Protrakce ramen
Dlouhodobě sedíte za počítačem nebo pracujete například v továrně v nevhodné pozici při obsluze stroje a trávíte tak dlouhé hodiny? Pociťujete při tom či po práci nepříjemnou ztuhlost a bolest v oblasti ramen, krku, lopatek a přední horní části trupu?
To vše může být zapříčiněno chybným postavením ramen, které se v dnešní době rozvíjí častěji a daleko rychleji, než v době, kdy byl dostatek všestranného pohybu. U dětí a dospívajících je stále běžnější shrbená statická poloha, a to jak doma, tak ve škole, např. za stolem či na gauči apod.
Častým výsledkem tohoto neuvědomělého držení těla je nesprávná pozice ramen v tzv. protrakci. Jde o postavení ramen dopředu a mírně nahoru. Svaly v oblasti krku, lopatek a trupu z přední a zadní části se dostávají do nerovnoměrné zátěže a vzniká dysbalance na základě zkrácených a oslabených svalů.
Hlavní příznaky
Ramena jsou v nevhodné pozici vysunutá dopředu. To zapříčiňuje stálé postavení v této poloze, na kterou si tělo postupně zvyká. Ne, že by to tělu nevadilo, ale bohužel si časem zvyká na danou polohu tím, že se svaly a vazy zkracují a na druhé straně těla naopak zase oslabují. Oslabení je zapříčiněné stálým zkrácením a aktivací svalů z přední strany. Neaktivní svaly ze zadní strany jsou vychylované z potřebné pozice a oslabované. Vzniká tzv. svalová nerovnováha. Když se některé oblasti nepoužívají, tělo si na to zvykne a vytvoří si vlastní, avšak nevýhodné pozice pro ostatní orgány a části těla.
Podobným případem je zkrácení hamstringů (svalů zadní strany stehen) způsobené tím, že člověk má nohy většinu času ohnuté v kolenou a zasunuté pod židlí. Toto postavení také způsobuje zkrácení svalů pánve a ovlivňuje její postavení.
Zkrácené svaly
Potíže obvykle začínají u zkrácených svalů. Nejčastěji zkrácenými svaly jsou:
- prsní svaly – tahají ramena dopředu a vytahují zadní svaly pod lopatkou a svaly z vnitřní strany lopatky do nevýhodné pozice znemožňující aktivaci svalů uložených v oblasti spodního úhlu lopatky,
- trapézové svaly – tahají celý ramenní pletenec skrz lopatku směrem nahoru k uším a taktéž narušují základní fyziologické (přirozené) postavení lopatky a svalů na ni upnutých.
Dlouhodobým působením zkrácených svalů se začnou vytvářet změny na oslabených svalech, kterými jsou nejčastěji dolní fixátory lopatek a přitahovače lopatek.
Související potíže
Znehodnocení základního postavení ramene a tedy také výchozí polohy ramenní kosti uložené v lopatce zapříčiňuje celou řadu řetězících se poruch v rukou, loktech, ramenou a trupu. Nevhodné pozice narušují ergonomické svalové stereotypy, tj. narušují správné zapojení svalů do daného pohybu. Největší komplikace jsou při nadměrném, nebo naopak žádném zapojení určitých svalů do pohybů.
Nejčastější související poruchy pohybového systému:
- bolestivý trapéz,
- bolestivý zdvihač lopatky,
- odstávající lopatky,
- zvýšené svalové napětí prsního svalu může ovlivnit postavení žeber.
Možnosti nápravy
Fyzioterapie
Hlavním cílem fyzioterapie je uvolnění zkrácených a přetížených měkkých částí, poddajnost podkoží, svalů a vazů. Na druhé straně je důležité diagnostikované oslabené svalové skupiny posílit a znovu zapojit do správného pohybového stereotypu. Práce s navázáním správného stereotypu je často zdlouhavá a náročná, dokud si pacient neuvědomí správný pohyb sám a nedokáže ho kontrolovat.
Korekce kinesiotapem
Po správném nastavení ramen je možnost zafixovat polohu elastickým kinesiotapem. Výhodou kinesiotapu je možnost pohybu s minimálním omezením v rozsahu pohybu. Dále napomáhá svalům aktivně udržovat pozici. V případě upuštění ze zafixované polohy prvotně klient pociťuje nepříjemný tah pásek, který ho upozorňuje na vrácení se do správné pozice.
Doporučené články:
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny
Brunkow - vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce
Cvičení na závěsném posilovacím systému - posílení svalů ramen
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Články, které by vás mohly zajímat
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec
Trápí Vás bolest či ztuhlost v oblasti ramene? Přečtěte si více o tomto problému a vyzkoušejte následující cvičení.
Habituální luxace ramenního kloubu neboli multidirekcionální instabilita ramene
Jak vzniká habituální luxace ramenního kloubu a jak lze tento problém řešit? Více v našem článku.
Prochladnutí a problémy s ním spojené
Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.
Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu
Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Možná bolest vznikla právě přetížením svalu na přední straně paže.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Omezená hybnost ramene
Dobrý den,mám problém s omezenou hybností a bolestivostí levého ramena. Je mi 55 let, jsem poměrně aktivní, víc než 10 let cvičím jógu, chodím plavat, lyžuji, jezdím na kole. Loni v listopadu mě noční bolesti ramene dohnaly k návš…
Léčba zmrzlého ramene jinde než u nás
Jsem po rehab. cvičení a jelikož nebylo účinné i následné artroskopii pr. rameno z důvodu dlouhodobé bolesti a omezené pohyblivosti. Nyní týden po výkonu mě ortoped zase poslal na rehabilitační cvičení a řekl mi, abych hned po ope…
Dlouhodobé bolesti ramene
Dobrý den,je mi 35 let a již několik let mám bolesti ramene. Rentgenový nález je v pořádku, několikrát jsem absolvovala obstřik, ale bolest se vrátila už po 14 dnech. Po jakémkoli cvičení i třeba mytí podlahy se bolest prudce zhor…