Pomůžeme od bolesti
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-15:00

Syndrom horní hrudní apertury

Jedná se o utlačení brachiálního plexu, což je nervový pletenec, který zásobuje horní končetinu, a podklíčkové žíly a tepny. K utlačení nervově - cévního svazku dochází mezi 1., 2. žebrem, klíční kostí a okolními strukturami v oblasti zvané horní hrudní apertura. Tento syndrom má širokou škálu symptomů - tepenné, žilní či neurologické.

Vyskytuje se u pacientů s abnormalitami typu krčního žebra, u pacientů po frakturách žeber.

Znakem je slabost a bledost končetiny, bolest svalů, atrofie svalů horní končetiny, porucha citlivosti, porucha jemné motoriky prstů, mravenčení prstů, bělení prstů, mohou se objevovat křečové žíly, otok a někdy z toho může vzniknout až žilní trombóza. Bolest může být v jedné končetině i v obou. Na začátku se s tím pacienti budí.

Obtíže se zhorší při předpažení, upažení či vzpažení horní končetiny, po nošení břemen, při práci, při spaní na postiženém boku nebo při jízdě na kole.

Podstatné je diagnostikovat strukturu, která syndrom horní hrudní apertury způsobuje. V diagnostice se opíráme o anamnézu a klinické vyšetření. Vyšetření se doplňuje angiografií, ultrazvukem tepen, CT nebo magnetickou rezonancí.

Léčba

Většinou léčba spočívá v rehabilitaci. Nejčastější příčinou vzniku je změna dýchání - horní typ dýchání. V terapii se snažíme o edukaci správného dýchání a podle toho, co poruchu způsobuje, řešíme poruchu krční a hrudní páteře, blokády žeber, prsní sval, svaly lopatky, funkci bránice a břišního lisu. Je potřeba se vyvarovat polohám a pohybům, které provokují bolest.

Při závažnějších příznacích a neúspěšné konzervativní léčbě se přistupuje k chirurgické léčbě.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Mobilizace 12. žebra

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů se zvedáním kolen na závěsném posilovacím systému

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace C/Th a horního žebra

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

Články, které by vás mohly zajímat

Dornova metoda a Breussova masáž

Slyšeli jste už o Dornově metodě nebo Breussově masáži? V našem článku se dozvíte vše potřebné.

Blokáda žebra, akutní bolest na hrudníku

Cítíte výraznou bolest na hrudníku nebo mezi lopatkami? Nemůžete se nadechnout? Možná máte zablokovaná žebra. Více v článku.

Vliv blokád páteře a žeber na funkci vnitřních orgánů

Jakou souvislost mohou mít blokády páteře a žeber na funkci orgánů? Více se dozvíte v tomto článku.

Bolesti hrudní páteře

Co způsobuje bolest v oblasti hrudní páteře a žeber? Víte jak tuto obtíž řešit a že si můžete pomoci i sami doma cvičením?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Fyzioasistent

Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí,…

Mobilizace kostrče a žeber

Dobrý den,domnívám se, že dlouhodobě trpím syndromem kostrče způsobeným častou jízdou na kole a sedavým zaměstnáním. Bohužel dlouho jsem nebyl schopen si to diagnostifikovat a vyhledával pomoc u urologů, neurologů a nyní ke konci…

Přetížení hrudní a bederní páteře

Dobrý den,před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteřePo fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale poslední půl…