Koncentrace
Koncentrace je schopnost soustředění naší mysli jedním směrem. Nejedná se o vrozenou schopnost, ale je to dovednost, kterou můžeme ,,vycvičit”.
Schopnost soustředění
Problém dnešní doby je to, že nedokážeme udržet pozornost. Kolem nás je spoustu věcí, které se snaží upoutat naší pozornost - mobil, sociální sítě a internet obecně. Pokud pracujeme v otevřené kanceláři, tak ještě navíc hovory kolegů a různé hluky. Nacházíme se na bojišti rušičů a překážek, které bojují o naší pozornost. Všechny tyto zrakové, sluchové, pachové podněty snižují schopnost naší koncentrace.
Soustředěnost je jednou z klíčových dovedností, jak zvládat každodenní starosti. Většinou jsme denně nuceni plnit více úkolů najednou, a tak musíme rychle přepínat pozornost. Mnoho lidí ale má problémy s delším soustředěním a většina z nás má navíc sklony nechat se obklopujícími technologiemi rozptylovat. Nemáme - li vypěstované kvalitní návyky, bude nám soustředěnost unikat.
Obecně platí: soustředěná mysl = klidná mysl
Meditací se dokonale trénuje soustředěnost. Meditace je soustředění se na jednu věc. Pokud se naučíte soustředit, do své činnosti se dokážete více ponořit, budete se jí věnovat intenzivněji a nebude vás nic vyrušovat. Navíc budete mít i více energie.
Koncentrační cvičení
Koncentrace na hodinky
Položte před sebe hodinky s vteřinovou ručičkou ve vzdálenosti asi 30 cm od očí. Zkuste nemyslet na nic jiného a sledovat konec vteřinové ručičky. Nezajímejte se o číslice, ale sledujte pohyb špičky ručičky na ciferníku. Konec ručičky začněte sledovat například na číslici 12. Koncentrujte se a zkuste ručičku sledovat co nejdéle, aniž by vás rušila vaše mysl svými myšlenkami. Pokud se vám koncentrace daří, znamená to, že tomu dáváte všechnu energii. Pokud vás něco rozptýlí, zaznamenejte si čas, jak dlouho jste se vydrželi koncentrovat. Zpočátku je normální, že bude vaše mysl těkat a unikat z objektu koncentrace, tak to zkuste přejít a mysl neustále vracet k předmětu koncentrace.
Pokud tuto základní techniku zvládáte, pozorujte reálnou vteřinovou ručičku 15- 30 sekund a pak oči zavřete. Když budete mít oči zavřené, budou se vám vynořovat obrazy vytvářené vlastní myslí. V duchu si vyvolejte představu imaginárního ciferníku a zkuste sledovat pohyb ručičky. Když vaše mysl zabloudí, snažte se myšlenky zase usměrnit zpátky k ciferníku.
Dalším krokem je, že se bude snažit synchronizovat pohyb imaginární a skutečné ručičky. Sledujte ciferník a když se ručička dotkne 12, tak oči zavřete a když si budete myslet, že imaginární ručička uběhne čtvrt minuty, oči otevřete. Porovnejte rozdíl skutečné a imaginární ručičky. Když zvládnete 15 sekund, postupně zvyšujte na 30, 45 a 60 sekund.
Cvičení má jedno pravidlo. Když máte oči zavřené a pozorujte imaginární ručičku, tak si nesmíte v duchu počítat, protože by cvičení ztrácelo smysl.
Při koncentračním cvičení na sebe nesmíte tlačit. Ničeho tím nedosáhnete. Pokud vám cvičení nejde, nenechte se od cvičení odradit. Cesta vedoucí ke koncentraci je dlouhá. Uvidíte, že se vám to jednou podaří. Schopnost koncentrace neustále posilujte, abyste o ní nepřišli.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Strašák jménem obezita
V tomto článku se dozvíte, co je to obezita, jak vzniká a jak ji léčit.
Jak podpořit imunitu u dospělých
V tomto článku naleznete pár základních slov o imunitě a několik tipů na posílení imunity.
Zdravý spánek
Co vše ovlivňuje spánek a jak moc je pro nás důležitý? To vše se dozvíte v našem článku.
Priessnitzův odkaz se dočkal významného ocenění
Víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz a jaké léčebné metody vyznával? Principy jeho léčby jsou uznávány dodnes.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.