Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Zdravotní přínosy masáže

Umění masáže k nám přišlo z dávné minulosti a v arabštině slovo masáž „Mass“ znamená „dotýkat se, hmatat“. Masáž se nazývá léčebná metoda spočívající v dávkovaném mechanickém a reflexním působení na orgány a tkáně těla, prováděném rukou maséra nebo speciálním přístrojem.

Navzdory této definici nelze působení masáže na lidské tělo považovat za pouhé mechanické působení na příslušné tkáně. Jedná se o složitý fyziologický proces, ve kterém hraje významnou roli centrální nervový systém. Správným výběrem masážních technik a vhodnou volbou jejich použití klient po masáži subjektivně pociťuje příjemné teplo po celém těle, zvýšení uvolnění a celkové zlepšení vnímané pohody. Při nesprávném použití masáže může dojít k obecné slabosti, pocitu únavy a dalším negativním a lokálním reakcím. Tyto jevy jsou často pozorovány při nadměrných masážních pohybech jak u zdravých lidí, tak zejména u starších osob, jejichž tkáně jsou přecitlivělé.

Účinky masáže:

Účinky masáže na pokožku:

Masírováním pokožky působíme na všechny její vrstvy, na kožní cévy a svaly, na potní a mazové žlázy a na centrální nervový systém, se kterým je kůže neoddělitelně spojena. Masáž má na pokožku nejrůznější fyziologické účinky:

  • je očištěna od natržených šupin, které se odtrhávají od epidermis, a spolu s nimi od cizích částic (prach atd.), zachycených v pórech kůže, a mikrobů, které se samozřejmě nacházejí na povrchu kůže;
  • zlepšuje se sekreční funkce potních a mazových žláz a čistí se jejich výstupní otvory od sekretu;
  • aktivuje se lymfa a krevní oběh kůže, eliminuje se vliv žilní stagnace, kterou můžeme pozorovat jako bledou, ochablou a suchou pokožku, zvyšuje se prokrvení kůže, což má za následek, že pokožka je pružnější, zrůžoví a výrazně se zvyšuje její odolnost vůči mechanickým a teplotním vlivům;
  • zvyšuje se kožní a svalový tonus, takže pokožka je hladká a pružná;
  • zlepšuje lokální a celkovou výměnu, protože kůže se podílí na všech metabolických procesech v těle.

Účinky masáže na svaly a klouby:

Pod vlivem masáže se zvyšuje elasticita svalových vláken, zpomaluje se svalová atrofie a snižuje se již vyvinutá hypotrofie. Masáž pomáhá zvyšovat výkonnost svalů a zároveň urychluje obnovení jejich kapacity po zvýšené fyzické námaze. I při krátkodobé masáži (během 3-5 minut) se lépe obnoví funkce unavených svalů než při odpočinku po dobu 20-30 minut. Masáž ovlivňuje klouby. Pod vlivem masáže se zlepšuje prokrvení kloubů, čímž se urychluje jejich regenerace.

Vliv masáže na nervový systém

Nervový systém jako první vnímá účinek masáže, protože v kůži je obrovské množství nervových zakončení. Změnou síly, charakteru a délky masáže lze snížit nebo zvýšit nervovou citlivost, posílit a oživit ztracené reflexy, zlepšit ochabnutí tkání i činnost vnitřních orgánů. Hluboký účinek masáže se na periferním nervovém systému projeví oslabením nebo vymizením pocitu bolesti, zlepšením vodivosti nervů, urychlením procesu regenerace při jeho poškození a předcházením nebo snižováním jemných nervových poruch. Při jemném pomalém hlazení se snižuje vzrušivost masivních tkání, a to ovlivňuje nervový systém, s energickými a rychlými technikami se zvyšuje napětí měkkých tkání.

Účinky masáže na oběhový a lymfatický systém

Masáž způsobuje rozšíření fungujících kapilár, otevření rezervních kapilár, čímž se zvyšuje přítok krve do všech vnitřních orgánů, což vede ke zvýšené výměně kyslíku mezi krví a tkání (kyslíková terapie). Odhalení rezervních kapilár pod vlivem masáže pomáhá zlepšit redistribuci krve v těle, což usnadňuje práci srdce. Významný vliv má masáž na cirkulaci lymfy, pomocí masážních pohybů se snižují stagnující projevy v lymfatických cévách.

Účinky masáže na metabolismus

Masáž ovlivňuje metabolické procesy. V krvi se zvyšuje počet hemoglobinu, červených krvinek a leukocytů. Navíc se ve svalech snižuje množství kyseliny mléčné, stejně jako dalších organických kyselin, jejichž hromadění vede k rozvoji metabolické acidózy. Posílením metabolismu tak masáž pomáhá snižovat množství tělesného tuku.

Co Vám můžeme nabídnout ve FYZIOklinice?

Přesvědčili jsme Vás? Pak už jenom jedno kliknutí a můžete si vybrat z našeho velkého výběru masáží právě tu, která Vám bude nejvíce vyhovovat :-)

 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v masérském oboru, vzdělávání v oblasti masáží.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Pro zobrazení klikněte na

Manuální facelifting

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Články, které by vás mohly zajímat

Klasická neboli švédská masáž

V tomto článku se důkladně podíváme na techniku klasické regenerační masáže a její přínosy pro naše tělo.

Sportovní neboli zahřívací masáž

V tomto článku jsme se zaměřili na jednotlivé techniky sportovní masáže a její rozdíly při různých fázích tréninku.

Jdu poprvé na masáž, na co se mám připravit?

Jdete poprvé na masáž? Nevíte, co očekávat? Tento článek zodpoví nejčastější dotazy, které Vás před návštěvou zajímají.

Rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží

Na to, jaké jsou rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží, se podíváme právě v tomto článku.