Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jdu poprvé na masáž, na co se mám připravit?

Ať už jdete poprvé na masáž za účelem relaxace nebo z důvodu bolesti, unavených svalů nebo potřeby regenerace, možná nevíte přesně co očekávat. Tento článek se pokusí zodpovědět nejčastější dotazy, které Vás mohou před první návštěvou napadat.  

Pokud jdete na masáž poprvé, měl by Vám masér vše nejprve v klidu vysvětlit, říct Vám, co se bude dít a jak to bude probíhat. Také se Vás zeptá, v které části těla pociťujete diskomfort a na co se má zaměřit. Bude se Vás ptát na zdravotní omezení, protože existují jisté stavy, při kterých masáž není vhodná, nebo je třeba ji určitým způsobem přizpůsobit. Nezapomeňte také zdůraznit, pokud máte alergii na nějaké květiny, aby masér mohl zvolit vhodný olej. Obecně je důležité navodit vztah přijetí a důvěry, masér by Vám měl “sednout” i lidsky, abyste se dokázali naprosto uvolnit. Při samotné masáži byste měli maséra upozornit, pokud je Vám něco nepříjemné, nebo byste si přáli něco jinak a masér sám by se měl aktivně zajímat.  

Většina masáží probíhá na holé kůži, před ulehnutím budete vyzváni, abyste se svlékli do spodního prádla a uložili se na lehátko. Pokud se nejedná o masáž celotělovou, ale například jenom krční páteř nebo záda, nemusíte si svlékat spodní díl, záleží hlavně na tom, abyste se cítili pohodlně. Masér pak zakryje ty partie, kterým se bezprostředně nevěnuje, ručníkem nebo prostěradlem.  

V místnosti by mělo být dostatečné teplo, abyste se cítili komfortně. Pokud by Vám byla zima, nebojte se požádat o přitopení, nebo o dodatečné zakrytí dekou. Zimou stažené svaly jsou nejen nepříjemné, ale v průběhu masáže také nežádoucí.  

Ať už od masáže očekáváte spíše tichou relaxaci nebo si rádi s masérem popovídáte, masér by měl být schopný poznat, co preferujete a respektovat Vaše přání. Není v pořádku, pokud si přijdete pro naprosté uvolnění a masér Vám celou dobu vypráví historky ze svého života. Je také vhodné, pokud se před začátkem masáže dohodnete, zda a jaká hudba bude doprovázet Vaši masážní relaxaci. Nicméně u nás na klinice preferujeme klid doplněný tichou relaxační hudbou, aby masírovaná osoba pravidelně a klidně dýchala, aby mohlo dojít k maximálnímu uvolnění, dobře rozloženému ve svalech bez napětí a bolesti.

V průběhu masáže je cílem dosáhnout maximálního uvolnění všech svalů a kloubů, vůbec nic se neděje, pokud při masáži usnete. Naopak klientův mikrospánek je pro maséra dobrou vizitkou a znakem důvěry a pro Vás to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat.

Praktická doporučení před masáží

  • Máte-li možnost, tak se před masáží osprchujte teplou vodou, čímž prokrvíte své tělo, uvolníte se a masážní oleje se mohou lépe vstřebat.
  • Odličte se, pokud je součástí masáž obličeje.
  • Doporučujeme těsně před masáží nejíst těžká a tučná jídla, mezi jídlem a masáží dodržte alespoň hodinový rozestup. Na druhou stranu, pokud máte hlad, dopřejte si lehkou svačinku v podobě ovoce, zeleniny nebo müsli.
  • Sepněte si dlouhé vlasy a sundejte si hodinky a šperky.

Jak se chovat ke svému tělu po masáži

  • Důležitým krokem po masáži je dodržování pitného režimu, aby tělo mohlo pokračovat ve vylučování odbouraných látek. Vhodná je pramenitá voda nebo neslazené bylinkové čaje. Naprosto nevhodná je konzumace alkoholu.
  • Bezprostředně po masáži je dobré už jen odpočívat a zapomenout na starosti. Pokud to není možné, dělejte pouze jenom nejnutnější aktivity a vždy s respektem ke svým k promasírovaným svalům.
  • Použité oleje se snažíme dobře vmasírovat do kůže, eventuální přebytek otřeme do použitého ručníku, abychom minimalizovali dopad na Vaše oblečení. Každopádně pokud můžete, tak po masáži se nesprchujte, aby účinné látky z použitého oleje mohly dál působit na Vaši pokožku.
  • Hluboce masírované svaly můžete cítit ještě 2-3 dny po masáži (individuálně někdo až týden), každopádně potom by bolest měla odeznít a Vy pocítíte vytouženou úlevu.

