Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?

Snad každého z nás někdy bolely záda. Ať v důsledku těžkého dne v práci, zvedání želez v posilovně, nebo po celodenním stěhování nábytku u babičky. Bolesti zad se zkrátka mohou vyskytnout téměř po jakékoliv aktivitě. Většinou tuhle první červenou vlajku přejdeme. Problém však nastává ve chvíli, když bolest nabírá na intenzitě, nedovolí nám spánek, pohyb, nebo zůstává po dobu týdnů, měsíců, roků.

Bolest zad

Snad každého z nás někdy bolely záda. Ať v důsledku těžkého dne v práci, zvedání želez v posilovně, nebo po celodenním stěhování nábytku u babičky. Bolesti zad se zkrátka mohou vyskytnout téměř po jakékoliv aktivitě. Většinou tuhle první červenou vlajku přejdeme. Problém však nastává ve chvíli, když bolest nabírá na intenzitě, nedovolí nám spánek, pohyb, nebo zůstává po dobu týdnů, měsíců, roků.

Ale co s tím?

V dnešní době většinou nejdříve svěříme svůj problém internetu. A poté co odsoudíme prvních pár stránek hrozící smrtelnou diagnózou, podlehneme záplavě článků hlásající heslo: silné břicho znamená zdravá záda. Někteří z nás tedy započnou cestu za “pekáčem buchet”. Jiní začnou trávit minuty, až hodiny v prkenné pozici pro posílení CORE. Pár z nás si zase dopřejí masáž, nebo si nechají záda “prokřupat”.

Která cesta je ta správná? Jak posílit břicho tak, aby záda nebolela? A funguje to vůbec? Je možné takto bolesti zad úplně eliminovat, nebo jsme odsouzeni k doživotnímu cvičení?

Na tyto otázky se pokusíme nalézt odpověď v následujících řádcích.

Chtělo by to prokřupnout.

Začněme naší cestu za zdravými zády u masáží a “prokřupávání”. No přiznejme si to, kdo z nás nemá rád masáže. Příjemné prostředí, šikovný masér/ka a po troše té bolesti blažené uvolnění. Ale je to opravdu to co potřebuje naše tělo? Pokud jsou naše problémy způsobené nahromaděným psychickým napětím, nebo chceme jen uvolnit a povzbudit tělo, pak určitě. V případě, že se jedná o jiný problém, může být masáž velmi příjemnou částí celkové léčby. Nikoliv však částí jedinou. Primární problém totiž masáž často nevyřeší, jen se ovlivní následek v podobě svalového spazmu. Bolesti se brzy vrátí a občas v horší podobě. 
Teď několik slov k “prokřupávání”, neboli mobilizacím a manipulacím. Jedná se o techniky zaměřené na uvolnění kloubních blokád. Je pravdou, že blokády páteře a bedrokyčelních kloubů často způsobují bolesti zad. I zde se však musíme zamyslet nad tím, zda je blokáda pravou příčinou problému, nebo jen jeho projevem. Pokud se nám záda blokují často, měli bychom hledat pomoc někde jinde.

Six pack vs. CORE

První věc, kterou bychom si u tohoto tématu měli ujasnit je, že těch slavných šest bochánků na břiše skutečně záda nijak neochrání. Tvoří jej totiž přímý břišní sval. Ten se svou funkcí řadí ke svalů fázickým. To znamená, že na držení našeho těla nemá tak velký podíl, jaký bychom mu rádi přisuzovali. Slouží spíše k explozivním silovým pohybům při kterých dochází k flexi trupu. Proto se posilují cviky jako jsou sedy lehy, sklapovačky, atd.

Je tedy na čase se podívat hlouběji. Zde nacházíme příčný sval břišní (musculus transversus abdominis), krátké svaly podél páteře (musculi multifidi), svaly pánevního dna (diaphragma pelvis) a bránici (diaphragma). Ty tvoří stabilní základ pro náš trup. Dostatečná síla a správná funkce mají silný vliv na fyziologické postavení pánve, bederní páteře, hrudníku a do jisté míry i hlavy. Zároveň chrání naši páteř před přetěžováním při zátěži. A v tom právě vězí onen terapeutický efekt. Páteř, která se hýbe v tělu přirozeném postavení, plynule a koordinovaně je téměř vždy páteř bez bolesti.

