Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak podpořit imunitu u dospělých

Imunita je složitý mechanismus, který nám pomáhá odolávat infekcím, a to jak virovým, tak bakteriálním. Imunitní systém je komplex vzájemně propojených orgánů, tkání a buněk, které nás chrání před vším cizím i neznámým a podporují životaschopnost ve všech situacích. Imunita je základ našeho zdraví, proto péče o náš imunitní systém, by měl být prioritou při prevenci a péči o zdraví celého našeho těla. 

Náš celkový zdravotní stav je ovlivněn mnoha faktory: výživou, kvalitou a délkou spánku, přítomností nebo nepřítomností fyzické námahy, špatnými návyky, psycho-emocionální situací v rodině, v pracovním týmu nebo v rámci společenské skupiny. Tělo je neustále pod dohledem škodlivých mikroorganismů, ale my nevnímáme jejich útok, protože náš imunitní systém zvládá své úkoly. Pokud je zátěž příliš velká, obrana se oslabí a mohou se objevit první poruchy vedoucí k onemocnění.

Příznaky slabé imunity

Rozpoznat oslabenou imunitu u dospělého člověka je poměrně snadné. Mezi hlavní příznaky patří:

  • Neustálá únava: po nočním spánku se necítíte svěže, sotva vydržíte až do víkendu, necítíte se odpočatí ani po dovolené;
  • Časté nemoci: nachlazení se pravidelně objevují po celý rok, obtěžují nás častá onemocnění ústní dutiny, stomatitida;
  • Zánětlivé procesy, které nejsou dlouhodobě léčitelné. Infekce ran, které se dlouho nehojí;
  • Zhoršení nebo časté opakování onemocnění dýchacího a trávicího ústrojí;
  • Poruchy spánku, jako častá ospalost i nespavost.

Kromě nemocí může oslabená imunita být indikována dalšími příznaky jako jsou: zvýšená suchost kůže, nedostatek chuti k jídlu, návaly horka a bolesti kloubů, potíže se soustředěním, bolesti svalů. To znamená, že všechny zdroje těla dospělého člověka jsou odebrány pro realizaci ochranných funkcí a nezbývá síla na udržení normálního stavu.

Jak zvýšit imunitu u dospělého?  

Samozřejmě všichni známe základní pilíře zdravého životního stylu a opakující se doporučení. Je to prostě tak, přes to nejde vlak. Abychom zvýšili imunitu, musíme se vzdát špatných návyků, jako je kouření nebo alkohol, jíst zdravé jídlo, věnovat se fyzické aktivitě, vyhýbat se stresu a další. Ale dnes bychom vám rádi řekli několik tipů na posílení imunity, o kterých byste možná neměli tušení.

Terapie vitaminem C 

Nitrožilní podání tekutého vitaminu C má výrazné posilující účinky. Lidově zvané "céčko" působí jako silný antioxidant a chrání tělo před volnými radikály, které poškozují buňky. Pomáhá při oxidačním stresu, který oslabuje funkci imunitního systému a tím pomáhá rozvíjet infekce, jako jsou chronické nemoci (autoimunitní, revmatoidní, podmíněně patogenní, zánětlivé, rakovinné). Každá infekce v našem těle spotřebovává vitamin C, což vede k trvalému poklesu zásob vitaminu C. To zvyšuje náchylnost k dalším infekcím a vytváří příznivé podmínky pro rozvoj různých onemocnění. Preventivní kůry jsou v závislosti na životním stylu doporučovány kdykoliv v průběhu celého roku, ale především pak v obdobích se zvýšeným výskytem onemocnění jako je podzim či jaro.

Doporučujeme: Ve FYZIOklinice Vám nabízíme doplnění vitamínu v rámci této služby

Lymfatická masáž

Lymfa je bezbarvá tekutina, která cirkuluje v lymfatických cévách díky kontrakcím svalů a cév. Přepravuje všechny životně důležité látky v těle: vodu, aminokyseliny, minerály a také odstraňuje přebytečnou tekutinu, toxiny, buněčné odpadky atd. Uzly umístěné podél lymfatických cév, zejména v záhybech třísel, v podpaží a na obou stranách krku, pomáhají filtrovat lymfu a odstraňovat metabolické produkty. Při nedostatečném oběhu lymfy tělo oslabuje, je intoxikováno, což může vést k různým zdravotním problémům: otoky končetin, předčasné stárnutí, celulitida, strie atd. Lymfodrenážní masáž je speciální fyzioterapeutickou technikou manuálního nebo přístrojového působení na lymfatické uzliny a lymfu, která umožňuje normalizovat lymfatický tok. Má ozdravný účinek na tělo: zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitu, snižuje hmotnost a zlepšuje stav pokožky. Doporučujeme preventivně přijít na lymfodrenážní masáž 1-2 krát za měsíc. 

Doporučujeme: Ve FYZIOklinice nabízíme přístrojovou i manuální lymfodrenáž

Sauna 

Sauna je nejen příležitostí k odpočinku a relaxaci, ale také užitečným postupem, který účinně ovlivňuje všechny tělesné systémy.

  • dýchací systém - postupné zahřívání pomáhá bojovat proti nachlazení a chronickým onemocněním. Zlepšuje se prokrvení, dýchací rytmus se stabilizuje.
  • kardiovaskulární systém - při zahřátí se puls zvyšuje a krevní cévy se rozšiřují. Při ochlazování dochází k opačnému procesu. Střídání těchto fází je vynikajícím tréninkem pro srdeční sval, stejně jako způsob, jak stabilizovat žilní tlak a lymfatickou výměnu.
  • svaly -  sauna uvolňuje svalové napětí, proto ji pravidelně s oblibou využívají sportovci k rychlé regeneraci. Ohřev přispívá ke zlepšení flexibility.
  • imunitní systém - postup stimuluje syntézu interferonu, jako hlavního nástroje v boji proti infekcím a virům.

Otužování a kryoterapie

Stejně jako je možné posílit imunitu díky teplu, můžeme v náš prospěch využít i působení chladu. Musíme ale vědět jak, protože na jedné straně nám může ublížit, ale pokud si ho budeme dávkovat s rozumem a mírou, může našemu tělu a imunitě velmi pomoci.

  • Správné otužování pro vybudování silné obranyschopnosti organismu.
  • Kryoterapie - Posílení odolnosti imunitního systému zvýšením počtu T lymfocytů, které jsou podstatou specifické (získané) buněčné imunity.

Teď je nejdůležitější neodkládat zavádění rad do života. Čím dříve je začnete ztělesňovat, tím rychleji pocítíte zlepšení ve svém zdravotním stavu.  A nemusíte v tom být sami. Posilujte svou imunitu celá rodina, naše rady na podporu imunity u dětí si můžete pročíst v našem dalším článku Jak podpořit dětskou imunitu

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií

Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.

Prochladnutí a problémy s ním spojené

Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.

Kdo, nebo co je ,,Pět Tibeťanů"?

Znáte Pět Tibeťanů? Veškeré informace včetně návodů na cvičení najdete v našem článku.

Priessnitzův odkaz se dočkal významného ocenění

Víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz a jaké léčebné metody vyznával? Principy jeho léčby jsou uznávány dodnes.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…