Mezi časté otázky našich klientů patří, jak často je vhodné chodit na masáž. U přetížených a zatuhlých svalů je vhodným intervalem 1 maximálně 2 týdny. Je dobré si uvědomit, že stejně jako u jiných činností týkající se péče o Vaše tělo, je důležitá pravidelnost, tak aby bylo možné se postupně dostat ke všem vrstvám svalů a nervových zakončení. K celkovému uvolnění těla dochází postupně a poté je možné interval mezi masážemi jemně prodlužovat na 1x za měsíc. Každopádně nejdůležitější je, abyste vnímali Vaše tělo, jste to právě Vy, kdo mu rozumí nejlépe.

Pokud jste se rozhodli pečovat o své tělo a dopřát mu pravidelnou relaxaci, můžete si vybrat právě tu nejvhodnější masáž z naší široké nabídky přímo ZDE.

Pořád váháte? Nevíte, kdy zajít na masáž a kdy pomůže fyzioterapie?

Vše se odvíjí od otázky: “Máte bolesti?”

Pokud ne, ale jen chcete svému tělu dopřát odpočinek a regeneraci, je masáž velmi přínosným doplňkem péče o pohybový aparát. Při masáži dochází k uvolnění měkkých tkání a do krevního oběhu jsou vylučovány některé hormony, díky čemuž se budete cítit uvolněně a příjemně.

Pokud pociťujete akutní bolest, doporučujeme Vám svěřit se nejdříve do péče vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta, který provede diagnostiku příčiny, uleví Vám pomocí měkkých technik, případných mobilizací páteře a periferních kloubů nebo fyzikální terapií a na závěr Vám doporučí, jak můžete cvičením eliminovat příčinu bolesti do budoucna.

Doporučení FYZIOkliniky:

Pokud jste se rozhodli pečovat o své tělo a dopřát mu pravidelnou relaxaci, můžete si vybrat právě tu nejvhodnější masáž z naší široké nabídky na této stránce. Z našich fyzioterapeutických služeb, včetně služeb obsahujících využití rázové vlny, můžete využít nabídku na této stránce.

Nákup masáží můžete provést prostřednictvím našeho eshopu.

 

Kompletní nabídka masáží ve FYZIOklinice:

Ve FYZIOklinice nabízíme masáže, které jsou skvělým způsobem, jak dosáhnout relaxace a uvolnění, ale také účinně pomáhají při léčbě bolesti. Naši maséři, či terapeuti nabízí různé druhy masáží včetně kombinace masáže s fyzioterapií. Tato nabídka umožňuje nejen uvolnit napětí, ale také podpořit proces hojení a regeneraci těla. Kombinace těchto technik nabízí komplexní přístup k péči o vaše zdraví, pomáhá předcházet zraněním a urychluje zotavení.

Přijďte se k nám přesvědčit a zažijte si na vlastní kůži, jak může naše péče zlepšit Váš život a Vaše zdraví.

Těšíme se na Vás!

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Manuální facelifting

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Články, které by vás mohly zajímat

Masáže během těhotenství: bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky

Masáže během těhotenství: bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky

Masáž v těhotenství přináší úlevu od bolesti, zmírňuje stres a napětí a poskytuje uklidňující prostor pro připojení k miminku

Rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží

Rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží

Na to, jaké jsou rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží, se podíváme právě v tomto článku.

Jak vyzrát na podzimní únavu? Pomohou masáže, infuzní terapie i cvičení.

Jak vyzrát na podzimní únavu? Pomohou masáže, infuzní terapie i cvičení.

V následujícím článku nabízíme několik tipů, jak překonat únavu a zůstat plní síly a energie nejen na podzim.

Klasická neboli švédská masáž

Klasická neboli švédská masáž

V tomto článku se důkladně podíváme na techniku klasické regenerační masáže a její přínosy pro naše tělo.

Napište nám
Doporučujeme