plantární fascie)

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka

Pro zobrazení klikněte na

Korigovaný stoj na BOSU s pohyby horními končetinami

Články, které by vás mohly zajímat

Malá noha

Malá noha

V tomto článku se dozvíte, co přesně se skrývá pod cvičením pojmenovaným „malá noha“.

Segmentální senzomotorická aktivace chodidla

Segmentální senzomotorická aktivace chodidla

Propriofoot je sada destiček pro balanční cvičení. Více o této metodě se dozvíte v článku.

Brnění pod prsty – Mortonova noha

Brnění pod prsty – Mortonova noha

Brní Vás noha při každém došlapu a trápí Vás bolest vystřelující od nártu až k prstům? Na vině může být Mortonova neuralgie.

Propadlá klenba - anatomie

Propadlá klenba - anatomie

Noha má dvě hlavní funkce, oporu a lokomoci. Aby byla noha stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme. 

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…

Bolesti nohou

Dobrý den,prosím Vás, již několik let si stěžuji na bolesti nohou. Hlavně když sedím a pak vstávám, tak mě bolí nohy od poloviny lýtek přes podkolenní jamky až do půli stehen na obou nohou. Dále mě brní prsty u nohou a v poslední…

Napište nám
Doporučujeme