A máme odpověď. Posílením takzvaného hlubokého stabilizačního systému páteře (dále jen HSSp) vyřešíme všechny bolesti beder! Třikrát denně plank, k tomu nějaké to dechové cvičení a je to. No bohužel takhle to úplně nefunguje.

Špatný program

Jak již bylo řečeno, pro dlouhodobé odstranění bolestí bederní páteře potřebujeme, aby byl trup ve správném postavení a správně fungující. Položme si tedy otázku, zda nám zaručí silný HSSp tyto dvě věci.
Pro plné pochopení tohoto problému si zkusme představit tělo jako stroj. Velmi inteligentní, odolný a přizpůsobivý stroj. Ovládání a fungování mají na starost programy, kterým v případě pohybové soustavy říkáme pohybové vzorce. A jsou to právě tyto vzorce, které se mění v reakci na podmínky pohybu. Výsledná podoba daného programu tedy vychází z nastavení kloubu a požadované síly. Pokud síla, či stabilita chybí, musí se program upravit, přizpůsobit.

Při bolestech v bedrech často nacházíme jednak oslabení HSSp, změnu postavení páteře a tím změnu v pohybovém vzorci. Tělo tedy velmi inteligentně přizpůsobilo svoji funkci podmínkám našeho života. Špatnou zprávou je, že tato nová funkce často páteř zároveň přetěžuje, nebo jinak poškozuje. Tělo se tento problém snaží vykompenzovat, vzniká bolest, blokády, spazmy. A my, jakožto uvědomělí lidé poctivě posílíme HSSp. Co ale opomeneme je porucha funkce. Ta se nevrátí jen na základě posílení. Tělo musí dostat podnět ke změně, musí mít potřebu pohybový stereotyp upravit.

Návštěva fyzioterapeuta

Jak toho tedy docílit? Jak obnovit tělu přirozené pohybové vzorce? Zde je nejlepší zvážit návštěvu fyzioterapeuta. Každý jsme totiž jiný a tak si i naše těla mohou vyvinout různé strategie jak vykompenzovat špatný sed, jednorázovou námahu, úraz atd. Je proto potřeba někdo, kdo ví jak se tělo má hýbat, dokáže rozklíčovat svalové souhry a nakonec zvolí přesný postup jak obnovit tělu správné naprogramování.

Ve FYZIOklinice můžete vyzkoušet základní službu fyzioterapie, kombinaci fyzioterapie a radiální rázové vlny během služby fyzioterapie All Inclusive, nebo kombinaci fyzioterapii a obou typů (radiální a fokusované) rázové vlny v rámci naší nejúčinnější služby Fokus All Inclusive.

Další možností je začít cvičit v takzvaných základních/archaických pohybových vzorcích. Jsou to jednoduché pohyby, jejichž základ je nám geneticky a anatomicky daný. Při jejich správném provedení dochází k fyziologickému zřetězení aktivity svalstva a tím i k obnově fyziologické funkce. Jako příklad uveďme takzvané funkční tréninky, dnes tak časté v různých odvětvích fitness, které by však měly být též prováděny individuálně a pod dohledem odborníka. Pro posílení středu těla můžete vyzkoušet například tyto cviky. Ideální ale je, aby Vám sestavil vhodné cviky "na míru" právě fyzioterapeut. 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji

Pro zobrazení klikněte na

Protažení mezilopatkových svalů v sedě

Pro zobrazení klikněte na

Protažení při bolesti zad pro uvolnění bederní a hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Prochladnutí a problémy s ním spojené

Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Syndrom horní hrudní apertury

Jedná se o utlačení brachiálního plexu, což je nervový pletenec, který zásobuje horní končetinu

Kazuistika u stenózy páteřního kanálu a mnohočetných výhřezů v bederní páteři

Výrazné bolesti bederní páteře a diagnóza výhřezu ploténky? Jde to i bez operace. Případ našeho klienta z praxe.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Spondylóza

Dobrý den, mám dlouhodobé problémy v oblasti bederní páteře, které v posledních letech přešly do zatuhlosti. Poměrně často sportuji, ale tyto potíže mě začaly dost limitovat. Na rtg mě byla diagnostikována spondylóza/spondyla…

Výhřez ploténky

Dobrý den,aktivně hraji hokej a cvičím. Asi před měsícem jsem se špatně pohnul při hokejovém zápase a přivodil si zranění zad. Při protipohybu na bruslích mě píchlo v bedrech, zápas jsem ale dohrál. Den poté jsem navštívil obvodní…

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Dobrý den,3. rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudník…